REKLAMA

Genesis Thor 404 TKL Gateron – recenzja klawiatury idealnej na prezent gwiazdkowy

Nowa klawiatura Genesis Thor 404 TKL Gateron  – kolorowe i ciche kliknięcie prezentu pod choinkę

REKLAMA

Wraz z początkiem grudnia rozpocznie się okres świątecznych przygotowań. Do pierwszej gwiazdki pozostało już niewiele czasu, tak też warto zacząć myśleć o ostatnich prezentach. No chyba, że ktoś jeszcze nie zdążył zakupić jakichkolwiek podarunków – to ostatnia chwila, by dotarły one na czas. Tak czy siak, sprzęt komputerowy na pewno znajdzie się na niejednej liście życzeń. Począwszy od komponentów, kończąc na peryferiach – klawiatury, myszki czy słuchawki na pewno zadowolą każdego miłośnika gamingu.

Marka Genesis całkiem niedawno zaprezentowała swój najnowszy model klawiatury. Model Genesis Thor 404 TKL Gateron zadebiutował w takim okresie, by przyciągnął uwagę potencjalnych klientów właśnie przed Bożym Narodzeniem. Trafił on również do naszej redakcji, dlatego w tym artykule przyjrzymy się, co ciekawego ma ona do zaoferowania i czy rzeczywiście powinna znaleźć swoje miejsce pod świąteczną choinką.

Specyfikacja

 • Mechanizm klawiszy: Mechaniczna
 • Model przełączników: Gateron Yellow Pro
 • Typ przełącznika: Liniowy
 • Rodzaj klawiatury: TKL
 • Podświetlenie: Tak
 • Kolor podświetlenia: RGB
 • Liczba trybów podświetlenia: 18
 • Długość przewodu: 180 cm
 • Liczba klawiszy: 87
 • Klawisze multimedialne: Tak
 • Liczba klawiszy multimedialnych: 11
 • Żywotność klawiszy: 60 mln.
 • Częstotliwość próbkowania: 1 000 Hz
 • Dystans do aktywacji klawisza: 2 mm
 • Siła nacisku do aktywacji klawisza: 50 g
 • Czas reakcji: 1 ms

Design i budowa

Na wstępie zaznaczę, że wielokrotnie miałem do czynienia z flagową serią klawiatur Genesis, jaką jest seria Thor. Na stronie internetowej producenta znajdziemy mnóstwo modeli pod właśnie taką nazwą, dlatego też wybór pomiędzy nimi nie należy do najłatwiejszych. Dlatego za jakiś czas na portalu pojawi się również porównanie najpopularniejszych klawiatur z tego segmentu, które powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, a także pomóc w doborze najbardziej odpowiedniej dla Was.

Przechodząc już do głównego bohatera dzisiejszego artykułu, model Thor 404 jest następcą uznanego i nagradzanego modelu Genesis Thor 303 TKL. Zazwyczaj, jak to ma miejsce w przypadku nowszych wersji urządzenia, w Thor 404 zostały umieszczone nowe funkcje i ulepszenia, które mają uczynić klawiaturę jeszcze lepszą od starszej generacji.

Co ciekawego zmieniło się pod względem budowy i designu sprzętu? W porównaniu do poprzednika na pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec jakieś modyfikacje. Największe uaktualnienia klawiatura otrzymała „wewnątrz”, natomiast wygląd na pewno przywołuje na myśl Thor 303. To, co było można dojrzeć z góry, czyli na na przykład logo Genesis czy też symbole poszczególnych klawiszy funkcyjnych (klawisze od F1 do F12 służą do pełnej kontroli multimediów), zostało przeniesione na boczną ściankę klawiszy i obudowy. Zmiana ta na pewno dodaje nieco więcej minimalistyczności sprzętu, co w moim odczuciu wpływa na pozytywny odbiór wizualny tego sprzętu.


REKLAMA


To, co na pewno zaskoczyło mnie zaraz po otwarciu opakowania to kabel typu USB-C, zasilający naszą klawiaturę. Jest to rzadko spotykane w tego typu sprzętach, jednak jak dzisiejsze czasy pokazują, rozwiązanie to będzie powoli stawać się standardem.

Pod względem wykonania, w Thor 404 zastosowano jakościowe i wytrzymałe materiały, które również bardzo estetycznie składają się w jedną elegancką całość. Do testów otrzymałem klawiaturę w czarnej kolorystyce, jednak tak jak w większości przypadków dostępna jest również biała wersja. Co jednak ciekawe, na chwilę pisania artykułu dostępne są tylko wersje TKL, czyli 75% wymiarowe. Jeśli komuś zależy na panelu klawiszy numerycznych, to będzie musiał poczekać na premierę takiego modelu, bądź zadowolić się którymś z poprzednich.

Podświetlenie

Mimo, że w aspekcie podświetlenia nie ma znaczących zmian, zasługuje ono ponownie na moją pochwałę i osobny akapit. Genesis bardzo dobrze opanowało RGB, co przekłada się na coraz to barwniejsze i bardziej dynamiczne efekty wizualne. Klawiatura oferuje aż 16 mln kolorów, a także jest wyposażona w 18 trybów oświetleń klawiszy oraz wiele wariantów kolorystycznych. Oprócz tego, że robi to niesamowitą robotę podczas wieczornych sesji, tak w ciągu dnia, również prezentuje się to bardzo dobrze. Oprócz tego, że podświetleniem modelu możemy sterować  zarówno przy pomocy skrótów klawiszowych, tak jest też dostępna dedykowana aplikacja, która dodatkowo upraszcza proces. W niej oprócz personalizacji urządzenia możemy tworzyć profile, które klawiatura przechowuje w pamięci i nawet po podłączeniu do innego komputera, nie będziemy musieli na nowo konfigurować ulubionych ustawień.Przełączniki

Największa nowość w serii, czyli żółte zaawansowane przełączniki Gateron Yellow Pro po raz pierwszy zostały zastosowane właśnie w przypadku Genesis Thor 404 TKL. Do tej pory korzystając zarówno z czerwonych, jak i brązowych przełączników, nie odczułem, by któreś z nich były tak ciche jak świeżutkie w szeregach marki – żółte. Jest to zasługa przede wszystkim specjalnej pianki wygłuszającej, która pochłania drgania i tłumi uderzenia klawisza w czasie ich użytkowania. Jest to ogromna zaleta jeśli komuś zależy, by nie przeszkadzać innym domownikom podczas nocnych rozgrywek.

Elementy takie jak stabilizatory i smarowanie, również przyczyniły się do  do płynniejszej pracy. Wedle producenta wytrzymałość nowych przełączników uplasowuje się na poziomie 60 mln kliknięć, aktywacja po wciśnięciu na 2 mm oraz siła nacisku wynosząca zaledwie 50 g. Z kolei czas reakcji na poziomie 1 ms sprawia, że przełączniki są niesamowicie szybkie. Dodatkowo zastosowana technologia N-KEY ROLLOVER zapewnia anti-ghosting na wszystkich klawiszach modelu, co jest wymagane praktycznie we wszystkich współczesnych tytułach komputerowych. Na papierze prezentuje się to znakomicie, jednak przekłada się to również na rzeczywistość, o czym w dalszej części recenzji.

W Thor 404 została zastosowana także technologia Hot-Swap, która pozwala na prostą wymianę klawiszy bez specjalistycznych narzędzi. Oprócz tego, że dzięki temu będziemy mogli zachować sprzęt w dobrej kondycji przez długi czas, można także jeszcze bardziej go spersonalizować, jeśli ktoś wraz z klawiaturą zakupi nakładki Genesis Lead 300. Jeśli chcecie się dowiedzieć dokładnie, na czym polega barwne odświeżenie klawiatury, zapraszam do przeczytania specjalnego artykułu o tym produkcie tutaj.


 

Budowa przełącznika Gateron Yellow Pro – źródło Genesis


Wrażenie z użytkowania

Klawiatura trafiła do mnie w bardzo odpowiednim momencie, bowiem zaraz po złożeniu nowego komputera. Od razu zainstalowałem więc jedną z moich ulubionych gier typu FPS i przeszedłem do testowania. Tak jak wspomniałem klawiatura jest niesamowicie cicha co sprawa, że czasem odgłosy myszki są bardziej słyszalne niż te wydawane przez klawisze. W kontekście przełączników również byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Do tej pory użytkowałem oferowane przez Genesis Outemu Brown, tak też na początku ciężko było się przyzwyczaić do takiej zmiany w działaniu urządzenia. Jednak muszę przyznać, że po rozegraniu kilku gier od razu nowość ta przypadła mi do gustu. Klawisze działają płynnie i szybko, dzięki czemu nie zawiodłem się na ich czasie reakcji – przyczyną przegranych starć mogę zrzucić na błędy własne.Podsumowanie

Genesis Thor 404 to świetny wybór zarówno dla graczy początkujących, jak i również zaawansowanych wyjadaczy. Najnowszy model z pewnością jest jednym z najlepszych modeli sprzedawanych przez markę Genesis. Prezentowane przez nią funkcje oraz komfort użytkowania sprawiają, że w cenie katalogowej 300 PLN jest ona moim zdaniem topowym wyborem w tym zakresie cenowym. Z pewnością zadowoli niejednego miłośnika gamingu i jestem przekonany, że każdy gracz ucieszy się znajdując ją pod świąteczną choinką.


Zobacz również: Komputer pod choinkę? Wszystko, co musisz wiedzieć przed jego złożeniem

REKLAMA

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo