REKLAMA

Krótka historia serii God Of War oraz Assassin’s Creed — POJEDYNEK GIGANTÓW część 1

Nastała fimbulvinter. Posiadacze konsol PlayStation lata temu pokochali pełną emocji historię Kratosa i Atreusa. W listopadzie 2022 roku rzesze zagorzałych fanów mogły ruszyć w końcu do sklepów po kopie sequela exclusive’a od Sony Interactive Entertainment o wdzięcznym tytule — God of War Ragnarök. A pamiętacie jeszcze, że w marcu 2022 roku mogliśmy ujrzeć już Świt Ragnaröku? Trzecie DLC do wielkiej gry Ubisoftu Assassin’s Creed: Valhalla wzięło na tapet historię Baldura, który jest jedną z ważniejszy, chociaż może nie najpopularniejszych, postaci z mitologii nordyckiej. Pytanie jednak — kto lepiej ugryzł temat zmierzchu bogów?

REKLAMA

Niech ten spór na zawsze rozstrzygnie POJEDYNEK GIGANTÓW!
Mamy nadzieję, że obie te produkcje AAA już ograliście! UWAGA NA SPOILERY! 

Runda 1 — zarys historii serii, jej wielkość
oraz najważniejsze gry nawiązujące do mitologii nordyckiej
god of war ragnarok
REKLAMA


seria God of War


God of War to chyba jedna z najbardziej znanych marek kojarzonych z konsolami Sony. Jest to plus i minus zarazem. Plus, ponieważ budzi pozytywne kojarzenia z marką PlayStation. Minus, ponieważ nie każdy będzie mógł się zapoznać z historią Kratosa. Spartiata jest członkiem panteonu greckich bóstw i zasłyną z… mordowania ich. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak… Kratos jest postacią, która potrafi dokonać niemożliwego. Seria God of War została zapoczątkowana w 2005 roku grą na PlayStation 2 i była tzw. „exclusivem”. Bóg Wojny doczekał się:

  • dwóch odsłon na PlayStation 2God of War (2005) i God of War II,
  • jednej „mobilki” — God of War: Betrayal,
  • dwóch odsłon na PlayStation PortableGod of War: Chains of Olympus i God of War: Ghost of Sparta,
  • pięciu odsłon na PlayStation 3: dwóch gier God of War III, God of War: Ascension oraz trzech kolekcji: God of War Collection (wydanej później również na PlayStation Vita), God of War: Origins Collection, God of War Saga.
God of War

Fot. Grafika promująca grę God of War (2018)

Zobacz również: Growe easter eggi z Assassin’s Creed Valhalla

Po „restarcie” marki w 2018 roku na jej konto trafiły:

  • gra tekstowa God of War: A Call from the Wilds,
  • odsłony stworzone po premierze PlayStation 4: God of War (2018) i God of War III Remastered oraz
  • jeden pecetowy port God of War (2018) i jedna gra na PlayStation 5God of War Ragnarök (którą wydano także w wersji na PlayStation 4).

Łącznie to… 17 gierLosy Kratosa poznajemy w ramach dwóch odsłon serii. Pierwsza część jego przygód osadzona jest w starożytnej Grecji, zaś nowe przygody rozgrywają się w ramach nordyckiego rozdania. W materiałach z tej serii skupimy się natomiast na omówieniu nowej dylogii, czyli odsłon: God of War (2018) i God of War Ragnarök.

Assassin's Creed Valhalla


seria Assassin’s Creed


Seria Assassin’s Creed jest już z nami na rynku gier od… ponad 15 lat! W listopadzie 2022 roku seria ta oficjalnie obchodziła swój jubileusz. Kilka lat temu świat gier obiegła informacja, że  powstała ona na kanwie… serii Prince of Persia. Początkowo miała to być tylko kolejna odsłona traktująca o przygodach księcia. Z czasem jednak ten rewolucyjny projekt urósł do takich rozmiarów, że ewoluował w zupełnie nową, świeżą markę. Seria ta skupiła się na opowiedzeniu historii Asasynów, czyli wykwalifikowanych zabójców działających w ukryciu oraz przedstawieniu ich odwiecznego konfliktu z… Templariuszami.

Assassin's Creed

Fot. Bohaterowie serii Assassin’s Creed

Zobacz również: W jakie technologie dla graczy warto zainwestować na początek roku? Palit i Gainward oferują sprzęt na nadchodzące tytuły

Dzięki niej mogliśmy odwiedzić m.in.: Ziemię Świętą w okresie wypraw krzyżowych, renesansowe Włochy, Stany Zjednoczone w okresie wojny o niepodległość, Francję okresu rewolucji francuskiej czy też wiktoriańską Anglię. Przez lata Assassin’s Creed kojarzyło się graczom z franczyzą, która co roku musi pochwalić się nową odsłoną. Po 2012 roku twórcy postanowili zmienić jednak ten trend, trochę zwolnić i skupić się na odświeżeniu marki. Nowe odsłony przeniosły nas do starożytnych państw: Egiptu, Grecji, Anglii.

Gry z tej serii Assassin’s Creed dostępne są na zdecydowaną większość platform. Seria na przełomie 15 lat doczekała się blisko 30 odsłon na pecety, konsole czy urządzenia mobilne. 

Assassin's Creed Valhalla

Fot. Grafika promująca grę Assassin’s Creed Valhalla w wersji Complete Edition

Zobacz również: Diabeł tkwi w szczegółach! Jak wybrać kabel do ładowania telefonu i innych urządzeń mobilnych? Doradzamy

Przejście najważniejszej bohaterki naszego materiału, czyli najnowszej odsłony Assassin’s Creed Valhalla (wraz ze wszystkimi dostępnymi na rynku dodatkami urozmaicającymi rozgrywkę) może potrwać nawet grubo ponad 200 godzinGra ta doczekała się trzech DLC:

  • Gniew Druidów,
  • Oblężenie Paryża,
  • Świt Ragnaröku,

oraz dostępnych dla graczy ważnych opowieści fabularnych: Legenda o Beowulfie, Pamiętne spotkanie (crossoveru z bohaterką znaną z Assassin’s Creed Odyssey), Ostatni rozdział (oferującego dodatkowe zakończenie). Rozgrywkę poszerzono także o nowe tryby dostępne w ramach: Rzecznych najazdów, Grobowców poległych, Zapomnianej Sagi czy mistrzowskich wyzwań. Valhalla posiada również tryb edukacyjny Discovery Tour. Robi wrażenie!

Czy jesteście ciekawi — w jaki sposób twórcy obu serii przedstawili w swoich produkcjach mitologię nordycką? Koniecznie przeczytajcie kolejny artykuł z serii POJEDYNEK GIGANTÓW!


Ilustracja wprowadzenia i zdjęcia: materiały prasowe

REKLAMA

Miłośniczka nowych technologii i kreatywnych rozwiązań. Specjalistka od serii Assassin's Creed. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo