Koniec problemu z wieloma rodzajami ładowarek?

Unia Europejska właśnie zadekretowała, że ​​wszystkie nowe smartfony i inne podobne urządzenia elektroniczne sprzedawane w jej 27 krajach członkowskich muszą mieć port ładowania USB-C do jesieni 2024 roku.

Koniec z problemem wielu ładowarek do telefonów. Nowa regulacja ma umożliwić użytkownikom ładowanie wszystkich swoich urządzeń za pomocą jednego typu ładowarki. Czy to koniec portu Lightning w smartfonach firmy Apple? Chociaż orzeczenie ma zastosowanie tylko w UE, prawdopodobnie wpłynie na urządzenia na całym świecie.

Nowe orzeczenie obejmuje znacznie szerszy zakres „małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych”. Dowolny telefon komórkowy, tablet, e-czytnik, wkładki douszne, aparat cyfrowy, słuchawki, zestaw słuchawkowy, przenośna konsola do gier wideo lub przenośny głośnik z akumulatorem ładowanym przewodowo (a nie np. przez dedykowaną stację dokującą lub bezprzewodowo) będzie musiał mieć port USB-C, niezależnie od producenta. 

Technicznie rzecz biorąc, Apple nie musi usuwać portu Lightning z nadchodzących iPhone’ów. Wystarczy dodać port USB-C do tych, które zostaną wydane po 2024 roku. Szanse na dodanie drugiego portu do smartfona jest w zasadzie zerowa. Bardziej prawdopodobną opcją jest to, że Apple będzie w pełni bezprzewodowy z iPhonem. W końcu telefon ładowany indukcyjnie, nie potrzebuje portu USB-C.

Lightning port w telefonach Apple – źródło lifewire.com

Według szacunków zmiana ta zredukuje ilość elektrośmieci aż do 11 tysięcy ton rocznie. Czy według was to dobra zmiana?

Zobacz również: Nowy soundbar Sonos Ray jest już dostępny w sprzedaży!

Źródło: popsci.com / Ilustracja wprowadzenia: techidence.com

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?