Bioniczne oko pomoże osobom niewidomym widzieć? Przełom już na horyzoncie!

Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 2,2 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na jakąś formę upośledzenia wzroku. Czy za niedługo będziemy w stanie pomóc niezliczonej ilości osób?

Jakiś czas temu zespół naukowców z University of Sydney i University of New South Wales rozpoczął projekt, mający na celu wynalezienie bezpiecznego dla człowieka bionicznego oka, które udoskonali wzrok, nie powodując przy tym efektów ubocznych. W tym celu wybrali owce o wyjątkowo „ostrym” i dokładnym wzroku, a następnie chirurgicznie wszczepili prototyp bionicznego oka Phoenix 99. Zadaniem zwierząt był test, czy urządzenie powoduje jakiekolwiek niepożądane reakcje fizyczne – wynik wyszedł pozytywny. Podobno bioniczne było oko dobrze tolerowane przez zwierzęta. W rezultacie złożono wniosek o rozpoczęcie testów na ludzkich pacjentach.

Phoenix 99 jest bezprzewodowo połączony z małą kamerą przymocowaną do pary okularów, działa poprzez stymulację siatkówki użytkownika. Siatkówka to warstwa światłoczułych komórek w tylnej części oka. Przekształca światło w wiadomości elektryczne, wysyłane do mózgu przez nerw wzrokowy i przetwarzana w to, co widzimy. Co również ciekawe, urządzenie Phoenix 99 jest w stanie ominąć wadliwe komórki siatkówki. Natomiast potrafi „wyzwolić” te, które nadal są w stanie działać.

Bioniczne oko

Phoenix 99

Professor Gregg Suaning dokładniej zobrazował szczegółowe działanie urządzenia – kliknij tutaj by zobaczyć film.

Wykorzystanie bionicznych systemów oczu do leczenia ślepoty to branża wciąż bardzo młoda, ale wraz z szybkim postępem technologicznym, jak jeden raport przewiduje,  sektor będzie wart 426 milionów $ do 2028 roku. Czy w przyszłości będziemy w stanie uleczyć ludzi niewidomych? Bioniczne oko może będzie rozwiązaniem, ale jak wiemy, czas pokaże…

Zobacz również: Dłuższe wiadomości głosowe w Messengerze?

Źródło : bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: evolvera.tech

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?