Nanocząsteczki kukurydzy – droga do zwalczenia nowotworów?

Japońscy naukowcy z Tokyo University of Science pracują nad projektem dostarczania leków do komórek rakowych. Co ciekawe – przełomowym aspektem w tym temacie mają być nanocząsteczki kukurydzy.

Nanocząsteczki to takie cząstki materii, których wymiar nie przekracza wielkości od 1 do 100 nm. Od wielu lat wykazują potrzebny potencjał w różnych dziedzinach nauki, głównie w medycynie. Jednak jak się okazuje są drogie w produkcji, dlatego też szuka się różnych alternatyw.  Japońscy naukowcy opracowali niedawno nowe bionanocząsteczki z kukurydzy do bezpośredniego działania na komórki rakowe poprzez mechanizm odpornościowy. Przeprowadzili testy na chorych na nowotwory myszach i jak się okazało, wyniki były zadawalające. Wykazano, że nanocząsteczki kukurydzy hamowały wzrost tylko komórek nowotworowych okrężnicy. Na dodatek, jak dotąd nie zgłoszono żadnych poważnych działań niepożądanych u myszy.
Nanocząsteczki

Nanocząsteczka

„Kontrolując właściwości fizykochemiczne nanocząstek, możemy kontrolować ich farmakokinetykę (zmiany stężenia leku lub jego metabolitów w ustroju w czasie) w organizmie; dlatego chcieliśmy zbadać nanocząsteczkę rośliny jadalnej. Kukurydza jest produkowana w dużych ilościach na całym świecie zarówno w swojej rodzimej, jak i genetycznie zmodyfikowanej formie. Dlatego wybraliśmy ją do naszych badań” – powiedział Profesor Makiya Nishikawa z Tokyo University of Science w Japonii.
Źródło: sciencedaily.com / Ilustracja wprowadzenia: goodhousekeeping.com

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?