SpaceX przeprowadzi pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny!

Czy prywatny spacer kosmiczny jest możliwy? Dla SpaceX tak!

Kilka dni temu SpaceX ogłosiło misję Polaris Dawn, w ramach której czterech astronautów wystartuje w kosmos podczas pięciodniowej podróży w celu przeprowadzenia badań naukowych na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon.

Zespołem jednak nie będzie dowodzić astronauta. Pokieruje go miliarder Jared Issacman, który sfinansował i dowodził pierwszą prywatną misją o nazwie Inspiration4. Isaacman ma ponad 7000 godzin lotu w lotnictwie, w tym uprawnienia w wielu eksperymentalnych i byłych samolotach wojskowych. W jego zespole zasiądą Scott „Kidd” Poteet, emerytowany podpułkownik sił powietrznych USA,  Sarah Gillis, główny inżynier ds. operacji kosmicznych w SpaceX oraz specjalistka ds. misji i oficer medyczna Anna Menon, która będzie zarządzać rozwojem operacji załogi i służyć w kontroli misji zarówno jako dyrektor misji, jak i komunikator załogi.

Załoga misji: od lewej Anna Menon, Sarah Gills, Scott Poteet and Jared Isaacman

Kiedy początek misji i co będzie jej celem?

Rakieta z załogą Falcon-9 wystartuje nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2022 r. z Kennedy Space Center na Florydzie. Misja opiera się na wiedzy z misji Inspiration4 i składa się z maksymalnie trzech lotów kosmicznych z ludźmi. Celem misji zademonstrowanie nowych technologii i przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań. Podczas misji ma zostać również przeprowadzony pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny. Odbędzie się on na wysokości około 500 kilometrów nad Ziemią,

„Program Polaris jest ważnym krokiem w rozwoju ludzkiej eksploracji kosmosu, jednocześnie pomagając rozwiązywać problemy dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii na Ziemi” – powiedział Jared Issacman.

Zobacz również: Premiera Genesis Thor 660 – bezprzewodowej klawiatury mechanicznej TKL

Źródło: Polaris / Ilustracja wprowadzenia: Polaris

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?