Nowe badania: po co Polakowi smartfon

Xiaomi przeprowadziło badania, które pokazują, jak Polacy korzystają ze smartfonów. Okazuje się, że są one ważniejszą częścią naszego życia, niż się wydaje. Spójrzmy na najciekawsze ustalenia.

Kto w Polsce używa smartfonów?

Jeśli jeszcze ktoś się nie zorientował, to smartfonów używają niemal wszyscy – 93% badanych. W sensie ścisłym wszyscy uczniowie i studenci regularnie korzystają z tego urządzenia (100%), ale inne grupy wiekowe, które badaliśmy (24-55 lat), także wypadają naprawdę nieźle – 98% osób badanych zadeklarowało, że ma smartfon.

Jednym z najciekawszych ustaleń jest to, że posiadanie smartfonu nie jest w zasadzie uzależnione od dochodów. Polacy zarabiający ponad, jak i poniżej średniej używają tych urządzeń równie intensywnie.

Co właściwie robimy na tych smartfonach?

Czterech na pięciu Polaków najczęściej używa smartfonu po prostu do rozmów. Ponad połowa do pisania wiadomości tekstowych. Panie chętniej korzystają w celu nawiązywania i podtrzymywania relacji, panowie do rzeczy technicznych – np. planowania tras. Aż 19% użytkowników stosuje smartfon do rozpoznawania lecącej muzyki. Robienie zdjęć i nagrywanie filmów jest najbardziej popularne (59%) wśród najstarszych osób (55+).

Co bardzo ciekawe, wzrosła liczba użytkowników bankowości internetowej i płatności smartfonem. Z niszowego zastosowania do czynności wykonywanej przez 42% badanych i to praktycznie we wszystkich grupach wiekowych!

Jakie funkcje dodatkowe lubimy?

Lubimy latarkę. Zdecydowanie latarka jest ulubioną funkcją dodatkową, po niej warto wymienić lusterko i krokomierz. Interesujący fakt: niewielka, ale chyba zdeterminowana grupa 2% użytkowników otwiera smartfonem butelki.

Gramy?

Na smartfonach gra aż 55% użytkowników, z czego 24% gra codziennie. Panowie, co było do przewidzenia, preferują rozgrywkę z rywalizacją, gry akcji, hazard i walkę – panie zdecydowanie gry logiczne. W gry sportowe gra 19% mężczyzn a tylko 2% kobiet.

Na smartfonie nie gramy długo – średnio 16-30 minut jednorazowo, chyba że jesteśmy w wieku 18-24, wtedy więcej – od 31 minut do godziny. Seniorzy (55+) wybierają gry karciane.

Co ze sportem?

Spośród badanych, którzy używają smartfonów jedna czwarta przyznaje, że w ogóle nie uprawia sportu: sport przede wszystkim lubimy oglądać i sprawdzać wyniki, szczególnie w podróży (a czasami w pracy) – tak zadeklarowało ponad 30% badanych, oczywiście głównie mężczyzn. Smartfony są ważne także dla aktywnych sportowców – większość z nich używa ich podczas treningu. Dzielenie się wynikami ćwiczeń, przejechanymi trasami jest jednym z najlepszych sposobów motywacji i dlatego jest popularne – robi to aż 79% sportowców zaawansowanych i zawodowych i tylko 21% amatorów. Kobiety dzielą się swoimi osiągnięciami rzadziej niż mężczyźni: 12% vs 32%.

Co dalej?

Dalej zachęcamy do obejrzenia wyników badania, przygotowaliśmy też ciekawą infografikę. W wynikach można znaleźć jeszcze wiele bardzo interesujących informacji, szczególnie na temat związków sportu, zdrowego trybu życia i… szans na sukces Igi Świątek.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1078 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 7 – 10 maja 2021. Metoda: CAWI.

Źródło: materiały prasowe Xiaomi

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo