REKLAMA

Starlink Mini Dish od SpaceX: mniejsza i tańsza antena satelitarna

SpaceX prezentuje nową, tańszą antenę Starlink Mini Dish, która zwiększy dostępność internetu satelitarnego dzięki niższej cenie i kompaktowym rozmiarom.

REKLAMA

SpaceX, firma prowadzona przez Elona Muska, po raz pierwszy ujawniła oficjalne zdjęcia nowej anteny Starlink Mini Dish, która ma pojawić się na rynku za kilka miesięcy. Zdjęcia zostały znalezione w aktualizacji aplikacji Starlink przez inżyniera Olega Kutkova, który zdołał zdekompilować aktualizację i odkryć obrazy nowego produktu.

Specyfikacje i cena nowej anteny

Starlink Mini Dish to mniejsza, bardziej przenośna wersja obecnej anteny V4 Standard Starlink. Oba urządzenia posiadają podstawkę, ale Mini Dish ma rozmiary porównywalne do Apple MacBook, zgodnie z dokumentami FCC. Elon Musk, CEO SpaceX, potwierdził te informacje, dodając, że korzysta z tego urządzenia i że jego instalacja zajęła mniej niż 5 minut. Musk napisał: „Właśnie to ustawiłem i piszę ten post przez kosmos. Zajęło to mniej niż 5 minut. Łatwo mieści się w plecaku. Ten produkt zmieni świat”.

W kolejnym tweecie Musk ujawnił, że cena Starlink Mini Dish wyniesie „około połowę ceny standardowej anteny”, sugerując przedział cenowy od 250 do 300 dolarów. Obecnie większa antena V4 Standard kosztuje 499 dolarów po ostatniej obniżce ceny o 100 dolarów.

Wydajność i zastosowanie

Pod względem wydajności, Musk przedstawił wyniki testu prędkości, pokazując, że antena Starlink Mini Dish oferuje prędkość pobierania 100Mbps i prędkość wysyłania 11,5Mbps, przy utrzymaniu opóźnienia na poziomie 23 milisekund. Oznacza to, że choć Mini Dish może oferować wolniejsze prędkości pobierania w porównaniu do regularnej anteny Starlink, to nadal jest wystarczająca do codziennych potrzeb internetowych, w tym streamingu w jakości 4K.

Planowane wprowadzenie na rynek

SpaceX planuje wprowadzenie Mini Dish na wybrane rynki za kilka miesięcy. Musk dodał: „Mini może być świetną opcją niskokosztową jako dobre zapasowe połączenie internetowe, jeśli twój przewodowy internet przestanie działać”. Produkt ten może zyskać na popularności wśród istniejącej bazy klientów Starlink, która w zeszłym miesiącu osiągnęła 3 miliony użytkowników. Wciąż jednak nie wiadomo, jak SpaceX ustali miesięczną opłatę za internet dla tego produktu, zwłaszcza jeśli będzie używany jako tymczasowe rozwiązanie. Obecnie wielu użytkowników Starlink w USA płaci 120 dolarów miesięcznie za plan rezydencyjny.

Źródło: PCMag.

REKLAMA
REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo