REKLAMA

Zanieczyszenie powietrza – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Polskie miasta zajmują wysokie miejsca na aktualizowanej przez WHO liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Jest to stale powracający temat w Polsce, szczególnie w okresie zimowym, kiedy najbardziej odczuwamy złą jakość powietrza. Dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa zaczynamy przeciwdziałać generowanym zanieczyszczeniom. To problem na dużą skalę, ale warto podjąć kroki, które pozwolą poprawić jakość powietrza w naszych domach.

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza

Problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo złożony. To proces, na który wpływa wiele czynników – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i szkodliwej działalności człowieka. Za naturalne źródła uważa się erupcje wulkanów, wyładowania atmosferyczne oraz zachodzące w przyrodzie procesy biologiczne. Ich udział w procesie zanieczyszczenia powietrza jest znaczący, jednak główną rolę odgrywa działalność człowieka, która przyspiesza zanieczyszczenie powietrza oraz spowalnia proces jego oczyszczania. Do podstawowych czynników powodujących zanieczyszczenie powietrza zalicza się uprzemysłowienie, a prym wiedzie branża energetyczna i transportowa.

REKLAMA

Jakość powietrza w Polsce

Rozwój przemysłowy i transportowy, a także przestarzała gospodarka energetyczna to główne powody złej jakości powietrza w Polsce. Problem dotyczy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Sytuacja, w której się znajdujemy, jest niezwykle poważna. Stopień emisji zanieczyszczeń sprawia, że w wielu polskich miastach stężenie poszczególnych substancji w powietrzu regularnie przekracza ustanowione normy. Jak wynika z raportu opublikowanego w 2022 roku przez Polski Alarm Smogowy, do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce należą: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Zgierz oraz Nowy Targ, a także metropolie – Kraków, Wrocław i Katowice. Stan wspomnianych miejscowości wynika z ich położenia w zagłębiu przemysłowym, hutniczym i produkcyjnym. Znajdujące się w pobliżu fabryki, zakłady produkcyjne oraz huty i kopalnie wpływają na wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza wokół nich. Istotnym czynnikiem zanieczyszczenia jest także sposób ogrzewania przez osoby prywatne w piecach węglowych niespełniających wymaganych norm. Czynniki te plasują Polskę w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie.

REKLAMA

Skutki zanieczyszczonego powietrza

Jak wynika z analiz WHO, zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci nawet 7 mln osób na całym świecie. Wpływ szkodliwych substancji na zdrowie człowieka to problem globalny. Powoduje choroby układu oddechowego i krążenia, a także przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, która jest bezpośrednią przyczyną innych schorzeń. Zanieczyszczenie powietrza niesie za sobą również konsekwencje dla środowiska naturalnego w postaci zmian klimatycznych. Jest przyczyną groźnych dla całego ekosystemu zjawisk, które prowadzą do nieodwracalnych zmian w przyrodzie. Do takich zjawisk zalicza się: kwaśne deszcze, smog czy efekt cieplarniany.

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza

Postępujące zanieczyszczenie powietrza to realne zagrożenie dla człowieka i jego otoczenia. Dlatego coraz większe znaczenie mają działania nie tylko globalne, ale również jednostek. Jakie nawyki pozwolą przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza? Zaczynając od zmian dużego kalibru – warto inwestować w prywatne odnawialne źródła energii, które są znacznie bardziej ekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Wskazana jest także wymiana przestarzałych instalacji grzewczych, które mają wpływ na większą efektywność energetyczną gospodarstwa. A jeśli mowa o codziennych nawykach – wybierajmy bardziej ekologiczne środki transportu, takie jak rower lub autobus. Wpływ na zmniejszenie generowanych zanieczyszczeń ma również redukcja odpadów oraz nasze wybory konsumenckie – stawiajmy na produkty tych producentów, którzy inwestują w zrównoważony rozwój. Jednym z najbardziej istotnych elementów długofalowego przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza jest edukacja – własna oraz innych, dzięki temu możemy budować świadomość i przeciwdziałać. Przedstawione zmiany pozwolą na stopniowe zmniejszanie zanieczyszczania powietrza. Natomiast szybkim sposobem na poprawę jakości powietrza w domowej przestrzeni będzie oczyszczacz powietrza.

Jakość powietrza w domu

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Dlatego warto o nie zadbać, korzystając z nowoczesnych technologii. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym oczyszczacz powietrza jest jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów oczyszczania powietrza. Jak działa? Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry, których zadaniem jest zasysanie powietrza z otoczenia i przeprowadzenie go przez filtry oddzielające czyste powietrze od znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest uwalniane z powrotem do otoczenia. Dzięki innowacyjnym funkcjom nowoczesne urządzenie może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i z bardzo szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami. Niektóre z nich zapobiegają również nieprzyjemnym zapachom, a nawet posiadają funkcje aromaterapeutyczne.

Oczyszczacz powietrza AP580H od Hisense

Wybór oczyszczacza powietrza do domu to inwestycja we własne zdrowie. Urządzenie gwarantuje skuteczną i szybką pracę. Z myślą o potrzebach użytkowników Hisense stworzył oczyszczacz powietrza AP580H, który zaskakuje skutecznością i innowacyjnymi funkcjonalnościami. Dzięki zaawansowanej technologii cyrkulacji powietrza Hisense AP580H pozwala na efektywne oczyszczanie powierzchni o wielkości 75m2 zaledwie w 20 minut.

Oczyszczacz powietrza Hisense jest wyposażony w wyświetlacz LED, który wskazuje aktualny stan powietrza w pomieszczeniu mierzony za pomocą inteligentnego czujnika laserowego. Jakość powietrza jest oceniana w 4-stopniowej skali i wyświetlana za pomocą jednego z kolorów: czerwony (zła jakość powietrza), żółty (średnia jakość powietrza), niebieski (dobra jakość powietrza) lub zielony (doskonała jakość powietrza).

Home interior wall mock up with unmade bed, plaid,cushions and plant in white bedroom. Free space on right. 3D rendering.

Swoją skuteczność oczyszczacz powietrza AP580H zawdzięcza cylindrycznemu wielowarstwowemu filtrowi HEPA z aktywnym węglem i warstwą grafenu. Zastosowany rodzaj filtra skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, kurz, bakterie, formaldehyd, alegreny pyłków, PM2,5 i inne szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Urządzenie posiada wskaźnik, który informuje o potrzebie wymiany filtra. Dodatkowo, Hisense AP580H został wyposażony w światło UV, które zapewnia jeszcze większą sterylność i skuteczność oczyszczania, a także wbudowany jonizator, który przyspiesza proces oczyszczania.

Zanieczyszczenie powietrza to realny problem, z którym nieświadomie zmagamy się każdego dnia. Wprowadzenie codziennych nawyków pomoże w długofalowym przeciwdziałaniu temu procesowi. Warto wykorzystać nowoczesne technologie, które pozwolą działać „tu i teraz”.

Dowiedz się więcej na stronie: https://pl.hisense.com/

Źródło: informacje prasowe Hisense

REKLAMA

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo