Kilka miesięcy temu na naszym portalu pojawił się test mikrofonu Genesis Radium 300 XLR, który już wtedy zaskoczył nas jakością zarówno wykonania, jak i zbieranego przez niego dźwięku. Dzisiaj na warsztat trafia sprzęt o najwyższym numerze modelowym w serii, jednakże całkowicie różniący się budową. Co ma zaoferowania Genesis Radium 600, czyli na ten moment najlepszy mikrofon w stajni tej polskiej marki? Sprawdźmy to!
Na pierwszy rzut oka rzuca się nam zapakowanie sprzętu w profesjonalnie wyglądającej skrzynce, która idealnie posłuży nam w przypadku transportu mikrofonu w inne miejsce. Dla przykładu, wraz ze znajomym chcecie nagrać razem podcast w jednym pokoju, jednakże twój partner posiada tylko jeden mikrofon w swoim pomieszczeniu. Wtedy to, dla podwyższenia jakości nagrania i poziomu kanału, pakujesz swój mikrofon w twardą i praktyczną walizkę i bezpiecznie transportujesz mikrofon na miejsce spotkania. W środku skrzynka ta wypełniona jest trzeba warstwami gąbki, których zadaniem jest jak najlepsza ochrona całego zestawu. Sam mikrofon montuje się również bardzo łatwo. A skoro o zestawie mowa, to co znajdziemy w naszej skrzynce oprócz mikrofonu? Cały statyw, a także gąbka na mikrofon i pop-filtr otrzymamy wraz z zakupem mikrofonu Radium 600.
Zobacz również: Test Genesis Radon 800 – najlepsze słuchawki do 250zł?
Kolor mikrofonu Radium 600 to czarny, ze spójnymi, srebrnymi dodatkami, które ładnie zgrywają się w jedną całość. Tak jak wspomniałem na początku różni się on budową od 300 XLR – mowa tutaj o braku gigantycznego ramienia, co na pewno polubią użytkownicy, którzy cenią większą swobodę. Konstrukcja nie sprawia wielkiego wrażenia, jednak na uwagę zasługuje solidność jej wykonania. Nie mamy tutaj do czynienia z tworzywem sztucznym. Cały mikrofon jak i statyw wykonany jest z metalu, a dosyć ciężka podstawka uniemożliwia przypadkowe ruchy sprzętu. Pod spodem mikrofonu znajduje się miejsce do mocowania oka statywu i gniazdo na kabel, którym łączy się mikrofon z komputerem. A skoro o kablu mowa – mikrofon podłączany jest do urządzenia za pomocą USB, co jednak nie niszczy jakości nagrywania dźwięku, do którego przejdziemy w dalszej części artykułu. Na mikrofonie znajdziemy również mały panel sterowania. Przycisk mute pozwoli wyciszyć mikrofon w przypadku napotkanych konieczności, a kontrola głośności odsłuchu i kontrola czułości nagrywania ułatwi prowadzenie streamów. Mikrofon ma również wejście na słuchawki typu minijack 3.5mm.
W zasadzie najważniejszy podpunkt w recenzji mikrofonu, jakim jest jego brzmienie. Z samego początku połączyłem się poprzez komunikator ze znajomym by zobaczyć, czy dostrzeże różnicę bez wcześniejszego mówienia mu o nowym sprzęcie. I tak, zaledwie po kilku sekundach wyłapał zmianę – dźwięk według niego był bardziej ostry i czysty jednak z automatu trochę za głośny. Co ciekawe mikrofon był ustawiony na 60% głośności, więc 50% powinno być optymalnym poziomem do luźnych pogawędek. Jednak zapas regulacji głośności jaki nam zostawia Genesis Radium 600 może przydać się tym, którzy po prostu potrzebują nagrywać dźwięki o wysokim poziomie głośności. Do testowania również wybrałem grę, w której dostępny jest czat głosowy, by poznać opinię innych graczy. I również w tym przypadku odbiór był bardzo pozytywny, a sama komunikacja z zespołem – bezproblemowa. Jednany mankament, jaki dał się usłyszeć, to zbieranie odgłosów klawiatury co jakiś czas. Jeśli zależy nam na uniknięciu tego problemu, w wyborze mikrofonu celowałbym bardziej w Radium 300 XLR, który dzięki regulowanemu ramieniu, nie napotyka tej wady. Mikrofon jednak, tak jak wspomniałem w tytule artykułu, co idealny sprzęt na dobry początek przygody z nagrywaniem lub streamowaniem. Wiadomo, że może obejść się bez takiego sprzętu, zastępując go na przykład mikrofonem ze słuchawek. Jednak jakość dźwięku między mikrofonem stacjonarnym, a słuchawkowym jest zauważalna praktycznie od razu. Początkujący i nawet wymagający użytkownicy docenią działanie i funkcjonalność mikrofonu ze względu na fakt, iż Radium 600 nie pozostawia nic do życzenia w kwestii swojego wyglądu i jakości wykonania, a także w kwestii nagrywania dźwięku.
Na stronie Genesis mikrofon został wyceniony na niecałe 350zł. Tym samym moim zdaniem czyni go jednym z najlepszych mikrofonów dostępnych na rynku w tej półce cenowej, a na pewno najlepszym mikrofonem jeśli chodzi o markę Genesis. Jeśli szukasz mikrofonu, który oferuje dobrą jakość dźwięku, masę przydatnych dodatków i nie tak wysokiej cenie, to śmiało mogę polecić Genesis Radium 600.
Zobacz również: Zewnętrzna kamera WiFi Hama z czujnikiem ruchu i panelem słonecznym