Genealogiczna strona MyHeritage przedstawiła właśnie narzędzie, które korzysta z technologii deepfake do animacji twarzy z fotografii zmarłych przodków. Program nazywany DeepNostalgia (z ang. głęboka nostalgia) jest przez grono osób uznawany za straszny i niepokojący, inni z kolei określają go jako magiczny. Każdy może samodzielnie ocenić efekt.
Twórcy potwierdzili, iż w programie nie jest możliwe dodawanie głosów, aby uniknąć nieodpowiednich i niebezpiecznych kreacji. Ograniczenia programu zostały stworzone w celu zapobiegania nadużyciom, takim jak tworzenie filmów deepfake z udziałem żyjących osób. Po kilku nieco niepokojących wydarzeniach rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie ograniczeń dotyczących technologii deepfake. Komisja prawna na Wyspach Brytyjskich, rozważa ustanowienie przepisu, iż tworzenie filmów w ten sposób będzie nielegalne bez odpowiedniego zezwolenia.
Ten program jest stworzony do nostalgicznego wykorzystania, przez co rozumiemy przywrócenie do życia ukochanych przodków. Kiedy niektórzy ludzie uwielbiają funkcję Deep Nostalgia i myślą o niej jako magicznej, inni sądzą iż jest przerażająca i nie darzą jej sympatią. Wyniki mogą być kontrowersyjne i ciężko jednak być wobec tej technologii obojętnym – mówi firma w jednym z oświadczeń.
Deepfake to generowane komputerowo przy udziale sztucznej inteligencji filmiki, które mogą być tworzone z istniejących zdjęć. Technologia, która pozwoliła istnieć takiemu programowi jak Deep Nostalgia, została stworzona przez Izraelską firmę D-ID (skrót od De-identification; dezidentyfikacja). Jak już wspomniałem do stworzenia systemu została użyta sztuczna inteligencja, której przedstawiono nagrania sposobu jak ludzie się ruszają i gestykulują.
Na stronie MyHeritage, historyczne postaci jak Królowa Wiktoria zostają przywrócone do życia. Jakiś czas temu z okazji swoich urodzin również Abraham Lincoln wstał na chwilę w z wiecznego snu, aby zachęcić wszystkich do skorzystania ze strony MyHeritage. Były prezydent USA pojawił się na nagraniu w pełnym kolorze.
W internecie stworzył się pewien trend, ponieważ ludzie zaczęli udostępniać swoje własne testy programu. Reakcje były mieszane. Niektórzy określają system jako niesamowity i emocjonalny inni wyrażają swoją konsternację.
W grudniu, kanał Channel 4 stworzył za pomocą technologii deepfake wyjątkowy apel Królowej Elżbiety. Alternatywna Świąteczna wiadomość miała na celu ostrzeżenie, iż technologia może być używana do przekazywania nieprawdziwych informacji. Oczywiście wiele cech nagrania wskazuje na jego fałszywość chociażby sarkazm, a także pewne niedociągnięcia programu. Wiadomo jednak, że gdybyśmy nie wiedzieli, że jest to nieprawdziwa wiadomość od Królowej i nie było by tej ironii, moglibyśmy nie zwrócić na wizualne mankamenty uwagi.
Źródło: bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: Roman Kraft on Unsplash