Recenzja ADATA SSD SD810 – dodatkowa pamięć zawsze pod ręką

Rynek dysków zewnętrznych jest bardzo różnorodny i czasami trudno jest podjąć wybór, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Do naszej redakcji trafił dysk ADATA SSD SD810, a my w dzisiejszej recenzji przyjrzymy się, do czego jest zdolny.

Rosnące zapotrzebowanie na przechowywanie dużych ilości danych sprawia, że użytkownicy poszukują coraz to większych przenośnych nośników pamięci. Dyski zewnętrzne pozwalają na elastyczne i bezpieczne magazynowanie danych, co sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Ich popularność wynika także z rosnących potrzeb konsumentów związanych z tworzeniem kopii zapasowych (backupów), zabezpieczaniem cennych danych przed utratą czy awarią sprzętu oraz łatwością w transporcie dużych plików między urządzeniami. W czasach, gdy nasze urządzenia mobilne i komputery są często ograniczone pojemnością wbudowanej pamięci, dyski zewnętrzne oferują rozszerzenie tej przestrzeni w sposób szybki i efektywny.



Specyfikacja ADATA SSD SD810

  • Interfejs: USB 3.2 Gen 2×2
  • Pojemność: 1 TB
  • Sekwencyjny odczyt danych: do 2000 MB/s
  • Sekwencyjny zapis danych: do 2000 MB/s
  • Wymiary: 12 x 44 x 73 mm
  • Waga: 42 gramy
  • W zestawie: przewód USB-C do USB-A, przewód USB-C do USB-C

Budowa i jakość wykonania

Głównym założeniem dysków zewnętrznych jest bezpieczne przechowywanie danych. Nie może więc być tu mowy o słabych materiałach użytych w budowie – nikt nie chce utracić danych przy pierwszym mocniejszym uderzeniu dysku w podłogę, czy też omyłkowym jego zachlapaniem. Z tego powodu ADATA SSD SD810 posiada obudowę wykonaną ze stopu aluminium, dzięki któremu nie tylko jest podatny na wahania temperatur, ale też znacząco redukuje ciężar dysku nadaje mu wytrzymałość. Producent również zapewnia, że urządzenie przeszło testy upadków z wysokości 1,22 metra – ja jednak nie wolałem sprawdzać maksymalnych możliwości tego sprzętu, jednak jestem w stanie uwierzyć w te dane. Dysk sprawia wrażenie naprawdę odpornego na jakiekolwiek uszkodzenia.


ADATA SSD SD810


Dysk ADATA SSD SD810 charakteryzują również bardzo niewielkie rozmiary. Dzięki jego kompaktowości zmieści się w kieszeni, bądź jakiejkolwiek małej przegródce w torbie z laptopem. Chcecie popracować na leżaku przy basenie? Również żaden problem. Mamy tutaj do czynienia z odpornością na pył i wodę na poziomie IP68, więc żadne zachlapania i pyłki nie powinny stanowić dla niego problemu.

Szybkość działania

Dysk SD810 obsługuje interfejs USB 3.2 Gen 2×2 o szybkościach zarówno odczytu, jak i zapisu sięgających do 2000 MB/s. Nie trzeba więc mówić, że dysk działa naprawdę prędko. Tak duża prędkość odczytu/zapisu pozwala na natychmiastowe przenoszenie nawet dużych plików, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na przegrywanie plików z jednego urządzenia na drugie.  W celu uzyskania największej wydajności urządzenia muszą obsługiwać interfejs USB 3.2 Gen 2 i sterowniki UASP. Nie zdziwcie się więc, jeśli prędkości mogą się różnić w zależności od sprzętów, jakie używacie.



Warto również wspomnieć o kompatybilności z konsolami takimi jak PS5 czy Xbox X. W swoim życiu wiele razy miałem sytuacje, w której musiałem usunąć grę by mieć miejsce na zainstalowanie nowej. W dzisiejszych czasach gry potrafią zajmować nawet ponad 100 GB wolnej pamięci, więc wystarczy kilka tytułów, by zapełnić całą pamięć dostępną w konsoli. Tak też dysk ten nie tylko pozwala na przechowywanie dokumentów i innych danych na komputerze, ale też bardzo sprawie działa w przypadku konsol do gier.

Podsumowanie

ADATA SSD SD810 to idealne rozwiązanie do przechowywania danych, które łączy w sobie nie tylko dużą pojemność, ale także bezpieczeństwo i mobilność. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak SSD i szybkim interfejsom, oferują one imponującą prędkość działania, co czyni je niezastąpionymi w pracy z dużymi plikami czy regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Dodatkowo, ich kompaktowa budowa sprawia, że można je łatwo zabrać ze sobą wszędzie, zapewniając dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie. To urządzenie, które idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych użytkowników, łącząc wydajność z wygodą i niezawodnością. Testowany dziś model znajdziecie w cenie około 380zł, co czyni go naprawdę wartym uwagi, poszukując swojego nowego dysku zewnętrznego.


Zobacz również: Recenzja czytnika Kobo Clara Colour – świat literatury na wyciągnięcie dłoni

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
,

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo