Test Patriot Viper VP4300 Lite 2TB – prędkość czy pojemność, a może oba na raz?

Patriot Memory została założona w 1985 roku i od tego czasu ugruntowała swoją pozycję jako dostawca pamięci RAM, dysków SSD, pamięci USB oraz kart pamięci. Firma stawia na innowacyjność, wysoką wydajność i jakość swoich produktów, które znajdują zastosowanie zarówno w zwykłych komputerach biurowych, jak i w zaawansowanych systemach gamingowych czy komputerach dla profesjonalistów.

Viper Gaming to podmarka Patriot, która specjalizuje się w produktach dla graczy oraz osób wymagających wysokiej wydajności. Tak się składa, że do naszej redakcji trafił przedstawiciel tej submarki, a mianowicie dysk Patriot Viper VP4300 Lite 2TB. Miałem okazję testować go przez ostatni miesiąc – czy sprostał moim oczekiwaniom? Na to pytanie odpowiem w dzisiejszej recenzji.


Czy warto nadal warto rozpatrywać czwartą generację dysków SSD w 2024 roku?

Zanim jeszcze przejdziemy do głównego tematu artykułu, odpowiedzmy sobie na pytanie zawarte powyżej. Wiele z Was może się spytać, czemu nie pójść z rozwojem technologii i wyposażyć swój komputer w dysk piątej generacji, skoro takie są już dostępne na rynku? Powodów dla których na ten moment dyski czwartej generacji są o wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak całkiem sporo.

Dyski piątej generacji, choć technicznie bardziej zaawansowane, często są zbyt drogie, zwłaszcza w stosunku do realnych zysków w codziennym użytkowaniu. Ich pełen potencjał wykorzystywany jest tylko w specyficznych zastosowaniach, takich jak profesjonalne renderowanie czy praca z bardzo dużymi plikami.

Ponadto, wymagałyby one odpowiedniego sprzętu, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dlatego dla większości użytkowników czwarta generacja SSD pozostaje złotym środkiem – nie dość że dyski te i tak oferują bardzo dobrą wydajność (o czym między innymi przekonacie się kilka akapitów niżej), zazwyczaj są też cichsze (dyski 5. generacji wyposażone są zwykle w duże radiatory bądź aktywne chłodzenie) i osiągają mniejsze temperatury podczas intensywnego użytkowania. Tak więc jest to na pewno szybka, niezawodna i o wiele bardziej ekonomiczna sprzętu, którego potrzebujemy.


Wydajność, a brak DRAM – czy to może iść w parze?

We wstępie wspominałem wiele razy o wydajności nie bez powodu. W przypadku komponentów do komputera jest to kluczowa kwestia – coraz to większy rozwój technologii sprawia, że podzespoły są coraz bardziej zaawansowane, a co za tym idzie – coraz to szybsze i efektywne.


 


Za zwiększoną wydajność w dyskach często odpowiada DRAM – pełni on funkcję bufora danych, przechowując informacje o lokalizacji plików. Dzięki temu dysk może szybciej odnaleźć i uzyskać dostęp do danych. To skraca czas odpowiedzi (niższe opóźnienia) i zwiększa prędkości odczytu/zapisu, szczególnie w przypadku operacji losowych.

Dlaczego o tym wspominam? Dzisiejszy bohater artykułu nie posiada DRAM, a mimo to, jest jednym z najbardziej wydajnych dysków jakiego miałem kiedykolwiek okazję używać. Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się więc, co skrywa w sobie Patriot Viper VP4300 Lite 2TB.


Specyfikacja

  • Przeznaczenie produktu: PC/Gaming/PlayStation 5
  • Pojemność: 2000 GB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCIe NVMe 4.0 x4
  • Prędkość odczytu (maksymalna): 7400 MB/s
  • Prędkość zapisu (maksymalna): 6400 MB/s
  • Współczynnik TBW: 1600 TB

Budowa dysku

Patriot Viper VP4300 Lite to typowy dysk z interfejsem PCIe  NVMe 4.0×4, który by działać na maksymalnych obrotach potrzebuje komputer wyposażony w złącze M.2 PCIe 4.0×4. Pojemność dysku wynosi 2000GB , jednak wolnej przestrzeni dyskowej mamy tak naprawdę 1863 GB. Nadal jest to jak najbardziej odpowiednia wielkość pamięci – w dzisiejszych czasach nie warto myśleć o 500GB, skoro tytuły takie jak Call of Duty: Warzone do instalacji potrzebują aż około 180GB wolnej przestrzeni. 2TB więc na spokojnie wystarczą, by przechowywać zarówno większe gry, jak i mnóstwo innych dokumentów i projektów. Jeśli jednak to jest dla Was za mało – dostępna jest również wersja 4TB, więc w kontekście Viper VP4300 Lite każdy znajdzie coś dla siebie.


Viper VP4300 Lite 2TB


TBW informuje o ilości danych, które można zapisać na dysku, zanim zacznie on wykazywać oznaki zużycia lub awarii. Na przykład, jeśli dysk ma współczynnik TBW równy 600 TB, oznacza to, że producent przewiduje, iż dysk wytrzyma zapisanie 600 terabajtów danych. W przypadku Patriot Viper VP4300 Lite współczynnik ten wynosi aż 1600TB, więc raczej nie musimy się obawiać, że dysk ten nie wytrzyma długich lat użytkowania.


Temperatura

Jak powszechnie wiadomo, jeśli ciepło nie jest skutecznie odprowadzane, może prowadzić do przegrzewania się podzespołów, a przegrzane komponenty mogą działać mniej efektywnie. Do wydajności przejdziemy w kolejnym akapicie, ale jak już jesteśmy przy chłodzeniu, nasz Viper wyposażony jest w aluminiowy radiator, który pomaga utrzymać niską temperaturę podczas pracy. Podczas korzystania z dysku przy różnej intensywności starałem się kontrolować, jaką dokładnie temperaturę wykazuje dysk i nigdy nie zaobserwowałem wyniku wyższego niż 60 stopni. Oczywiście wpływ na to mogą również mieć wentylatory wbudowane w obudowę i w inne komponenty płyty głównej, więc warto zadbać o odpowiednie chłodzenie.



To jak to jest z tą wydajnością?

Aby zrekompensować brak DRAM, dyski DRAMLess używają technologii HMB (Host Memory Buffer). HMB pozwala dyskowi SSD na korzystanie z części pamięci RAM komputera jako bufora. Dzięki temu, zamiast polegać wyłącznie na własnej pamięci, dysk może wykorzystywać pamięć systemową do przechowywania niektórych danych związanych z mapowaniem i operacjami dyskowymi.


Viper VP4300 Lite 2TB


Producent deklaruje, że dysk Viper VP4300 Lite 2 TB gwarantuje 7400 MB/s sekwencyjnego odczytu i 6400 MB/s sekwencyjnego zapisu. Są to naprawdę rewelacyjne liczby, jednak czy zapewnienia mają się do rzeczywistości? Na start włączyłem program CrystalDiskMark, który pozwolił mi zmierzyć te wartości. Przy trybie z maksymalną wydajnością, program wskazał 7136 MB/s przy odczycie i 6536 MB/s przy zapisie. Odczyt więc był nawet większy, niż ten gwarantowany – jednak chyba nie ma co się wykłócać, skoro jest to na plus, a nie na minus.



Dyski SSD NVMe korzystające z PCIe 4.0 oferują znacznie wyższe prędkości transferu danych niż dyski PCIe 3.0. Dzięki temu czasy ładowania gier są krótsze, co oznacza, że gry uruchamiają się szybciej, a poziomy i zasoby w grach ładują się w krótszym czasie. Viper VP4300 Lite 2 TB rewelacyjnie sobie radzi z grami video odpalonych na dysku – wszystko dosłownie śmiga i nie ma się do czego tak naprawdę przyczepić.


Podsumowanie

Patriot Viper VP4300 Lite 2TB to rewelacyjny wybór dla każdego, kto szuka dysku SSD o wysokiej wydajności, ale też dużej pojemności. Pomimo braku dedykowanej pamięci DRAM, technologia HMB pozwala temu dyskowi osiągać imponujące prędkości odczytu i zapisu, które potrafią nawet przewyższyć deklaracje producenta. Dzięki interfejsowi PCIe NVMe 4.0, Viper VP4300 Lite zapewnia błyskawiczne ładowanie gier oraz doskonałą stabilność nawet w intensywnych warunkach. Pojemność 2TB i wysoki współczynnik TBW zapewniają długotrwałe i komfortowe użytkowanie, czyniąc ten dysk idealnym wyborem dla graczy i profesjonalistów szukających niezawodności i wysokiej wydajności.

Dysk ten znajdziecie w sklepach w cenie około 500zł, co można uznać nawet za promocję patrząc na to, co jest w stanie zaoferować w tak stosunkowo niskiej kwocie.


Zobacz również: Test Huawei Free Clip. Słuchawki zaskakują nie tylko wyglądem!

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo