Firma Samsung wykorzystała potencjał sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozwiązania problemu rozdzielczości treści źródłowej. Funkcja Inteligentnego Skalowania, która zadebiutowała wraz z pierwszym telewizorem QLED 8K w 2018 roku, przyniosła tak duży skok w jakości obrazu, że firma wprowadziła ją także do wszystkich tegorocznych QLED-ów 4K. W procesie Inteligentnego Skalowania do 8K lub 4K (w zależności od telewizora) obraz jest automatycznie korygowany za pomocą algorytmów stworzonych w oparciu o analizę ogromnej bazy danych, która powstała dzięki porównaniu tych samych materiałów w wysokiej i niskiej rozdzielczości. Dzięki temu ulubione filmy czy archiwalne nagrania zobaczymy w nowej odsłonie – z większą liczbą szczegółów, lepszymi kolorami i kontrastem.
Rzadko kiedy filmy i seriale oglądamy w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Promienie słońca czy światło lampy mogą odbijać się w ekranie. Aby wyeliminować tę niedogodność i tym samym zwiększyć komfort podczas domowych seansów filmowych w modelach QLED 8K oraz w modelach 4K Q90R, Q80R, Q85R Samsung zastosował nową powłokę antyrefleksyjną. Różnice widać gołym okiem, a w wyłączonym telewizorze nie przejrzymy się już niczym w lustrze.
Telewizory Samsung QLED z technologią kropek kwantowych rozpieszczają widzów rzeczywistymi, soczystymi kolorami. Są w stanie odwzorować ponad miliard odcieni barw ze 100-procentowym Natężeniem Kolorów. Wskaźnik ten określa zdolność ekranu do odtworzenia barw, niezależnie od poziomu luminancji (jasności). Stanowi także potwierdzenie, że kolory prezentowane są tak, jak zaplanował to twórca treści. W 2017 roku telewizory QLED pomyślnie przeszły weryfikację przeprowadzoną przez międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się testowaniem i certyfikacją produktów: Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE). Potwierdziła ona ich zdolność do wyświetlania 100% Natężenia Kolorów zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.
Za pomocą Połączenia Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem telewizor QLED można łatwo połączyć z konsolą do gier czy odtwarzaczem Blu-ray, eliminując nieestetyczną plątaninę kabli. Za pośrednictwem tego przewodu dostarczany jest zarówno prąd, jak i dane AV. W standardzie ma on długość 5 metrów (opcjonalnie można dokupić przewód o długości 15 metrów). Rozwiązanie idealne, zwłaszcza jeśli duży ekran zamontowany jest na ścianie – nic nie będzie odciągać uwagi od ulubionego filmu. Przewód dostępny jest w tegorocznych telewizorach QLED 8K Q950R, a także QLED 4K Q85R i Q90R.
One Connect to zewnętrzny moduł, który podłączamy do telewizora za pomocą wspomnianego już Połączenia Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem. Znajdziemy tu wszystkie niezbędne złącza, takie jak HDMI, USB, cyfrowe wyjście audio, gniazdo kabla sieciowego (LAN) i złącza antenowe. W ten sposób podłączymy do telewizora urządzenia dodatkowe, w tym soundbar, konsolę czy odtwarzacz Blu-ray. Moduł możemy ukryć w szafce, co daje nam większą swobodę w aranżacji przestrzeni. Warto również podkreślić, że w menu ustawień telewizor automatycznie wyświetla nazwy wykrytych urządzeń i ułatwia wybór źródła sygnału. To bardzo wygodne. Moduł One Connect znajdziemy w zestawie w telewizorami Q950R, Q90R oraz Q85R.
Jeden Pilot to wizytówka telewizorów Samsung QLED. Nie tylko świetnie wygląda, ale pozwala także sterować większością podłączonych urządzeń, w tym dekoderem czy soundbarem. Mogłoby się wydawać, że skoro tak wiele może, musi być wypełniony przyciskami po brzegi, ale jest odwrotnie. Jest minimalistyczny, a liczba przycisków ograniczona została do niezbędnego minimum. Na środku pilota umieszczono okrągły, kierunkowy przycisk wyboru oraz akceptacji wybranej funkcji. Znajdziemy także niewielkie, poziome belki do sterowania głośnością czy zmiany kanału. W tym roku pilot dostał trzy nowe dedykowane przyciski, kierujące do aplikacji serwisów VOD – Netflix, Rakuten i Amazon Prime Video.
W maju br. Samsung, jako pierwszy producent, udostępnił aplikację Apple TV i wsparcie dla AirPlay 2 także dla telewizorów QLED, jako swoich flagowych modeli Smart TV. Warto podkreślić, że aplikacja jest w pełni zintegrowana z platformą Samsung Smart TV, co oznacza, że otrzymała ona dedykowaną ikonę. Za jej pośrednictwem widzowie uzyskują szybki i łatwy dostęp do swojej biblioteki filmów i programów w iTunes. Od niedawna mogą także za pośrednictwem aplikacji korzystać z platformy VOD Apple TV+. Z kolei dzięki wsparciu dla AirPlay 2, na dużym ekranie telewizora Samsung QLED odtworzymy materiały wideo i inne treści z urządzeń, takich jak iPhone, iPad czy Mac.
W tym roku telewizory QLED oferują szereg technologii i funkcji, które zostały stworzone specjalnie z myślą o fanach gier na dużym ekranie. Wśród nich Tryb Gry, który po wykryciu włączonej konsoli automatycznie zmienia ustawienia, aby spotęgować wrażenia. Z kolei Game Motion Plus to system poprawy płynności i ostrości obrazu. Technologia ta pozwala niezwykle precyzyjnie regulować stopień poprawy ruchomego obrazu. W ciemnych scenach z pomocą przyjdzie Dynamiczny Korektor Czerni, który podnosi jasność najciemniejszych obszarów w grze – ukryty w mroku snajper będzie łatwiejszy do zidentyfikowania, a gracz nie straci szansy na wygraną w tym pojedynku.
Tryb Ambient to bez wątpienia jeden z kluczowych wyróżników serii QLED. Dzięki niemu duży ekran, także wyłączony, będzie przyciągać spojrzenia i stanie się prawdziwą ozdobą domowego salonu. Widzowie, którzy akurat nie oglądają filmów, będą mogli na bieżąco śledzić najnowsze informacje, podziwiać dekoracyjne motywy, sztukę czy swoje własne zdjęcia. Do wyboru jest wiele motywów, w tym efekty świetlne czy filtry, które pozwolą przeobrazić zdjęcia m.in. w efektowne szkice czy akwarele. Za sprawą Trybu Ambient nawet największy ekran idealnie wkomponuje się w przestrzeń – niczym kameleon.
Seria QLED została zaprojektowana z myślą o każdym szczególe. Dzięki Połączeniu Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem i zastosowaniu modułu One Connect użytkownicy zyskali kontrolę nad otoczeniem wokół telewizora. Z kolei Uchwyt Przylegający, dostępny jako dodatkowe akcesorium pozwoli zamontować największy w domu ekran niczym obraz – płasko przy samej ścianie. Warto podkreślić, że ten łatwy w montażu system wybacza drobne błędy. Zamontowany telewizor można odchylać od ściany, dzięki czemu skorygujemy pozycję telewizora bez konieczności wiercenia nowych otworów i precyzyjnego poziomowania.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: informacja prasowa