W dniach 6-9 kwietnia 2025 roku w Las Vegas odbyły się targi NAB Show, będące jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży mediów i rozrywki. Firma Sony aktywnie uczestniczyła w wystawie, prezentując swój najnowszy ekosystem narzędzi i rozwiązań zaprojektowanych, aby wspierać twórców na każdym poziomie – od indywidualnych profesjonalistów po duże przedsiębiorstwa. Stoisko Sony (N439) stało się platformą do zaprezentowania innowacji, spostrzeżeń oraz wiedzy specjalistycznej w czterech kluczowych obszarach: rozwiązań do produkcji na żywo, organizacji pracy w zakresie newsów i produkcji wideo, rozwiązań do produkcji wideo oraz produkcji wirtualnej.
Ekosystem narzędzi Sony kładzie nacisk na kompatybilność połączeń, wspieranie kreatywności oraz usprawnianie procesów produkcyjnych. Podczas wydarzenia położono duży nacisk na możliwości, jakie otwierają protokoły chmurowe i IP, rejestracja filmowa, tworzenie treści przestrzennych, a także rozszerzona rzeczywistość (XR) i efekty wirtualne (VFX).
Cieszymy się, że możemy nawiązać kontakt z branżą i wzmocnić jej pozycję na targach NAB Show oraz zadebiutować z innowacjami i usprawnieniami, które zaspokajają wyjątkowe i zmieniające się potrzeby naszych klientów. Przyjęliśmy bardzo celowe podejście, wprowadzając ulepszenia do naszej oferty. Dzięki łatwym do pobrania aktualizacjom oprogramowania sprzętowego zwiększamy wartość, zapewniamy trwałość, odzwierciedlamy prośby naszych użytkowników i oferujemy zwrot z ich początkowej inwestycji. Dzięki naszej rozległej sieci rozwiązań i wiedzy specjalistycznej tworzymy bardziej wydajny i płynny przepływ pracy, który umożliwia kreatywność i spełnia oczekiwania naszych klientów z branży nadawczej i produkcyjnej tam gdzie są. – powiedział Olivier Bovis, zastępca szefa europejskiego działu IP&S w Sony Europe.
Na targach NAB Show 2025 Sony zaprezentowało kamerę HDC-F5500V Super 35mm 4K CMOS, będącą rozwinięciem serii kamer systemowych do produkcji na żywo. Kamera wyposażona jest w przetwornik obrazu z migawką globalną, mocowanie obiektywu PL, a opcjonalna licencja dodaje funkcje Variable Neutral Density (VND), co zwiększa kontrolę nad głębią ostrości i jasnością. Model ten, zapewniający szczegółowy obraz i elastyczną kontrolę ND, ma być dostępny latem 2025 roku.
Kamera Sony HDC-F5500V
Przedstawiono również kompaktową kamerę POV (point of view) HDC-P50A, która jest już w sprzedaży. Ta wielozadaniowa kamera z przetwornikiem 4K i globalną migawką oferuje elastyczność instalacji i integrację z jednostką CCU.
Kamera Sony HDC-P50A
Wśród nowości znalazły się także profesjonalne monitory 4K: 16,5-calowe BVM-HX1710 i BVM-HX1710N (z interfejsem IP). Monitory te charakteryzują się wysoką jasnością 3000 nitów i doskonałym kontrastem, oferując m.in. funkcję wyświetlania dwóch sygnałów obok siebie. Ich premiera planowana jest na lato 2025 roku. Flagowy monitor BVM-HX3110 również otrzyma aktualizację oprogramowania rozszerzającą jego możliwości.
Monitor Sony BVM-HX1710
Zapowiedziana wcześniej kamera 4K PTZ BRC-AM7 z funkcją automatycznego kadrowania i śledzenia wspomaganą przez sztuczną inteligencję, która jest już dostępna, otrzyma latem 2025 roku nową wersję oprogramowania rozszerzającą jej funkcjonalność o kadrowanie wieloosobowe i inne usprawnienia.
Kamera Sony PTZ BRC-AM7
Sony zaprezentowało także ulepszenia w ofercie Networked Live, w tym aktualizacje oprogramowania dla mikserów do produkcji na żywo MLS-X1 oraz wirtualnego miksera M2L-X. Firma Nevion, należąca do grupy Sony, pokazała aktualizacje dla definiowanego programowo węzła medialnego Nevion Virtuoso oraz platformy orkiestracji mediów VideoIPath, która teraz może zarządzać środowiskami 5G i chmurowymi.
Mikser do produkcji na żywo SONY MLS-X1
Usprawniono również zdalne jednostki produkcyjne i transfer materiałów z terenu, m.in. dzięki aktualizacjom dla przenośnego nadajnika PDT-FP1 oraz bramy sieciowej NXL-ME80. Spółka Hawk-Eye Innovations zaprezentowała rozwiązanie HawkREPLAY do natychmiastowych powtórek oraz system zarządzania zasobami HawkNEST.
Przenośny nadajnik SONY PDT-FP1
W obszarze newsów i produkcji wideo, Sony zaprezentowało usprawnienia w usłudze Ci Media Cloud®, platformie do zarządzania zasobami multimedialnymi i współpracy. Ci Workflow zyskał wsparcie dla niemal wszystkich formatów RAW z kamer, a usługa doczekała się rozszerzenia dla DaVinci Resolve Studio, ułatwiając montażystom dostęp do plików. Dodano również bezpośrednią obsługę kamer FX3, FX30 i Alpha 7S III do przesyłania materiałów do chmury bez dodatkowego sprzętu.
Ci Media Cloud®, usługa zarządzania zasobami multimedialnymi i współpracy
Dla twórców filmowych i wideo, Sony przedstawiło niedawno zapowiedziany system VENICE Extension System Mini dla kamery VENICE 2. Ten mniejszy i lżejszy system przedłużający (o około 70% mniejszy od poprzednika) umożliwia oddzielenie przetwornika obrazu od korpusu kamery, co jest szczególnie przydatne w trudnych warunkach zdjęciowych i przy tworzeniu treści przestrzennych lub tła VFX. System ten ma być dostępny latem 2025 roku.
System SONY VENICE Extension System Mini
Aktualizacja oprogramowania w wersji 2 dla kamery kinowej BURANO wprowadza nowe formaty nagrywania, w tym tryb pełnoklatkowy 3,8K do 120 kl./s i tryb 1,9K Super 35 do 240 kl./s, a także usprawnienia w obszarze autofokusa i funkcji do produkcji na żywo.
Kamera kinowa SONY BURANO
Na wystawie można było zobaczyć także kompaktowe kamery naramienne PXW-Z200 XDCAM i HXR-NX800 NXCAM 4K HDR z łącznością sieciową i autofokusem opartym na AI. Latem 2025 roku model PXW-Z200 otrzyma oprogramowanie dodające nagrywanie w formacie XAVC MXF.
Seria cyfrowych nadajników bezprzewodowych DWX została rozszerzona o model DWM-30, obsługujący szerszy zakres częstotliwości i kodeków. W ramach pakietu Creators’ Cloud zaprezentowano aktualizację aplikacji mobilnej Monitor & Control (M&C), rozszerzającą jej funkcjonalność w zdalnym sterowaniu kamerami.
W obszarze produkcji wirtualnej, który zyskuje na popularności, Sony zaprezentowało system śledzenia kamer OCELLUS (ASR-CT1). To innowacyjne rozwiązanie, niezależne od kamery i działające bez markerów, może być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, znajdując zastosowanie w transmisjach i produkcjach kinowych. System OCELLUS ma być dostępny jesienią 2025 roku.
System śledzenia kamer SONY OCELLUS
Zaprezentowano również aktualizacje dla pakietu narzędzi Virtual Production Tool Set, usprawniających pracę na etapie przedprodukcji i na planie, m.in. dzięki korekcji kąta widzenia i kompensacji kolorów dla ekranów Crystal LED.
Podczas NAB Show 2025 na scenie Sony odbyły się prezentacje i dyskusje z udziałem ekspertów, dotyczące kluczowych tematów dla branży, takich jak sztuczna inteligencja, produkcja sportowa, technologie 5G i IP, produkcja w chmurze, produkcja kinowa, tworzenie treści przestrzennych i produkcja wirtualna.
Udział Sony w NAB Show 2025 pokazał silne zaangażowanie firmy we wspieranie przyszłości branży mediów i rozrywki. Zaprezentowane innowacje – od nowych modeli kamer i monitorów, przez zaawansowane rozwiązania w chmurze i IP, po wyspecjalizowane narzędzia do produkcji wirtualnej – podkreślają dążenie Sony do dostarczania narzędzi zwiększających kreatywność, elastyczność i wydajność procesów produkcyjnych w dynamicznie zmieniającym się świecie tworzenia treści. Wiele z zaprezentowanych nowości ma trafić na rynek w nadchodzących miesiącach 2025 roku.
Źródło: Informacja prasowa Sony