Test Acer Chromebook 315 – alternatywa biurowego laptopa?

Acer Chromebook 315, czyli jak pracować w Internecie.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że pod lupę weźmiemy dziś kolejnego laptopa. Nic bardziej mylnego. Chromebook, o ile wygląda jak wspomniane urządzenie, różni się od zwykłego laptopa wieloma cechami, ale przede wszystkim – ceną. Jedno jest pewne – szybkość, łatwość obsługi oraz bezpieczeństwo mają być kluczowymi znakami rozpoznawalnymi nowego Acer Chromebook 315. Zanim jednak przejdziemy do recenzji nowego sprzętu marki Acer, odpowiedzmy sobie na pytanie – czym tak naprawdę jest Chromebook?

Chromebook to bardzo popularne urządzenie, które możemy porównać do laptopa – urządzenia do notowania i pisania, odnajdującego się głównie w podróży jak i w pracy biurowej. Jednak opisywany dziś sprzęt nie ma zainstalowanego systemu Windows, a oryginalny system od Google, powszechnie nazywany jako Chrome OS. Ten niecodzienny system operacyjny bazuje przede wszystkim na przeglądarce Chrome oraz kilku aplikacjach pobocznych, nie obciążających znacząco urządzenia, co jest główną myślą ich budowy. Do korzystania z pełni funkcji naszego laptopa wymagane jest posiadanie konta Google – które jest na tyle powszechne wśród użytkowników, że nie powinno to stanowić dodatkowej trudności. Co więcej, istnieje również możliwość zintegrowania naszego Chromebooka z telefonem z Androidem. Dzięki temu rozwiązaniu możesz synchronizować powiadomienia czatu, udostępniać pliki, wysyłać i odbierać SMS-y czy podłączyć Chromebooka do sieci telefonu, a wszystko to w bardzo prosty i przejrzysty sposób. Wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować oba urządzenia w sekcji „Połączone urządzenia” obok opcji „Telefon z Androidem”. Warto zaznaczyć, że każdy model Chromebooka nieco różni się budową od innych – przekątną ekranu, podzespołami lub funkcjonalnością. Każdy użytkownik może mieć inne wymagania co do sprzętu. Stąd też zastanawiając się nad kupnem warto rozważyć wszystkie dostępne opcje, począwszy od ekranu dotykowego po obracany w promieniu 360 stopni. Acer Chromebook 315 jako jeden z flagowych przedstawicieli marki w tym dziale, posłuży nam jako wzór do pokazania co dokładnie do zaoferowania ma tego typu urządzenie. Ten, oraz inne, równie warte uwagi modele znajdziecie klikając tutaj.

 



Wygląd i budowa

Czym różni się Chromebook od zwykłego laptopa? A no chociażby dysponuje on nieco innym układem klawiszy funkcyjnych. Mowa tu chociażby o odświeżaniu strony, minimalizowaniu ekranu czy też zmiany głośności dźwięku – są to przyciski, których funkcje są bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu. Warto również zapamiętać skrót klawiszowy Ctrl+Alt+?, który daje nam podgląd na wszystkie inne skróty klawiszowe, znajdujące swoje zastosowanie w różnych zadaniach. W odróżnieniu od laptopów, z których korzystamy zazwyczaj na co dzień, w urządzeniu od Acer znajdziemy również duże logo Chrome na klapie matrycy. Do testu otrzymałem model w kolorze Pure Silver – i muszę przyznać, że w takiej odsłonie urządzenia prezentuje się bardzo dobrze i uniwersalnie. W odróżnieniu od modeli z czarną obudową, ten nie palcuje się, co jeszcze lepiej wpływa na jego odbiór. Co ciekawe, w tym Chromebooku mamy do czynienia z touchpadem, który powstaje z odpadów z tworzyw sztucznych oraz materiałów z recyklingu.



Budowa wewnętrzna

Tutaj dzieje się znacznie więcej. Mianowicie w aspekcie tego, co kryje w sobie Acer Chromebook 315, trzeba zwrócić uwagę na kilka znaczących szczegółów. Kupując Chromebooka, otrzymujesz 100 GB miejsca w chmurze Google One na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów* (*Tylko nowi użytkownicy, obowiązują warunki). Mimo to szybki dysk SSD o pojemności 128 GB pozwoli co nie co przechować w pamięci urządzenia. Jeśli to by było za mało, zawsze można wyposażyć się w dodatkowy pendrive. Jednak na największą uwagę zasługuje niesamowity akumulator. Bowiem według danych producenta, jedno naładowanie wystarczy na cały dzień pracy bez konieczności korzystania z zasilacza, w przybliżeniu około 10 godzin. Małe zużycie energii nie wpływa na wydajność i płynność aplikacji, które przecież i tak prawie wcale nie obciążają naszego Chromebooka. Jednak w pozytywnym aspekcie wpływa na działanie komputera procesor Intel Celeron N4500, który sprawia, że zadania mogą być przepracowywane jeszcze szybciej. Warto również dodać fakt, iż  zawsze, gdy uruchomiamy komputer, sprawdza on czy nie jest dostępna nowa aktualizacja oprogramowania, dzięki czemu nie ma mowy o starym czy nieaktualnym systemie.



Zastosowanie

Najważniejszy akapit w tym artykule, czyli jak naprawdę radzi sobie Acer Chromebook 315 z różnego rodzaju zadaniami. Po pierwsze chcę pochwalić wyświetlacz. Urządzenie posiada matrycę IPS Full HD, dzięki czemu laptop ten idealnie znalazł swoje zastosowanie podczas wieczorów z filmami i serialami (na co również składa się system dźwięku DTS zapewniający wysoką jakość wrażeń słuchalnych). Wielogodzinna praca podczas pisania artykułów również stała się dzięki temu przyjemniejsza. Sporym minusem jest jednak brak ekranu dotykowego, który w tego typu urządzeniach powinien być codziennością. Mimo to we flocie Acer wiele modeli posiada taką cechę, dlatego przed kupnem warto spojrzeć do specyfikacji, czy urządzenie zawiera wszystkie potrzebne nam funkcje. Warto również pochwalić dwa mikrofony i wbudowaną kamerkę internetową, która pozwoli uczestniczyć w wideokonferencjach tym, którzy pracują zdalnie.

Dzięki ChromeOS praca jest bardzo łatwa i intuicyjna. Ja opierałem się na tym, co do zaoferowania mają dedykowane aplikacje od Google takie jak Dokumenty Google czy Arkusze. Jednak jeśli ktoś woli te od Microsoft – Chromebooki obsługują pakiet Microsoft Office, tak też aplikacje typu Word, Excel czy PowerPoint można łatwo znaleźć w Internecie.

Acer Chromebook 315 ładowany jest przez USB-C, a sama ładowarka jest naprawdę niewielka. Jest to spory plus, który docenią użytkownicy podczas transportu urządzenia. Praca pracą, czy jest jednak możliwe granie w gry na Chromebooku? Wspominałem już, że aplikacje na których bazuje ten sprzęt nie powinny znacząco go obciążać, tak też nie zagramy na nim w najbardziej popularne tytuły. Co nie zmienia faktu, że Chromebook oferuje nam inne gamingowe rozwiązania. Pierwszym z nich jest Google Play – znany przede wszystkim ze smartfonów i tabletów, który pozwoli nam na zagranie takie same gry jak właśnie na urządzeniach moblinych. Jednak drugie rozwiązanie wydaje mi się być bardziej atrakcyjne. Mianowicie tylko po zakupie nowego Chromebooka otrzymujemy możliwość skorzystania z 3-miesięcznej bezpłatnej subskrypcji NVIDIA GeForce NOW, zawierającej szeroki katalog gier komputerowych o różnej tematyce. Dostępne tytuły pochodzą również z asortymentów SteamEpic Games oraz Uplay. Całą listę dostępnych gier można znaleźć na stronie GeForce NOW.



Podsumowanie

Praca z Acer Chromebook 315 jest po prostu przyjemna. Każdy aspekt działał tak jak powinien i wbrew moim początkowym oczekiwaniom, muszę przyznać, że ten model od Acer’a naprawdę może być konkurentem dla zwykłych laptopów, a na pewno wyróżnia się na tle innych Chromebook’ów. Wagę nawet dodatkowo przechyla niesamowicie atrakcyjna cena – opisywany dziś model znajdziecie w sklepach za niecałe 1900zł. I bardziej bym to nazwał znakomitym stosunkiem ceny do rozwiązań, które oferuje nam Chromebook, niż do jakości, która tak jest na wysokim poziomie. Czy w tych pieniądzach jesteśmy w stanie kupić podobnie wydajny i jakościowy laptop? Wydaje mi się, że nie do końca. Dla kogo jest więc Chromebook? Śmiało mogę polecić Acer Chromebook 315  przede wszystkim ludziom, którzy niekoniecznie chcą obciążać swój portfel dużym wydatkiem, a nadal cieszyć się z korzystania z wszystkich funkcji Internetu. Również sprawdzi się on jako miejsce nauki dla uczniów lub też do pracy w biurze. Chromebooki mają naprawdę szerokie pole manewru i zastosowań. Czy to wszystko czyni je urządzeniem idealnym? Moim zdaniem mało im do tego brakuje.

Dowiedz się więcej: https://pl-promocje.acer.com/odkryj-acer-chromebook/


Zobacz również: Star Wars Jedi: Ocalały – recenzja gry. Cal Kestis powstaje

Ilustracja wprowadzenia: acer.com

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo