Coraz to bardziej popularne stają się klawiatury skrócone o blok numeryczny, klawisze strzałek czy rząd klawiszy funkcyjnych. Taka redukcja ma na celu zapewnienie większej ilości powierzchni w przypadku, gdy dysponujemy małym biurkiem lub stanowiskiem komputerowym. Spora ilość graczy decyduje się na wybór właśnie takiej klawiatury, dlatego też dzisiaj spojrzymy na model oferowany przez gamingową odnogę firmy ADATA. Co wyróżnia XPG Summoner Mini?
Końcówka „Mini” w nazwie modelu oznacza, że mamy do czynienia z wyżej opisaną skróconą klawiaturą. W tym przypadku mowa tutaj o 60% redukcji klawiszy, która sprawia, że klawiatura zajmuje znacząco mniej miejsca na biurku. Jako użytkownik komputera stacjonarnego, do tej pory byłem przyzwyczajony do używania pełnowymiarowych klawiatur, ponieważ dodatkowe klawiszy przydają się podczas pisania tekstów na nasz portal i tworzenie przeróżnych artykułów. Nie zmienia to jednak faktu, że redukcja ta stanowi pozytywną cechę tego produktu, lecz o tym powiem jeszcze w dalszej części recenzji.
Klawiatura waży zaledwie 400g co czyni ją naprawdę lekką i łatwą w przenoszeniu i oraz obracaniu. Mimo to sprawia wrażenie naprawdę solidnej – zastosowane materiały mają zapewnić trwałość sprzętu, a jak sam producent informuje, klawisze dysponują żywotnością do 50 milionów kliknięć. Na przedniej części obudowy znajdziemy logo marki, lecz z tyłu znajduje się rzecz, którą niecodziennie spotyka się w klawiaturach. Mianowicie urządzenie dysponuje portem USB-C, które za sprawą dołączonego kabelka służy do podłączenia do komputera. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze prościej można pakować i przechowywać XPG Summoner Mini, a sam kabelek jest na tyle mały i cienki (lecz nie krótki!), że również zajmuje mało miejsca, nie rzuca się w oczy i nie plącze się tak łatwo z innymi przewodami.
Jeden z najważniejszych aspektów jeśli chodzi o wybór klawiatury, jest rodzaj przełączników które definiują działanie klawiszy. Wspomniałem już, że XPG Summoner Mini jest klawiaturą miniaturką, pozbawioną sporej ilości klawiszy. Łącznie dysponuje 61 przyciskami z czego 21 z nich posiada funkcję Anti-Ghosting, niwelującą opóźnienia w grach. Testowany dziś model znajdziemy w czterech różnych wersjach, różniących się od siebie rodzajem przełączników. Do testów otrzymałem ten z niebieskimi przełącznikami mechanicznymi, jednak dostępne są również czerwone, brązowe i czarne. Muszę przyznać, że o tyle ile byłem pozytywnie zaskoczony działaniem klawiszy i zadowolony korzystaniem z nich podczas rozgrywki, tak na minus muszę zaznaczyć ich głośną pracę. Wciskanie przycisków wiąże się z wydobywaniem dosyć głośnych dźwięków, co może przeszkadzać podczas nocnych sesji przy komputerze.
Większość klawiatur gamingowych posiada podświetlenie, więc nie mogło go zabraknąć i w tym przypadku. Summoner Mini dysponuje kolorowe podświetlenie RGB dostępnych aż w 12 wariantach. By zmienić jego efekt wystarczy przycisnąć dedykowany funkcji zmiany podświetlenia przycisk, oznaczony na klawiaturze znakiem żarówki. Możemy również dostosować jasność podświetlenia a także jego szybkość, klikając odpowiednio klawisz funkcyjny FN i [ / ] / ; / ’. Opcji jest całkiem sporo, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Moim zdaniem święcąca wieczorem klawiatura nadaje bardzo klimatyczny nastrój, a także sprawia, że stanowisko do gier prezentuje się o wiele lepiej.
Na początku tekstu napisałem, że 60% redukcja to pozytywna cecha tego urządzenia i jak najbardziej przy tym zostanę. Jednak sprawdza się to według mnie najlepiej w grach, gorzej w przypadku pracy z tekstem. Jeśli chodzi właśnie o rozgrywkę, nie mogę zarzucić nic złego klawiaturze od XPG oprócz głośnej pracy klawiszy. Wszystko działało sprawnie, szybko, bez żadnych zakłóceń i opóźnień. Dodatkowo, jeśli ktoś posiada małe biurko i zależy mu na przestrzeni, na pewno podczas wyboru klawiatury poleciłbym właśnie miniaturkę Summoner Mini. Recenzowaną klawiaturę znajdziemy już za 99 zł w sklepach Media Expert, co jest idealnym stosunkiem ceny do jakości, jaką sprzęt ten oferuje. Klawiatura jest dostępna w dwóch kolorach: czarnym i białym.
Zobacz również: Najlepsze słuchawki bezprzewodowe w 2023 roku do 300 zł – RANKING