Predator BiFrost Intel Arc A770 OC – karta graficzna, która zmieni komputer w prawdziwą bestię!

Jak sprawdzi się w grach karta graficzna marki Predator?

Jak powszechnie wiadomo, karta graficzna stanowi jeden z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze. Oprócz renderowania obrazów, które są wyświetlane na monitorze, wspiera także działanie procesora, co przekłada się na zwiększenie wydajności pracy naszego urządzenia. Na warsztat trafia dziś karta graficzna marki Predator. Co do zaoferowaia ma BiFrost Intel Arc A770 OC?

Predator

Zacznijmy od tego, iż testowana dziś przez nas karta graficzna to produkt przeznaczony przede wszystkim do gamingu, choć i twórcy wideo będą mogli z tego skorzystać.

Zanim przejdziemy do szczegółów samego sprzętu, jak i sprawdzenia jak radzi sobie w grach, warto najpierw opowiedzieć nieco więcej o samej karcie. Predator BiFrost Intel Arc A770 OC, to bowiem pierwsza taka karta na naszym rynku. Do tej pory Acer, właściciel gamingowej marki Predator, specjalizował się przede wszystkim w gotowych zestawach komputerowych jak chociażby Predator Orion. Tu jednak firma postawiła na podzespół, a w przygotowaniu są kolejne współprace z Intelem.

A skoro o drużynie “niebieskich” mowa, to tu także mamy efekt nowości. Intel przez lata kojarzył się graczom chociażby dzięki wydajnym procesorom. Teraz firma postanowiła rozbić duopol dwóch gigantów w tym segmencie, czyli AMD i NVIDIA. Co więcej, Intel nie tylko udostępnił własne karty, ale umożliwił także stworzenie autorskich wersji tych modeli przez inne firmy, z czego skorzystał właśnie Predator.

Jeśli chodzi o wnętrze, wszystkie cechy tego podzespołu mają zapewnić jak najlepszą jakość rozgrywki. Zastosowana technologia XeSS (Xe Super Sampling) to nowatorska technologia skalowania, która przez wykorzystanie sztucznej inteligencji zapewnia nam wysoką jakość i rozdzielczość obrazu, gwarantując przy tym wysoką płynność. Dodatkowo 16 GB pamięci RAM umożliwi nam rozgrywkę na najwyższych ustawieniach bez utraty fps’ów. Z kolei układ graficzny Intel Arc pozwoli na przetwarzanie wideo w rozdzielczości 8K UHD.

Oprócz technologii XeSS karta graficzna obsługuje również Ray-Tracing. RT umożliwia użytkownikowi renderowanie najwyższej jakości obrazów z ultra realistycznym symulowaniem oświetleń. Dodatkowo wsparcie bibliotek Direct X12 zapewni użytkownikowi najlepsze wrażenia z odtwarzania wszelkich multimediów.

Kilka dodatkowych informacji zaczerpniętych ze specyfikacji:

  • Rodzaj złącza: PCIe 4.0 x16
  • Rodzaj pamięci: GDDR6
  • Szyna pamięci: 256 bit
  • Przepustowość pamięci: 560 GB/s
  • Efektywne taktowanie pamięci: 16000 MHz
  • Taktowanie rdzenia: 2200 MHz
  • Typ chłodzenia: Aktywne
  • Rodzaje wyjść HDMI 2.1 – 1 szt.
  • DisplayPort 2.0 – 3 szt.
  • Liczba obsługiwanych monitorów: 4
  • Obsługiwane biblioteki: DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, OpenCL 3.0, Vulkan 1.3
  • Złącze zasilania 8 pin – 2 szt.
  • Rekomendowana moc zasilacza 650: W
  • Pobór mocy: 250 W
  • Format: PCB ATX
  • Liczba zajmowanych slotów: Dual slot

Chłodzenie i podświetlenie

Przechodząc do budowy zewnętrznej karty graficznej Predator BiFrost Intel Arc A770 OC wyróżnimy przede wszystkim dwa wentylatory i podświetlenie RGB. Chłodzenie składające się z wentylatora FrostBlade 2.0 oraz turbiny AeroBlade 3D działa rewelacyjnie i nie ma do czego się w tym aspekcie przyczepić. Jeśli ciekawi nas temperatura podzespołu, jak i inne parametry odczytywane w czasie rzeczywistym, dla posiadaczy karty dostępna jest specjalna aplikacja Predator BiFrost Utility. Daje nam ona dostęp do wielu opcji, takich jak wybór gotowego trybu pracy lub ręcznej zmiany ustawień i zapisania ich na własnym trybie. Panel sterowania OSD(On-screen display) umożliwia odczyt najważniejszych parametrów w czasie rzeczywistym, a także ustawianie skrótów klawiszowych i wielu innych opcji sterujących pracą karty. Podświetlenie to bajer, jednak bardzo wpływa na wrażenie pod kątem wizualnym zaraz po podpięciu do płyty głównej. Jeśli posiadamy przeszkloną obudowę, to RGB podczas wieczornych rozgrywek zapewni dodatkowy, przyjemny dla oka klimat.

Wrażenia podczas rozgrywki

Suche informacje to jedno, czas przyjrzeć się, co tak naprawdę jest w stanie zapewnić nam karta. Podczas rozgrywki zaobserwowałem iż w wybranych przeze mnie tytułach nie zdarzyło mi się odczuć spadku płynności. W Far Cry 6 przy ustawieniach graficznych ultra średnie FPSy wynosiły 105, natomiast bardziej wymagający tytuł jakim jest Red Dead Redemption 2 z włączonym Ray Tracingiem oraz ustawieniami ultra chodził płynnie na 79 klatkach. Jako fan F1 i wszelkich wyścigów nie mogłem oprzeć się również wypróbowania Forzy Horizon 5 i z przyjemnością mogę stwierdzić iż nigdy wcześniej nie miałem przyjemniejszej sesji wyścigowej. Grafika w jakości ultra z realistycznym oświetleniem zapewniły mi wrażenia jakich nigdy wcześniej nie miałem okazji doświadczyć. Jednym słowem karta ta ma wszystko, co jest potrzebne do codziennej rozgrywki. Warto dodać iż temperatura rdzenia karty nie wykraczała ponad 70 C° co tylko podkreśla fakt iż jej przepływ powietrza został bardzo dobrze przemyślany. Co prawda nie da się sprawić, by wentylatory przestały chłodzić kartę graficzną choć na chwilę, tak mimo, że są one lekko słyszalne, to nie sprawiają one większego hałasu podczas swojej pracy.

Testy syntetyczne i benchmarki zostały wykonane na komputerze z procesorem Intel Core i9-13900K i 32GB pamięci RAM o taktowaniu 6400Mhz. Ustawienia we wszystkich grach były zastosowane wysokie, bez użycia Ray Tracingu w rozdzielczości 1080p. Tak prezentują się wyniki:

Na uwagę z pewnością zasługuje sam pomysł na chłodzenie. Predator zdecydował się na dwa, różne wentylatory autorskiej produkcji, 3D AeroBlade™ 5. generacji oraz osiowy FrostBlade™ 2.0. Całość wspiera też komora pary wodnej, która usprawnia przepływ powietrza. Co ciekawe, zastosowane wentylatory mają też odmienny kierunek pracy – jeden z nich wtłacza do środka chłodne powietrze z zewnątrz, a drugi zajmuje się odprowadzaniem ciepła.

Z resztą, stan układu, pracę wentylatorów i oświetlenie karty można też kontrolować za pomocą dedykowanej aplikacji Predator BiFrost Utility APP, którą znajdziemy na dołączonym do sprzętu pendrive. Program pokaże aktualną temperaturę podzespołu oraz pozwoli nam zdecydować o trybie pracy wentylatorów i oświetlenia.

Podsumowanie

Karta graficzna Predator BiFrost Intel Arc A770 OC to jedna z najbardziej solidnych tego typu podzespołów dostępnych na rynku. Warto docenić też ogrom pracy włożony przez Intela w przygotowanie tego sprzętu. AMD i GeForce od lat bazują na sprawdzonych rozwiązaniach. “Niebiescy” musieli szybko nauczyć się nie tylko chodzić, co nawet biegać chociażby w kwestii sterowników. Zarówno testy przeprowadzone przeze mnie, jak i innych dziennikarzy wskazują, że z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Tym samym karta śmiało może stawać w szranki z innymi, podobnymi przedstawicielami średniej półki. I przede wszystkim chcę tu wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny, za jaką możemy nabyć właśnie tą kartę. W sklepach znajdziecie ją już za niecałe 1800 złotych, co jest uczciwą kwotą patrząc na to, co jest w stanie nam zaoferować właśnie ta karta.


Zobacz również: Acer Predator Helios 300 SpatialLabs Edition – rozgrywka w 3D na najwyższym poziomie

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo