Streaming na żywo obrazu o studyjnej jakości ze zautomatyzowanych kamer — w dedykowanych kanałach telewizyjnych Bel Vision i Contact Vision, paśmie prime time w głównym kanale telewizyjnym RTL-TVI oraz poprzez stronę internetową RTL i media społecznościowe — zwiększa atrakcyjność programu dla słuchaczy i widzów na całym świecie.
Programy RTL Belgium docierają do 1,5 mln słuchaczy tygodniowo. Stacja nadaje je poprzez sieć francuskojęzycznych kanałów radiowych, takich jak Bel RTL, Radio Contact czy Mint. Dyskretne, kompaktowe kamery Sony zainstalowane w studiach RTL pracują pod kontrolą systemu automatyzacji studia holenderskiej firmy Mobile Viewpoint. Oparty na sztucznej inteligencji system pełni rolę „wirtualnego reżysera”, który śledzi prezenterów i gości w studiu, by na bieżąco sterować ruchami kamer.
Kamera SRG-X120 jest wyposażona w wysokiej jakości obiektyw zmiennoogniskowy z 12-krotnym zoomem optycznym. Jej szerokie pole widzenia pozwala objąć prezenterów i gości w niewielkim studiu. RTL Belgium może produkować wysokiej jakości materiały wideo bez zatrudniania operatorów kamer w studio. W czasach pandemii koronawirusa oznacza to większy komfort dla prezenterów i gości w studiu.
— Dzisiejsze radio to znacznie więcej niż dźwięk — mówi John Huybrechs, Senior Projects & Systems Engineer w RTL Belgium. — Coraz większą rolę we wzbogacaniu rozrywki odgrywa obraz. Dzięki niemu odbiorcy programu mogą nie tylko słuchać, lecz także oglądać. Rozważaliśmy inne rozwiązania z kamerami PTZ. Model SRG-X120 oceniliśmy bardzo wysoko ze względu na jakość obrazu 4K, łatwość obsługi i zgodność ze standardem NDI. Byliśmy ponadto przyjemnie zaskoczeni bardzo dużą opłacalnością zakupu tego modelu w porównaniu z innymi rozwiązaniami opartymi na kamerach PTZ.
— Dzięki wyjątkowej jakości obrazu i łatwemu podłączaniu kamera SRG-X120 idealnie współpracuje z vPilot, naszą opartą na sztucznej inteligencji platformą do produkcji na żywo — mówi Mark Andrews, Global Sales Manager w firmie Mobile Viewpoint. — vPilot automatycznie przełącza sygnały z poszczególnych kamer PTZ poprzez inteligentną analizę obrazu i sygnałów audio pochodzących od prezenterów i gości. Ten atrakcyjny dodatek pozwala nadawcom radiowym niewielkim kosztem wprowadzić nowy, wizualny wymiar do audycji na żywo, przy minimalnym zapotrzebowaniu na dodatkowych pracowników.
— „Wizualne radio” staje się dominującym trendem, ponieważ stacje radiowe starają się zacieśniać więzi ze słuchaczami z całego świata, korzystającymi z szerokiego wachlarza platform online — mówi Norbert Paquet, Head of Media Solutions w Sony Professional Solutions. — Znakomita jakość obrazu jest niezbędnym elementem takiego łączonego podejścia do tworzenia dodatkowych kanałów medialnych. Coraz więcej nadawców przekonuje się, że nasze inteligentne kamery PTZ odgrywają ważną rolę w produkcji programu i w przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji nie generują dodatkowych wydatków ani zapotrzebowania na personel.
Źródło: materiały prasowe Sony