Karty graficzne GeForce dostępne w gotowych zestawach komputerowych

Popyt na rynku kart graficznych nadal znacząco przewyższa ich podaż i w tym momencie najbardziej sensownym rozwiązaniem jest zakup gotowych zestawów komputerowych, które dostępne są w różnych konfiguracjach dopasowanych do poszczególnych wymagań graczy.

Ray tracing wspomagany przez technikę DLSS

Jednymi z takich propozycji są komputery stacjonarne z serii GeForce RTX Ray Tracing oraz GeForce E-sport, przygotowane przez firmę Komputronik. Pierwsze kierowane są głównie do miłośników najnowszych gier, oferujących efekty graficzne wspomagane przez ray tracing w czasie rzeczywistym. Najbardziej spektakularne rezultaty zastosowania ray tracingu możemy doświadczyć w tytułach wykorzystujących globalne oświetlenie. Dobrym przykładem jest gra Metro Exodus, której wersja rozszerzona trafiła na pecety w maju tego roku. Aktywacja dodatkowych efektów wpływa bardzo pozytywnie na imersję graczy, ale oczywiście powoduje jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na wydajność karty graficznej. I tutaj z pomocą przychodzi technika NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling), która dzięki wykorzystaniu wytrenowanych sieci neuronowych pozwala znacząco zwiększyć liczbę wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę (również w tytułach bez zaimplementowanego ray tracingu), bez utraty jakości obrazu, a w niektórych przypadkach wręcz poprawiająca szczegółowość grafiki w porównaniu do rozdzielczości natywnej. Najnowsza odsłona tej techniki, DLSS 2.3, w jeszcze inteligentniejszy sposób wykorzystuje wektory ruchu do poprawy szczegółowości przemieszczających się obiektów, rekonstrukcji cząsteczek, usuwania efektu smużenia i stabilności dynamicznej. Z DLSS 2.3 skorzystamy już w kilkunastu grach, w tym zarówno całkowicie nowych produkcji jak Marvel’s Guardians of the Galaxy lub Farming Simulator 22, jak i uznanych tytułach takich jak Doom Eternal, Cyberpunk 2077 czy Shadow of the Tomb Raider, które otrzymały odpowiednie łatki. Łączna liczba gier i aplikacji wykorzystujących technikę DLSS to już ponad 130 tytułów, a na jej popularność wpływa integracja z najpopularniejszymi silnikami gier, w tym Unreal Engine oraz Unity. Ponieważ DLSS używa dedykowanych rdzeni Tensor, można ją uaktywnić tylko na kartach graficznych RTX.

Większa wydajność w grach z każdą kartą graficzną

Posiadacze innych modeli kart niż RTX również mogą uzyskać większą wydajność w grach dzięki mniej zaawansowanej, ale oferującej znakomite rezultaty technice NIS (NVIDIA Image Scaling), która umożliwia wyostrzanie i skalowanie obrazu we wszystkich tytułach, bez konieczności integracji tej funkcji przed deweloperów. W przypadku kart graficznych GeForce technika jest dostępna zarówno z poziomu Panelu sterowania NVIDIA, jak i aplikacji GeForce Experience, a parametry wyostrzania obrazu w poszczególnych tytułach można regulować za pomocą nakładki w uruchomionej grze. Użytkownicy innych kart graficznych będą mogli wykorzystać NIS dzięki temu, że NVIDIA udostępniła ten algorytm w postaci pakietu SDK z licencją open source. Wszyscy twórcy gier mogą zaimplementować technikę NIS w swoich tytułach tak, aby była dostępna na dowolnym sprzęcie.

Wygodna analiza jakości obrazu

Ważnym aspektem w grach oprócz zwiększonej wydajności jest jakość wyświetlanego obrazu i NVIDIA umożliwiła graczom porównanie efektów zastosowania różnych technik graficznych za pomocą łatwego w zastosowaniu narzędzia ICAT (Image Comparison & Analysis Tool). NVIDIA ICAT pozwala na łatwe porównywanie do 4 zrzutów ekranu lub materiałów wideo za pomocą suwaków, funkcji side-by-side wraz z możliwością natychmiastowego powiększania poszczególnych fragmentów obrazu.

Zwycięstwo mierzone w milisekundach

Dużą grupą graczy są fani tytułów e-sportowych, stawiających na bezpośrednią rywalizację. W przypadku wybieranych przez nich konfiguracji komputerów, oprócz czystej wydajności przekładającej się na wysoką liczbę wyświetlanych fps-ów, liczą się przede wszystkim jak najniższe opóźnienia. O pierwszy czynnik dba wydajna karta graficzna połączona z monitorem o odpowiednio wysokim odświeżaniu, dochodzącym nawet do 360 Hz. Niskie opóźnienia zapewnia technika NVIDIA Reflex, dostępna już w 25 grach, w tym w 12 z 15 najbardziej popularnych tytułach e-sportowych. Co najważniejsze, aby osiągnąć niższe opóźnienia wystarczy sama karta graficzna GeForce (technika wspiera zarówno modele z rodziny RTX jak i GTX) i aktywacja techniki Reflex w ustawieniach gry. Natomiast zawodowi gracze, którzy często dokonują zmian w swoim sprzęcie i chcą na bieżąco sprawdzać, czy zastosowane rozwiązania przyniosły zamierzony skutek, mogą skorzystać z dedykowanych monitorów, wyposażonych we wbudowany w module G-SYNC analizator opóźnień, który w czasie rzeczywistym mierzy wszystkie niezbędne parametry i wyświetla je bezpośrednio na ekranie. Różnica na poziomie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu milisekund jest nie do uchwycenia przez ludzkie oko, natomiast przekłada się bezpośrednio na liczbę trafień lub śmierci w strzelankach e-sportowych.

Domowe studio telewizyjne

Zarówno gracze, którzy streamują swoje rozgrywki, jak i tradycyjni użytkownicy korzystający z platform służących do komunikowania się i pracy zespołowej (Skype, Slack, Teams, Zoom, etc.) mogą w prosty sposób przekształcić dowolne pomieszczenie w domowe studio telewizyjne. Służy do tego wykorzystująca sztuczną inteligencję aplikacja NVIDIA Broadcast. Stale ulepszane narzędzie umożliwia usuwanie dźwięków otoczenia (m.in. hałasów urządzeń mechanicznych, szumów, odgłosów zwierząt), zastosowanie wirtualnego tła czy śledzenie naszej twarzy, aby zawsze była w centrum transmisji.

Problemy z dostępnością na rynku komponentów wykorzystywanych przez branżę elektroniczną mogą nam niestety towarzyszyć jeszcze długo. W przypadku kart graficznych możemy temu zaradzić przeglądając oferty gotowych zestawów komputerowych, które pozwalają od razu po uruchomieniu cieszyć się rozrywką w najwyższej jakości obrazu.

Materiał powstały przy współpracy z firmą Komputronik.

Author avatar

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo