Back to school – jaki sprzęt przyda się w szkole, na studiach i w pracy?

Wrzesień już w pełni, toteż uczniowie powrócili do szkolnych ławek, studenci zaś dołączą do nich niebawem. Dla jednych i drugich rozpocznie się czas wyzwań, podczas których może pojawić się potrzeba zaktualizowania swojego sprzętu. I nie mówimy tylko o kwestii pracy, ale także rozrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przygotować dla Was specjalny poradnik, w którym polecimy różne konfiguracje, jakie możecie znaleźć w sklepach.

Nie bez powodu popularność laptopów zdaje wzrastać z każdym kolejnym rokiem. Ich wielką i oczywistą zaletą jest wielofunkcyjność, a postępujący w niesamowitym tempie rozwój technologiczny daje coraz więcej możliwości. Absolutnym liderem pod tym względem jest sprzęt od NVIDIA, furorę zaś robią układy GPU GeForce RTX z serii 30, oferując m.in. jedyne w swoim rodzaju wsparcie dla grafiki takie jak NVIDIA Reflex i będące prawdziwym zbawieniem dla podbicia FPS-ów NVIDIA DLSS. Jest też choćby NVIDIA Broadcast, której funkcje podbijają jakość wszelkiego rodzaju pracy zdalnej. Nie sposób nie wspomnieć także o platformie NVIDIA Studio, stworzonej, by optymalnie zarządzać mocą GPU. Na nich zatem się skupimy, ale oczywiście w bardzo różnych konfiguracjach.

Waga lekka 

Zacznijmy od przykładów typowego sprzętu dla uczniów, którzy nie potrzebują najmocniejszych konfiguracji, ale mimo wszystko zależy im na tym, by radzić sobie z zadaniami bez kłopotów.

Oto Gigabyte G5 GD, który na obecną chwilę jest do wzięcia za 3 599 zł. Za rozsądną cenę dostajemy kartę graficzną NVIDIA GeForce 3050 wspierane przez procesor Intel Core i5-11400H  naprawdę bardzo dobre 144 Hz częstotliwości odświeżania ekranu. Nie jest to oczywiście laptop, który weźmie szturmem bardziej wymagające tytuły, ale znakomicie poradzi sobie przy chociażby bardzo popularnych grach sieciowych – np. League of Legends, Fortnite czy CS: GO. Rzecz jasna wszelkie szkolne zadania wykonuje bez pudła, zwłaszcza mając w zanadrzu nośnik SSD i 16 GB RAM.

Zanim przejdziemy do kolejnego działu Back to School, rzućmy jeszcze okiem na nieco droższą opcję, która znacznie podwyższy performance w grach dzięki karcie NVIDIA GeForce 3050 Ti – czyli Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 R-5. Posiada także już całkiem mocny jak na stosunek ceny do jakości procesor AMD Ryzen 5 5600.

Waga średnia

Przechodzimy do szeroko pojmowanej klasy mid-tier. To już jest półka, która powinna być optymalna dla lwiej części graczy, pozwalając ogrywać dosłownie każdą grę – i większość na najwyższych detalach albo im bliskich – zachowując odpowiednią płynność. Ponadto można je polecić nawet studentom kierunków technicznych. Potencjalnie daje więc idealny start na jesienny sezon.

MSI GF66 i7-11800H (5 399 zł) posiada niezwykle potężną kartę NVIDIA GeForce RTX 3060 z pamięcią video aż 6 GB i wbudowane 32 GB RAM z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Ten stylowy laptop wspierany jest również przez procesor Intel Core i7-11800H, dając znakomite wyniki w grach typu Control z włączonym ray tracingiem czy Marvel’s Guardians of the Galaxy.

Waga ciężka

I zwieńczenie naszej polecanki Back to School to idealny czas na prezentację prawdziwych tytanów wśród laptopów gamingowych. W zasadzie można je polecić głównie zwolennikom grania na najwyższym poziomie w tytuły wymagające najbardziej skomplikowanych obliczeń (tj. God of WarDying Light 2 etc.), oraz osobom pracującym nad poważnymi naukowymi projektami czy w gamedevie, które na starcie wymagają najwyższych możliwych wyników.

Jakkolwiek to brzmi, pierwszym przedstawicielem jest model wersji light tego segmentu. HP OMEN 16  za 8 649 zawiera całkiem rozsądną cenę za kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 i procesor AMD Ryzen 5800.

Ale istnieje także grupa premium nawet dla wagi ciężkiej. Sprzęt kosztujący grubo powyżej nawet 10 000 zł oferuje jakość na wielu poziomach, w swoich najwyższych konfiguracjach nie dając szans nawet najbardziej wymagającym zadaniom w pracy czy rozrywce. I tak MSI GE67 (zawrotne 17 899 zł) wzbudza podziw kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti czy jednym z najlepszych na rynku procesorów Intel Core i7-12800HX, a także cudownym designem dla fanów delikatnego podświetlenia RGB.

Author avatar

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?