Chang'e-6

Co skrywa ciemna strona księżyca? Kapsuła Chang’e-6 wylądowała na Ziemii

Wczoraj kapsuła powrotna Chang’e-6 wylądowała w Mongolii Wewnętrznej, przynosząc pierwsze próbki skał i pyłu z niewidocznej strony Księżyca. To wydarzenie jest kolejnym krokiem w ambitnym programie księżycowym Chin, który rozpoczął się w 2007 roku od bezzałogowego orbitera Chang’e-1.

REKLAMA

Chang’e-4 w 2019 roku jako pierwszy w historii wylądował po niewidocznej stronie Księżyca, badając Basen Biegun Południowy-Aitken, co przygotowało grunt pod późniejszą misję zbierania próbek. Szósta misja, która wystartowała 3 maja, wróciła do tego basenu, aby zebrać materiał z powierzchni Księżyca. Próbki te, po analizie, mogą wyjaśnić różnice geologiczne między widoczną i niewidoczną stroną Księżyca.



Wczoraj kapsuła powrotna Chang’e-6 oddzieliła się od orbitera, weszła w atmosferę Ziemi, otworzyła spadochron na wysokości 10 km i bezpiecznie wylądowała w Siziwang Banner w Mongolii Wewnętrznej. Po odzyskaniu i przetworzeniu, kapsuła zostanie przetransportowana do Pekinu, gdzie próbki zostaną poddane analizie. Naukowcy mają nadzieję, że zebrane w misji Chang’e-6 próbki pomogą zrozumieć różnice geologiczne między obiema stronami Księżyca oraz przygotują grunt pod załogowe misje na Księżyc, które Chiny planują na 2030 rok.

Chiny nie zatrzymują się i planują już kolejne misje księżycowe. W 2026 roku ma wystartować Chang’e-7, która zbada potencjalne zasoby wodne na biegunie południowym Księżyca. W 2028 roku Chang’e-8 będzie testować wykorzystanie tych zasobów na miejscu, co jest kluczowym elementem planów załogowych misji na Księżyc do 2030 roku​.


Zobacz również: Aston Martin Valiant – samochód stworzony w kolaboracji Fernando Alonso oficjalnie zaprezentowany

Źródło: nasaspaceflight.com/space.com

REKLAMA

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
,
REKLAMA

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo