REKLAMA

Jaguar będzie w pełni elektryczny do 2025 roku!

Już niedługo wszystkie modele Jaguara i Land Rovera będę elektryczne. Kiedy do tego dojdzie? Czym to jest spowodowane? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w poniższym artykule.

Jaguary firmy Jaguar Land Rover będę w pełni elektryczne do 2025 roku. Wszystkie modele Jaguara i Land Rovera, zostaną zelektryfikowane do 2030 roku. – głosi oświadczenie.

Według słów producenta, wszystkie trzy fabryki marki będą otwarte, jako część nowej strategii. Firma porzuciła jednak plany produkcji elektrycznej wersji modelu XJ w wytwórni Castle Bromwich. Może to oznaczać, zatrzymanie wytwórstwa samochodów we wcześniej wspomnianym miejscu. Dyrektor generalny zdradził, iż fabryka ta skupi się zamiast tego długoterminowo na aktywnościach nieprodukcyjnych, mężczyzna nie zdradził jednak szczegółów. Firma planuje przeznaczyć 2.5 miliarda funtów na nowe technologie dla swoich samochodów.

REKLAMA

Działania te są wielkim krokiem dla Jaguar Land Rover. Wielu sugeruje, iż firma nie miała zbyt dużego wyboru. Tak jak reszta wytwórni, Jaguara jest pod dużą presją, aby zmniejszyć emisję C02 w swojej flocie. Jest to związane z nowymi regulacjami, które wchodzą w życie w Europie i tak na prawdę wszędzie. Równocześnie sprzedaż diesli (które generalnie produkują mniej CO2, w porównaniu do silników spalinowych) spada. Długo terminowo, rząd Wielkiej Brytanii chce zdelegalizować sprzedaż samochodów całkowicie napędzanych dieslem i benzyną od roku 2030. Także w innych krajach rządzący kierują się w podobnym kierunku.

Zobacz również: McLaren zaprezentował bolid na sezon 21/22

REKLAMA

Jaguar 1972 / fot. Semen Borisov on Unsplash

Problemem jest to, iż zaprojektowanie i zbudowanie samochodu elektrycznego kosztuje więcej w porównaniu do konwencjonalnych modeli. Oznacza to, że bardzo ciężko jest coś zarobić na elektrycznych odpowiednikach. Większe wytwórnie mogą poświęcać swoje fundusze, aby rozwiązać ten problem, mając jednocześnie nadzieję, że zwróci się to w przyszłości. Jaguar Land Rover jest jednak mniejszy i nie może sobie na to pozwolić, więc zamiast tego firma postanowiła ponownie zaznaczyć kwalifikacje Jaguara jako luksusowej marki, kiedy pojazdy będą całkowicie elektryczne.

Pomysł ten może mieć sens z marketingowego punktu widzenia, ale wygląda on jak spore wyzwanie. Firma chce również inwestować w technologię zasilanych wodorem ogniw paliwowych. Zapewniają one energię bez emisji żadnych zanieczyszczeń. Jedynym produktem tego procesu, oprócz energii oczywiście, jest woda. W każdym razie, aby rozwiązanie to było w pełni przyjazne środowisku, wodór sam w sobie musi być produkowany z użyciem odnawialnych źródeł energii. Minister transportu Wielkiej Brytanii określił ogłoszenie firmy Jaguar Land Rover wielkim krokiem dla Brytyjskiego wytwórstwa samochodów.

Producenci samochodów z jednej strony są pod wielkim naciskiem ze strony restrykcji emisji dwutlenku węgla nałożonych w Europie i Chinach. Z drugiej strony natomiast są żądania klienta, odnośnie wysokiej wydajności samochodów elektrycznych w połączeniu z ich luksusowością i prezencją. Już niedługo zobaczymy, czy wymagania obu stron uda się spełnić. A cena, jak dobrze wiemy jest wysoka.


Źródło: bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: fot. Erik Mclean on Unsplash

REKLAMA

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo