REKLAMA

Liczba oszustw w Internecie rośnie. Jak się zabezpieczyć przed atakiem hakerów?

 Liczba oszustw w Internecie rośnie. Od 2001r. liczba ofiar wzrosła 17 razy (z 6 do 97 ofiar na każdą godzinę. Hakerzy często atakują przejmując konta użytkowników. Wielu Polaków kojarzy ikonę zielonej kłódki, która świadczy o tym, że certyfikat danej strony internetowej jest aktualny, a połączenie https szyfrowane. To jednak nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

Używaj unikalnych haseł, loguj się dwuetapowo

REKLAMA

Dostępu do naszych danych i pieniędzy chronią hasła. Ważne, żeby były one unikalne – dla każdej usługi czy serwisu inne. Dzięki temu, gdy wycieknie hasło do jednego z serwisów, którego używamy, nasze konta w innych serwisach pozostaną bezpieczne. Hasło powinno być długie i zawierać w sobie litery duże i małe, liczby, a także znaki alfanumeryczne. Nie powinno być ono żadnym słowem, a raczej ciągiem losowych znaków ponieważ dużo trudniej je złamać. W usługach, którą tę opcję oferują, wskazane jest włączenie opcji logowania dwuetapowego, wtedy samo hasło nie wystarczy, by dostać się do naszego konta.

Zachowaj czujność przy podejrzanych wiadomościach

Często cyberprzestępcy wykorzystują podejrzanie wyglądające e-maile czy smsy, które informują na przykład o rzekomej brakującej opłacie do naszej przesyłki czy też o nieuregulowanym rachunku. Gdy nie jesteśmy pewni od kogo pochodzi wiadomość, najlepiej nie otwierać ani jej, ani załączników, które zawiera. Klikanie w linki w takich wiadomościach też może sprowadzić na nas kłopoty, które mogą się skończyć nawet utratą pieniędzy. Szczególnie naszą czujność powinny wzmożyć nietypowe czy podejrzane prośby o podanie loginów czy haseł do kont bankowych – zawsze upewnić się czy prośba rzeczywiście pochodzi od naszego banku dzwoniąc na jego infolinię. Większość skutecznych ataków phishingowych bardzo wiernie podrabia strony internetowe czy styl e-maili danego banku.

liczba

REKLAMA

Zadbaj o swoje dane

Na dane używających Internetu czyhają nie tylko cyberprzestępcy, ale także różne firmy, które używają ich do prezentowania dopasowanych reklam. Warto mieć drugą skrzynkę e-mail, której login nie jest naszym imieniem i nazwiskiem do mniej istotnych usług.

Dbając o swoje bezpieczeństwo w Internecie trzeba pamiętać również o korzystaniu z bezpiecznych sieci. – mówi Aleksandr Valentij, Information Security Officer w Surfshark. Używanie publicznych hotspotów naraża nas na wyższe, niepotrzebne ryzyko utraty danych, a przez to również pieniędzy. Warto skorzystać z usługi VPN, która zapobiega wykradzeniu naszych danych poprzez szyfrowanie naszych połączeń nawet, gdy używamy publicznych sieci. VPN to rodzaj tunelu w sieci publicznej, którym dane płyną bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez możliwości ich podejrzenia. Korzystanie z VPN w pracy czy w sieci domowej również zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Regularne aktualizacje programów i systemu

Kolejnym krokiem, by zadbać o bezpieczeństwo korzystania z sieci są regularne aktualizacje urządzeń i programów, których na nich używamy. Ograniczy to możliwości wykorzystania starych, znanych luk bezpieczeństwa w aplikacjach i systemach operacyjnych przez cyberprzestępców, by wykraść nasze dane.

W trzecim kwartale 2021r. cyberprzestępcy uzyskali dostęp do 534 tys. kont polskich użytkowników. Był to wzrost o 121% względem poprzedniego kwartału. Odnotowano wtedy 108 mln 900 tys. skompromitowanych kont globalnie. Dane jasno pokazują, że zagrożenia w sieci są realne i trzeba pozostawać stale czujnym.

REKLAMA
Author avatar

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo