Lampy Natec Alfama – tanie, ale czy dobre oświetlenie dla twórców?

Wszyscy, którzy nagrywają filmiki bądź robią zdjęcia wiedzą, jak ważne jest dobre oświetlenie. Bowiem jasne zdjęcie czy kadr prezentują się o niebo lepiej, niż zaciemnione i niewyraźne. Dziś przetestujemy, jak działają lampy Natec Alfama RGB Ring Light oraz Alfama Led Colour. Czy tanie sprzęty oświetleniowe zrobią wrażenie?

Recenzja ta składać się będzie z dwóch części – najpierw przyjrzymy się pierścieniowej lampie RGB, a następnie małej ledowej lampce o takiej samej nazwie katalogowej.

Jedno urządzenie, wiele możliwości

Lampa Alfama RGB Ring Light jak sama nazwa wskazuje to pierścieniowa lampa led, która wyposażona jest również w diody światła kolorowego. Łączna liczba diod w naszej lampie wynosi 168, z czego 48 sztuk odpowiada za wspomniane wcześniej światło RGB. Sprzęt oferuje 26 trybów świecenia, zaczynając od stałych kolorów, kończąc na dynamicznym, mieszanym ubarwieniu. W zestawie otrzymujemy również specjalny pilot, dzięki któremu możemy bezprzewodowo sterować naszą lampą. Pilot pozwala zmieniać obecne kolory, a także dostosowywać jasność (do 10 różnych poziomów), szybkość migania oraz po prostu zmianę pomiędzy trybami. Wszystko to wpływa na bardzo łatwe korzystanie z urządzenia, dzięki któremu bezproblemowo oświetlimy fotografowany bądź filmowany obiekt.

 

Budowa lampy pierścieniowej Alfama

Lampa, mająca 26cm średnicy mocowana jest na dołączonym w zestawie składanym tripodzie z gumowymi nóżkami. Jeśli musimy ustawić lampę pod innym kątem, przed zamontowaniem tripodu należy zamocować głowicę kulkową (która także jest w zestawie). Tak złożoną lampę wystarczy podpiąć poprzez kabel USB do zasilania, by móc oświetlić siebie bądź dowolny obiekt. Muszę jednak przyznać, że materiał z których wykonana jest testowana lampa nie należy do najsolidniejszych i należy uważać, by sprzęt nie uszkodził się podczas przestawiania. Sterować urządzeniem możemy bezprzewodowo dzięki omawianemu w podpunkcie wyżej pilotowi, bądź zamieszczonym na kablu kontrolerze z czterema podstawowymi przyciskami. Ostatnim elementem, który możemy przypiąć do naszej lampy jest elastyczny uchwyt do smartfona, dzięki któremu możemy robić oświetlone selfie bezpośrednio za pomocą naszego telefonu. A skoro o selfie mowa, w zestawie również znajdziemy dodatkowy mały pilocik Bluetooh, który po połączeniu z telefonem pozwoli wyzwalać zdjęcia bez konieczności ustawiania samowyzwalacza czy też po prostu klikania w ekran. 

Specyfikacja:

 • Rozmiar lampy – 10 „
 • Liczba diod LED – 168
 • Temperatura barwowa – 3000 – 6500 K
 • Strumień świetlny – 800 lm
 • Współczynnik oddawania barw – CRI >85 Ra
 • Regulacja kąta nachylenia lampy – Tak
 • Moc – 10 W
 • Zasilanie – USB (5V)
 • Komunikacja (pilot selfie) – BT 4.0
 • Długość przewodu – 200 cm
 • Wysokość statywu – 19 cm
 • Waga – 359 g

Prostota działania, profesjonalny efekt

Tak jak wspominałem wyżej, lampa pierścieniowa Alfama jest rewelacyjnie prosta w obsłudze. Dzięki dołączonym dodatkom nie miałem problemu ze zrobieniem jakiegokolwiek zdjęcia, które dzięki oświetleniu wychodziły bardzo dobrze. Dla kogo jest ten sprzęt? Myślę, że zadowoli każdego fotografa, streamera, tiktokera, influencera, bądź początkującą osobę, która zaczyna dopiero swoją przygodę z robieniem zdjęć lub filmów. Sprzęt ten, który przez producenta wyceniany jest na niecałe 80zł to idealna opcja lampy pierścieniowej, patrząc na to, ile możliwości oferuje.

Lampka ledowa Alfama

W tej recenzji chcę również zaprezentować wam drugą lampę o tej samej nazwie katalogowej, jednak o nieco innym przeznaczeniu. Natec Alfama LED Color to kompaktowa lampa, która dzięki 49 diodom LED, 4 kolorowym nakładkom i temperaturze barwy 6500K zapewni oprócz pierścieniowego oświetlenia nowe możliwości tworzenia kreatywnych kadrów. Lampka ta ma wymiary 15x80x80m, co czyni ją bardzo małym źródłem oświetlenia. Dzięki takim rozmiarom, podczas sesji mogłem ustawić ją dowolnym miejscu, by uzyskać zupełnie nowy kadr. Lampa oferuje też opcję regulacji natężenia światła poprzez czujnik dotyku na górnej obudowie. Z kolei by zmienić kolor światła, w zestawie znajdziemy kolorowe filtry (zielony, czerwony, niebieski i żółty), które wystarczy wsunąć, by zmienić kolor oświetlenia. Tak jak z lampy pierścieniowej korzystało mi się bardzo przyjemnie, tak też i w tym wypadku obsługa małej lampki ledowej jest banalnie prosta. A nawet prostsza, ponieważ w przeciwieństwie do pierścieniowej, lampka ledowa posiada własne, akumulatorowe zasilanie i jest bardzo łatwa do przenoszenia.

Podsumowanie

Obie testowane dziś lampy są zarówno tanie, jak i proste w użytkowaniu. Wydaje mi się, że Natec łącząc te dwa elementy stworzył dobre urządzenia, które potrafią całkowicie zmienić wygląd zdjęć i filmów.  Jedynym minusem w przypadku lampy pierścieniowej jest trochę przeciętna jakość wykonania, a w przypadku lampki ledowej dosyć mały czas pracy na baterii. Jednak przy tym zakresie cenowym nie może stanowić to głównego kryterium oceny. Nie zależnie czy robisz to profesjonalnie, czy amatorsko Alfama RGB Ring Light oraz Alfama Led Colour to sprzęty, na które nie powinieneś narzekać. Mogę polecić lampy Alfama każdemu uczestniczącemu niezależnie od tego, na jakim jest etapie w przygodzie ze zdjęciami.

Zobacz również: Recenzja Natec Fowler 2 – multiportowy adapter dla każdego

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?