Chińskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne został odcięte od amerykańskich dostawców komponentów do swoich urządzeń, zaraz po tym jak prezydent Donald Trump i jego administracja zaklasyfikowały obecność firmy na amerykańskim rynku jako zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, razem ze swoimi ludźmi, a także rzeszą innych osób uważał, iż firma Huawei może udostępniać dane swoich klientów Chińskiemu rządowi. Firma wielokrotnie zaprzeczała tym przypuszczeniom.
W rezultacie przyjętej tezy działania firmy musiały zostać ograniczone do produkcji urządzeń wykorzystujących technologię 4G, ponieważ USA zabroniło importu komponentów do modeli urządzeń 5G. W ostatnim kwartale 2020 roku sprzedaż smartfonów firmy zmalała o 42%, gdyż przedsiębiorstwo zmagało się z ograniczoną ilością mikroczipów. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych Huawei został wyłączony z rozwoju sieci 5G. Z tych samych powodów co USA wiele państw, w tym również Wielka Brytania, ograniczyło możliwości chińskiego producenta.
Raporty zasugerowały, iż firma zredukuje swoją produkcję smartfonów w tym roku nawet o 60 procent. Nie jest to jednak w pełni potwierdzona informacja.
Powodem zamieszania nie są żadne problemy z jakością, ani doświadczeniami towarzyszącymi użytkowaniu produktów firmy Huawei. Nie jest ta sytuacja sprawiedliwa dla przedsiębiorstwa, ponieważ słaba sprzedaż wynika wyłącznie z położenia producenta pomiędzy napięciami geopolitycznymi. – powiedział przedstawiciel firmy Huawei.
Tak więc, przedsiębiorstwo postanowiło poszukać nowego źródła zarobków, przenosząc się do usług chmur obliczeniowych, inteligentnych pojazdów (w tym samochodów) i elektroniki do noszenia.
Firma rozważa również kilka bardziej konwencjonalnych branży. China posiadają najbardziej rozwinięty przemysł hodowli trzody chlewnej i są domem dla połowy żyjących na świecie świń. Technologia pomaga zmodernizować ich hodowle wykorzystując sztuczną inteligencję do wykrywania chorób i śledzenia zwierząt. Technika wykrywania twarzy pozwala na indywidualne identyfikowanie podopiecznych hodowli, kiedy inne urządzenia monitorują ich wagę, dietę i ruchy.
W zeszłym miesiącu Huawei został skrytykowany za system, który wykorzystywał technologię wykrywania twarzy, do identyfikacji Ujgurów, pośród zdjęć przechodniów. Wymieniona grupa etniczna należy do grona najbardziej prześladowanych w Chińskiej Republice Ludowej. Tego typu przykłady powodują, iż duża część krajów uważa firmę Huawei za marionetkę Chińskiego rządu.
Inne Chińskie przedsiębiorstwa technologiczne, w tym JD.com (platforma zakupów online) i Alibaba (właściciel AliExpress), już od jakiegoś czasu współpracują z branżą trzody chlewnej, aby wprowadzić do niej nowe technologie.
Branża trzody chlewnej jest kolejnym przykładem tego jak bardzo chcemy zrewitalizować niektóre tradycyjne gałęzie gospodarcze z wykorzystaniem nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Dążymy do stworzenia większej wartości branży w erze 5G. – dodał przedstawiciel Huaweia.
Na początku lutego założyciel Huaweia i jego dyrektor generalny Ren Zhengfei zapowiedział również powstanie laboratorium innowacji górniczych w jednej z chińskich prowincji.
Mężczyzna chce rozwinąć technologie w przemyśle górniczym, które doprowadzą do zmniejszenia ilości pracowników, większego bezpieczeństwa i wyższej wydajności i pozwolą górnikom nosić garnitury i krawaty w pracy.
Podczas spotkania okrągłego stołu, założyciel Huaweia powiedział, iż firma rozszerzy się również o produkty konsumenckie takie jak telewizory, komputery i tablety.
My i tak przeżyjemy, nawet bez sprzedaży telefonów. – dodał Ren Zhengfei.
Mężczyzna zaznaczył również, że bardzo mało prawdopodobnym jest to, iż USA usunie w przyszłości firmę Huawie ze swojej czarnej listy, która zabrania amerykańskim firmom współpracy z chińskim przedsiębiorstwem.
Źródło: bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: Forest Simon on Unsplash