Polska podwyższa stopień alarmowy!

W dniu wczorajszym Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie o wprowadzeniu na terenie Polski stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Powodem między innymi niepokojąca sytuacja na wschodzie.

Dotychczas na terenie całej Polski obowiązywał pierwszy stopień alarmowy – ALFA-CRP. Jak poinformował w dniu wczorajszym Janusz Cieszyński – pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa padła decyzja o jego podwyższeniu.  Ma to związek z eskalacją sytuacji na wschodzie oraz bieżącymi zagrożeniami ujawnionymi w polskiej cyberprzestrzeni.

W konsekwencji od godziny 21:00 dnia 21 lutego, aż do 4 marca na terenie naszego kraju obowiązuje stopień CHARLIE-CRP. Co to jednak właściwie oznacza? Według informacji ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest to trzeci, z czterech dostępnych stopni alarmowych. Podstawą do jego wprowadzenia jest potwierdzenie prawdopodobnego celu ataku o charakterze terrorystycznym lub uzyskanie wiarygodnych informacji o wystąpieniu tego typu zdarzenia. W konsekwencji organy państwowe otrzymują do realizacji szereg dodatkowych zadań:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów

 

Celem wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego jest podwyższenie poziomu ochrony infrastruktury krytycznej.

Zobacz również: Street Fighter 6 zapowiedziany!


Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/Twitter/Ilustracja wprowadzenia: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?