Rakieta SpaceX wylądowała, a potem wybuchła!

Jeden z prototypów statku Starship firmy SpaceX wylądował zgodnie z planem po teście lotu na dużych wysokościach, to znaczy prawie.

Pojazd z numerem seryjnym 10 (SN10) wylądował w Boca Chica w Teksasie, w przeciwieństwie do swoich poprzedników SN8 i SN9, które uderzyły o ziemię. Nie był to jednak koniec historii. Pojazd kosmiczny nowej generacji uderzył ciężko w ziemię i stanął na swoich nogach. Następnie wokół jego podstawy rozwinął się pożar, a osiem minut później prototyp SN10 wybuchł samoczynnie na lądowisku. Niemniej jednak SpaceX będzie bardzo zachęcony testem, a także faktem, iż prototyp z powodzeniem wykonał swoje manewry w locie i zdołał wykonać dość miękkie lądowanie, aby nie wybuchnąć w momencie dotknięcia ziemi. Osiągane kamienie milowie pozwalają firmie zachować pewność siebie w realizacji swojej ambitnej koncepcji.

SpaceX przewiduje, iż pojazdy Starship zastąpią funkcjonujące w tym momencie rakiety Falcon, konstrukcję również firmy Elona Muska. Wykorzystywane są one zarówno do misji załogowych, jak i bezzałogowych. Korzystają z nich take podmioty jak amerykańska agencja kosmiczna (NASA), wojsko Stanów Zjednoczonych, a także inne koncerny handlowe. Większość ostatnich lotów kosmicznych odbyło się dzięki właśnie tej konstrukcji.

Ale dyrektor generalny firmy, zapowiada iż nowy 50. metrowy Starship zrobi to wszystko szybciej i bardziej wydajnie – wynoszenie satelit i transport pasażerów, zarówno wokół Ziemi, jak i do miejsc bardziej oddalonych, jak Księżyc czy nawet Mars.

Jest to zgodne z obietnicą wizjonera, która mówi o wycieczce na naszego naturalnego satelitę w 2023 roku. Pierwszą osobą, która wykupiła na nią bilet jest Yusaku Maezawa. Co ciekawe, japoński miliarder ogłosił konkurs na 8 pozostałych miejsc w pojeździe. Projekt nazywa się dearMoon. Głównym kryterium wyboru, będzie umiejętność w przesuwaniu granic w dziedzinach, w których się specjalizują dane osoby. Mężczyzna rozważał również wzięcie na pokład artystów, którzy po powrocie za pomocą sztuki mieli by się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Jest on bowiem wielkim pasjonatem, między innymi malarstwa. Maezawa pokryje wszystkie koszty podróży.

Zobacz również: Oto wideo z lądowania Perseverance

Wszystkie manewry które miały za zadania sprawdzić wytrzymałość pojazdu Starship podczas wejścia w atmosferę, których poprzednie prototypy nie były w stanie poprawnie wykonać, SN10 przeprowadził zgodnie z planem. SN8 i SN9 nie potrafiły obrać odpowiedniej orientacji i zredukować szybkości.

W każdym razie najnowsza wersja pojazdu zrobiła to poprawnie, gwałtownie zwalniając i lądując na odpowiednim lądowisku. Odbyło się to najprawdopodobniej dzięki uruchomieniu wszystkich trzech silników Raptor, co zapewniło niezbędną siłę hamowania.

Trzeci raz to urok – powiedział John Insprucker, komentator internetowego podcastu SpaceX.

Nie wszystko jednak szło tak idealnie, jakby się mogło wydawać. Po lądowaniu SN10 się pochylił. Wydawało się, iż jego krótkie nogi podczas kontaktu z ziemią się zapadły. Kiedy ekipa gaśnicza za pomocą węży z wodą próbowała ugasić pożar u podstawy pojazdu, ogień nagle objął górną część korpusu, a pojazd eksplodował.

Firma SpaceX posiada już w swoich hangarach w Boca Chica, prototypy pojazdu Starship, obecnie do nawet SN19. Ostateczny model posiadał będzie dodatkowy silnik o nazwie Super Heavy. On również jest budowany w Boca Chica. Starship posiadał będzie prawdopodobnie 28 silników Raptor, które mają wytworzyć ponad 70 meganiutonów ciągu. Jest to około dwa razy więcej niż legendarna rakieta Saturn 5 z misji Apollo obejmującej wysłanie ludzi na Księżyc.

fot. BBC

Po połączeniu obu komponentów planowanego pojazdu SpaceX, to znaczy elementu Starship i Super Heavy, statek kosmiczny będzie miał około 120 metrów, stojąc na platformie startowej. Te dwa segmenty projektowane są zgodnie z jednym z głównych założeń firmy, to znaczy tworzone są do możliwego późniejszego ponownego użycia, co pozwoli na dynamiczny zwrot pod koniec każdej misji. Producent pojazdów kosmicznych wierzy, iż model Starship zostanie zaangażowany w powrót NASA na Księżyc, który ma się odbyć w tej dekadzie. Najnowszy statek kosmiczny firmy SpaceX, konkuruje obecnie z wieloma innymi firmami związanymi z przemysłem kosmicznym, w walce o to kto dostarczy najlepszy system lądowania, który umożliwi zabranie astronautów na powierzchnię Księżyca.


Źródło: bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: fot. SpaceX on Unsplash

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?