REKLAMA

Recenzja Lenovo Legion Y740 – niech moc będzie z Wami

Z roku na rok użytkownicy sprzętu gamingowego mają co raz to większy wybór. Producenci na fali popularności tematu wypuszczają swoje nowości w tempie, którym ciężko śledzić i nadążyć osobom zainteresowanym a nie mówią już o przeciętnym „Kowalskim”. Dziś jednak mamy dla Was recenzję laptopa który zdecydowanie jest skierowany dla bardziej wymagającego odbiorcy – nie tylko ze względu na cenę lecz na to co owy sprzęt oferuje. Przedstawiam Lenovo Legion Y740 – jak się okazuje, laptop nie tylko dla graczy.

REKLAMA

REKLAMA

Lenovo Legion Y740 otrzymujemy jak na tą półkę cenową przystało w bardzo solidnym kartonie, w środku piankowe wykończenie z logiem serii Legion, dodatkowo sam sprzęt znajduje się w materiałowym pokrowcu – w skrócie – jest tak jak być powinno.
Moje pierwsze wrażenie po rozpakowaniu Y740 było takie – „Czy to aby na pewno laptop gamingowy?”- i już tłumaczę o co chodzi . Lenovo Legion Y740 to laptop na prawdę z górnej półki i już po pierwszym kontakcie z nim da się to odzczuć. Aluminiowa konstrukcja, dbałość o szczegóły i co trzeba podkreślić – projekt. . Na pozór otrzymujemy bardzo ładnie zaprojektowany laptop, który jest nawet lekko powściągliwy. Jednak dopiero po jego uruchomieniu ukazuje nam się jego prawdziwa twarz. Podświetlone logo na obudowie ekranu, wentylatory po bokach i z tyłu oraz klawiatura z zastosowanym oprogramowaniem Corsair® iCUE tworzą tak bardzo zgraną i ładną całość, że z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to najładniejszy laptop tego roku.
Co mnie tak bardzo urzekło w Y740 to fakt, że jest to laptop, który po wyłączeniu jednym guzikiem całego podświetlenia staje się eleganckim sprzętem do pracy, który bez wstydu można zabrać na spotkania biznesowe, prezentacje czy też do biura i niczym poza kilkoma drobnymi smaczkami nie zdradza, że jest to sprzęt dla graczy – IDEAŁ.

Porty

Najważniejsze dla nas porty znajdują się na tylnej krawędzi laptopa co niesamowicie poprawia komfort użytkowania oraz wygodę. Mamy tutaj – Ethernet, mini DisplayPort, HSMI 2.0, 2 × USB-A. Po prawej stronie znajduje się inny port USB-A, a po lewej Thunderbolt 3. Dodatkowo powyżej znajdują się podświetlone ikonki danego złącza co ułatwia nam znalezienie konkretnego portu w ciemności.

Klawiatura oraz touchpad

Lenovo nie poszło śladem konkurencji i nie zastosowało w Y740 klawiatury mechanicznej – jednak nie jest to minus. Klawiatura ma bardzo miękki skok i na pewno trzeba się do niej chwilę przyzwyczaić ale jak już to zrobimy to docenimy bardzo szybki czas reakcji – poniżej 1ms oraz jej ergonomie. Dodatkowo posiada niestandardowe podświetlenie RGB konfigurowane za pomocą aplikacji Corsair iCUE. Za jej sprawą mamy pełny wachlarz możliwości personalizacji podświetlenia całego laptopa – nawet wloty powietrza możemy ustawić na inne kolory! Touchpad jest bardzo precyzyjny, zapewnia świetny poślizg. Lewy i prawy przycisk wyraźnie klikają po naciśnięciu, co zapewnia bardzo wyraźną dla nas informację zwrotną.

Ekran

17-calowy ekran Lenovo Legion Y740 obsługuje częstotliwość do 144 Hz, co idealnie nadaje się do grania. Wyświetlacz ma matową matrycę IPS, która zapewnia bardzo dobre kąty widzenia. Legion Y740 obsługuje technologię G-Sync. Oznacza to, że ​​laptop zapewnia bardzo płynną liczbę klatek na sekundę. Odwzorowanie kolorów w Y740 jest tak dokładne, jak to możliwe i zdecydowanie gracze to docenią. Kontrast także niczym nie ustępuje – 700: 1. Ekran Lenovo Legion Y740 ma jasność około 300 nitów, co bardzo pozytywnie zaskakuje.

Dźwięk

Głośniki Dolby Atmos zastosowane w Y740 to bardzo dobry ruch ze strony producenta. Są to chyba jedne z lepszych głośników zastosowanych w laptopie z jakimi miałem styczność. Podczas gier sprawdzają się rewelacyjnie, chociaż wiadomo, że dobrego zestawu słuchawkowego nic nie zastąpi. Na plus zdecydowanie fakt, że nawet przy maksymalnej głośności nie słychać żadnych zniekształceń oraz przebić. Trzeba zaznaczyć również, że w oprogramowaniu Dolby Atmos, które mamy zainstalowane możemy dowolnie spersonalizować dźwięk oraz mamy do wyboru kilka trybów(gry, dynamiczny, filmy, muzyka, głoś) oraz equalizer.

Akumulator

Lenovo Legion Y740 został wyposażony w akumulator 74 Wh. Mało, dużo? Producent deklaruje pracę do 6 godzin. I jest to zdecydowanie bardzo optymistyczny scenariusz biorąc pod uwagę, że mamy tutaj zastosowane bardzo zaawansowane podzespoły. Mi takiego wyniku nie udało się osiągnąć podczas zwykłego codziennego użytkowania, grając w gry ten czas skraca się do około godziny na pełnych obrotach. Po odłączeniu zasilania wydajność nieco spada, ale z tym faktem trzeba się liczyć praktycznie u każdego producenta.

Wydajność

Lenovo Legion Y740 w naszej konfiguracji działa na procesorze Intel Core i7-8750H 2,2 GHz i 16 GB pamięci RAM, zawiera 256 GB Samsung SSD NVMe w połączeniu z dyskiem twardym Seagate o pojemności 1 TB.
Do chłodzenia laptopa, Lenovo zainstalował specjalny system chłodzenia „Coldfront Cooling”, który usuwa ciepło procesora i karty graficznej za pomocą specjalnych grzejników i wentylacji w dolnej części obudowy. Nawet podczas kilkugodzinnych rozgrywek nie zanotowałem momentu przegrzania podzespołów za co należy sie wielki plus kosztem niestety dość głośnej pracy wentylatorów.

W teście przeprowadzonym w Geekbench na jednym oraz na wielu rdzeniach laptop poradził sobie bez zająknięcia dla porównania wyniki Asus Rog Zephyrus S w podobnej konfiguracji. Przeglądając wyniki innych konkurencyjnych laptopów również Y740 znajduje się w ścisłej czołówce.
W teście kodowania wideo w programie Handbreake uzyskał wynik 140 sekund co jest bardzo dobrym wynikiem.

W testach syntetycznych uzyskałem takie wyniki:
W programie 3D Mark Pro:
Time Spy: 7162 pkt
Time Spy Extreme: 3303 pkt
Sky Diver: 39020 pkt
Port Royal: 4114 pkt
Night Raid 1.0: 37420 pkt
Odpalając jakąkolwiek grę na Y740 ciężko spodziewać się rozczarowania. Laptop został stworzony z myślą radzenia sobie z najbardziej wymagającymi tytułami. Kilka przykładów z rozgrywek.
Legion Y740 to laptop nie tylko skierowany dla graczy. Bezproblemowo obsługiwałem również programy z pakietu Adobe, które jak powszechnie wiadomo potrafią wyłożyć niejeden mocny sprzęt.

Podsumowanie

Nie ukrywam, że Legion Y740 to dla mnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Bo jak wyniki w testach oraz grach przy takiej konfiguracji raczej nikogo dziwić nie mogą to cała reszta już tak. Lenovo stworzyło laptopa bardzo dojrzałego na tle swojej konkurencji. Desing to strzał w 10, korzystanie z niego można porównać do momentu kiedy wsiadamy do samochodu marki premium – czuć i widać użyte lepszej klasy materiały. Tu wszystko jest na swoim miejscu i po prostu cieszy sam fakt użytkowania. Do tego monitor 144Hz, świetne nagłośnienie Dolby Atmos, wydajność na najwyższym poziomie i otrzymujemy propozycję, która będzie w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Minusem jedynie jest praca na baterii ale z tym faktem jeszcze żaden producent nie doszedł do porządku. Ocena – 85/100 – z czystym sumieniem polecam.
REKLAMA

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo