Śmierć byłego astronauty NASA Williama Andersa, członka załogi Apollo 8

Były astronauta NASA, William A. Anders, zmarł w wieku 90 lat. Anders był członkiem załogi misji Apollo 8, pierwszej misji załogowej na Księżyc.

Kim był William A. Anders?

William A. Anders był amerykańskim astronautą, inżynierem i generałem. Najbardziej znany jako członek załogi misji Apollo 8, pierwszej załogowej misji na Księżyc, gdzie razem z Frankiem Bormanem i Jamesem Lovellem okrążyli Księżyc, dostarczając pierwszych zdjęć Ziemi z kosmosu, w tym słynne zdjęcie „Earthrise”.

Portret astronauty Williama A. Andersa trzymającego model rakiety. Źródło: NASA

Portret astronauty Williama A. Andersa trzymającego model rakiety. Źródło: NASA

Informacja o śmierci

NASA poinformowała o śmierci Williama A. Andersa, który zmarł w wieku 90 lat w wyniku katastrofy lotniczej. Anders pilotował swój zabytkowy samolot Beechcraft T-34 Mentor nad San Juan Islands w stanie Waszyngton, kiedy jego samolot rozbił się w Puget Sound. Wypadek miał miejsce 7 czerwca 2024 roku. Przyczyna katastrofy jest wciąż badana przez Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), która zajmuje się analizą incydentów lotniczych i przyczynami wypadków.

Skrócone bio

William A. Anders urodził się 17 października 1933 roku w Hongkongu. Dołączył do NASA w 1963 roku, a jego największym osiągnięciem była misja Apollo 8 w 1968 roku. Po opuszczeniu NASA pełnił funkcję ambasadora USA w Norwegii, a także piastował wysokie stanowiska w różnych korporacjach, w tym jako prezes i CEO General Dynamics. Anders przeszedł na emeryturę w 1994 roku, ale pozostał aktywny w licznych organizacjach non-profit.

Źródła:
NASA – William A. Anders,
NASA PDF – Anders Williams,
NASA News Release – William A. Anders

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?