Soundbary Samsung z Dolby Atmos. Kinowa jakość dźwięku w Twoim domu

Dolby Atmos to format dźwięku, który dodaje kolejny wymiar do kinowych wrażeń w domu. Dzięki niemu pojęcie dźwięku przestrzennego nabrało nowego znaczenia, a odgłosy burzy czy przelatującego samolotu potrafią przyprawić o dreszcze. Jest to standard, który wspierany jest m.in. przez szereg soundbarów Samsung, począwszy od modelu Q70T.

Dolby Atmos to format dźwięku, który początkowo wykorzystywany był w kinach. Jednak wraz z popularyzacją soundbarów i rosnącymi wymaganiami widzów stał się formatem obsługiwanym przez coraz większą liczbę urządzeń. W 2020 roku aż cztery soundbary z oferty Samsung wspierały Dolby Atmos – Q70T, Q800T, Q900T oraz flagowy Q950T.

Dolby Atmos to tzw. dźwięk obiektowy, co oznacza, że dla każdego istotnego elementu akcji można przypisać konkretne miejsce w ścieżce dźwiękowej. Łącznie takich dźwięków może być aż 128. Jednak, aby odpowiednio tego typu „dane” rozkodować potrzebne jest urządzenie, które obsługuje ten standard. Dla efektu końcowego kluczowym elementem są dodatkowe głośniki – skierowane ku górze i na boki urządzenia– odbijające dźwięk od sufitu i ścian, nadając mu trójwymiarowości.

Aby w pełni wykorzystać potencjał Dolby Atmos warto także zwrócić uwagę, czy oglądane treści zostały stworzone z myślą o tym formacie. Jest on popularny w filmach, ale także w grach. Takie produkcje dostępne są na Blu-ray, jak również na platformach VOD, np. Netflix, Rakuten, Amazon Prime Video czy Apple TV.

fot. Samsung

Samsung od lat stawia na dźwięk

Pierwszy soundbar Samsung z Dolby Atmos zadebiutował na rynku w 2016 roku modelem W-K950. W 2020 roku firma wprowadziła aż cztery zgodne modele – Q70T, Q800T, Q900T i Q950T. Generalnie te ostatnie 12 miesięcy był to także czas, który przyniósł wiele nowego w zakresie wrażeń audio, zarówno tych oferowanych przez telewizory (tj. funkcje: Dźwięk Podążający za Obiektem, Aktywny Wzmacniacz Głosu, Funkcja Adaptacji Dźwięku+), jaki i w ramach innowacyjnej współpracy na linii telewizor – soundbar.

Jednym z przykładów takiej współpracy jest technologia Q-Symphony wykorzystująca pełen potencjał głośników telewizora i soundbara, tworząc unikatowy system nagłośnienia. Do tej pory musieliśmy zdecydować, czy korzystamy z głośników telewizora czy z soundbara. W praktyce, po podłączeniu soundbara Samsung z Q-Serii głośniki telewizora mogą być wykorzystywane jako dodatkowy kanał audio. W efekcie widzowie mogą liczyć na wyjątkowo zgrany duet, potęgujący wrażenia zarówno podczas grania, jak i oglądania filmów czy telewizji. Technologia Q-Symphony jest kompatybilna z telewizorami Samsung: QLED z 2020 roku oraz Crystal UHD z serii TU80XX i TU85XX.

Soundbary Samsung z Dolby Atmos

Soundbary Q950T oraz Q900T reprezentują linię produktów audio Premium i stanowią najbardziej zaawansowane modele Q-Serii z 2020 roku. Oba urządzenia obsługują format Dolby Atmos, a także DTS:X oraz kanał zwrotny eARC, zapewniając mocny, bogaty dźwięk przestrzenny Dolby TrueHD o najwyższej jakości. Q950T działa w formacie 9.1.4. Dodano tu dwa głośniki szerokopasmowe – lewy i prawy, dzięki czemu uzyskany dźwięk może oddać ruch obiektu na ekranie w bardziej realistyczny sposób, co przekłada się na bardziej rzeczywiste efekty.

Modele soundbarów Q800T i Q70T oferują wielokanałowy dźwięk przestrzenny w formacie 3.1.2 i obsługę kodeków Audio 3D. W połączeniu z technologią Dolby Atmos i DTS:X tworzą jeszcze bardziej rzeczywiste wrażenia podczas oglądania filmów czy transmisji sportowych. Oferują także technologię Samsung Acoustic Beam, która potęguje wrażenia dźwięku panoramicznego. Taki efekt osiągnięto m.in. poprzez zastosowanie dodatkowych 56 otworów (po 28 z każdej strony), które zostały równomiernie rozmieszczone w górnej części listwy dźwiękowej.

Author avatar

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo