Sprawdziliśmy, czego Polacy oczekują od smartfona w kontekście możliwości fotograficznych

Czego oczekujemy od smartfonów? Wyniki badań mówią same za siebie!

· Dla 79 proc. Polaków ważne jest, żeby smartfon miał wysokiej jakości aparat fotograficzny, natomiast dla 86 proc. intuicyjną obsługę.
· Łatwość podczas fotografowania jest szczególnie ważna dla osób w wieku 18-24 lata.
· Zaledwie 5 proc. badanych uważa, że ich umiejętności robienia zdjęć są na niskim poziomie. Niemal połowa respondentów wysoko oceniła swoje zdolności w tym zakresie.
· Większość użytkowników smartfonów przechowuje swoje zdjęcia w pamięci urządzenia, a nieco ponad ⅓ przegrywa je na kartę pamięci lub dysk laptopa/komputera.
· Osoby w wieku 18-24 lata przechowują więcej zdjęć w telefonie od pozostałych badanych grup wiekowych. Niemal ¼ ma na swoim telefonie ponad 5 000 zdjęć. Wciąż dużo osób, bo 22 proc., wywołuje zdjęcia.
· Osoby z grupy wiekowej 18-24 stawiają głównie na robienie zdjęć w orientacji pionowej (66 proc.), zaś bardzo rzadko w orientacji poziomej (5 proc.), co prawdopodobnie wynika z popularności mediów społecznościowych. Aż 18 proc. osób w wieku 35-55 lat robi zdjęcia poziome.
· Zdjęcia wykonane smartfonem są częściej wysyłane innym osobom niż publikowane w mediach społecznościowych.
· Aż 14 proc. badanych twierdzi, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze wykorzystywana w aparatach smartfonów, natomiast 30 proc. nie jest tego pewna.
· Badanie pt. „Zwyczaje użytkowników smartfonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego” – zostało przeprowadzone w czerwcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OPPO na grupie ponad 1 000 osób.

Łatwy w obsłudze, z dobrym aparatem posiadającym intuicyjne funkcje oraz koniecznie z dużą pamięcią do przechowywania zdjęć i wideo – tak w skrócie przedstawia się idealny fotograficzny smartfon, za który Polacy są gotowi zapłacić nieco ponad 2 700 zł. Zamiast tradycyjnego aparatu preferują ten w smartfonie, robiąc zdjęcia, w większości, kilka razy w tygodniu. Przechowują je najczęściej w pamięci telefonu, choć tylko 130 osób na 1 000 gromadzi więcej niż 3 000 zdjęć. Natomiast swoje umiejętności fotografowania smartfonem oceniają wysoko. Tak wykazały wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie OPPO przez ARC Rynek i Opinia, w którym Polacy zostali zapytani, jakie mają preferencje dotyczące fotografii mobilnej oraz co wiedzą na jej temat. 

Chętnie robimy zdjęcia kilka razy w tygodniu – na nich najczęściej znajdują się krajobrazy, przyroda i zwierzęta
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, co piąty przebadany Polak robi zdjęcia codziennie (21 proc.), a blisko połowa kilka razy w tygodniu (44 proc.). Ci, którzy posiadają zarówno smartfon, jak i aparat fotograficzny, zdecydowanie częściej do fotografowania wybierają ten pierwszy. Średnio z aparatu fotograficznego korzystają kilka razy w roku.
Blisko połowa Polaków robi zdjęcia kilka razy w tygodniu (44 proc.)

Blisko połowa Polaków robi zdjęcia kilka razy w tygodniu (44 proc.)


Polacy wolą robić zdjęcia niż nagrywać wideo. Co najmniej kilka razy w tygodniu fotografuje 65 proc. z nich, natomiast kręci filmy – 32 proc. Najbardziej irytujące w robieniu zdjęć/nagrywaniu materiałów wideo smartfonem są dla nich niska jakość zdjęcia/nagrania w warunkach słabego oświetlenia (40 proc.) oraz słaba ostrość (37 proc.).
Polacy zapytani o to, jakie zdjęcia zdarza im się robić smartfonem, w większości przyznają, że często są na nich krajobrazy (67 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się zwierzęta (56 proc.), przyroda (52 proc.), rośliny/kwiaty (45 proc.) czy też dzieci (49 proc.), które fotografowane są co najmniej kilka razy w tygodniu przez 52 proc. badanych. Chętnie robione są również zdjęcia grupowe (45 proc.).

Polacy przyznają, że często robią zdjęcia krajobrazom (67 proc.)

Polacy przyznają, że często robią zdjęcia krajobrazom (67 proc.)


Moda na robienie selfie nadal nie przemija – do ich robienia przyznaje się 48 proc. osób. Ponad ⅓ badanych (36 proc.) robi sobie tego typu zdjęcie kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, jedzenie oraz stylizacje znalazły się na dalszych miejscach – uzyskały odpowiednio 41 proc. oraz 26 proc. Podróże, uroczystości oraz codzienne chwile z życia są najpopularniejszymi sytuacjami, w których użytkownicy robią zdjęcia. Również rozwój dzieci i wydarzenia muzyczne są chętnie uwieczniane.
Częściej robimy zdjęcia w orientacji pionowej niż poziomej
Ponad połowa badanych (57 proc.) podczas robienia zdjęć smartfonem zazwyczaj trzyma urządzenie w orientacji pionowej, a tylko 15 proc. poziomej. Natomiast 27 proc. – równie często pionowo co poziomo. Warto zauważyć, że osoby z grupy wiekowej 18-24 stawiają głównie na robienie zdjęć w orientacji pionowej (66 proc.), zaś bardzo rzadko w orientacji poziomej (5 proc.).

Ponad połowa badanych (57 proc.) podczas robienia zdjęć smartfonem zazwyczaj trzyma urządzenie w orientacji pionowej


Wysoko oceniamy swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem, tym samym potrzebujemy urządzenia z dobrym aparatem

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, dla zdecydowanej większości Polaków, aż 79 proc., ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie.
Dla większości Polaków ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie

Dla większości Polaków ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie


Ta tendencja wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na telefony oferujące zaawansowane możliwości fotograficzne mogące sprostać wymaganiom użytkowników, którzy – jak pokazuje badanie – w sporej części wysoko oceniają swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem. Niemal połowa uważa, że potrafi robić zdjęcia na zaawansowanym poziomie (45 proc.). Co ciekawe, każda z grup wiekowych oceniła się w bardzo zbliżony sposób – tylko nieco lepiej młodsze pokolenie (18-24 lata). Zaledwie 5 proc. badanych było zdania, że ich umiejętności w tym zakresie są na niskim poziomie.

Polacy zapytani o to, czy jest dla nich istotne, ile obiektywów ma aparat fotograficzny w ich telefonie, w większości odpowiedzieli, iż jest to dla nich kluczowe (53 proc.). Twierdzą, że liczba wpływa na poprawę jakości zdjęć (57 proc.). Znacznie ponad połowa przebadanych osób (63 proc.) ma jednak trudności z wymienieniem nazw obiektywów spotykanych w aparatach smartfonów. Najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najczęściej stosowanym jest obiektyw standardowy. Ponad ⅓ badanych nie przywiązuje wagi do tego, ile ma obiektywów ich aparat w smartfonie (35 proc.), a 10 proc. przyznało, że jest to dla nich raczej nieważne. Tylko dla 3 proc. Polaków jest to nieistotne, ponieważ, jak twierdzą, nie wpływa na jakość zdjęć – „liczy się jakość obiektywów, a nie ich liczba”.
Ważne są funkcje fotograficzne, jednak najczęściej korzystamy z trybu automatycznego
Funkcje, jakie posiada aparat fotograficzny w smartfonie, są dla większości Polaków ważne, jednak poproszeni o wytypowanie tych, z których najczęściej korzystają, wskazywali tryb automatyczny, a następnie filtry i efekty do obróbki zdjęć. Jednym z chętniej używanych trybów jest również tryb portretowy, natomiast tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi – w wieku 18-24 lata, niż dla pozostałych grup. Niemal połowa badanych w tym wieku przyznała, że jest dla nich bardzo ważne, żeby smartfon robił dobre zdjęcia w nocy (42 proc.).
Tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi – w wieku 18-24 lata, niż dla pozostałych grup

Tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi – w wieku 18-24 lata, niż dla pozostałych grup


Oprócz dobrego aparatu w smartfonie liczy się także, żeby był intuicyjny w obsłudze
Poza wysoką jakością aparatu fotograficznego istotna jest także jego intuicyjna obsługa – aż 86 proc. użytkowników smartfonów uważa, że łatwość tworzenia ładnych zdjęć za pomocą aparatu smartfona jest kluczowa. Co ciekawe, najwięcej osób, które tak uważają oceniły swój poziom umiejętności robienia zdjęć jako zaawansowany (53 proc.). Dla młodszego pokolenia (18-24 lata) łatwość podczas fotografowania jest ważniejsza niż dla pozostałych przebadanych grup. Dla ponad połowy z nich jest bardzo ważne, żeby aparat smartfona zapewniał im łatwość robienia zdjęć (54 proc.).
Aż 86 proc. użytkowników smartfonów uważa, że łatwość tworzenia ładnych zdjęć za pomocą aparatu smartfona jest kluczowa

Aż 86 proc. użytkowników smartfonów uważa, że łatwość tworzenia ładnych zdjęć za pomocą aparatu smartfona jest kluczowa


Potrzebujemy dużo pamięci w telefonie, żeby pomieściła robione przez nas zdjęcia
Polacy w większości przechowują swoje zdjęcia w pamięci urządzenia (57 proc.). Najwięcej z nich, bo 31 proc., ma w swoim smartfonie od około 100 do 499 zdjęć, 17 proc. – od około 500 do 999 zdjęć, natomiast 16 proc. – od 1 000 do 2 999 zdjęć. Tylko 130 osób z 1 000 przebadanych gromadzi 3 000 i więcej fotografii.
Osoby, które wysoko oceniają swój poziom umiejętności robienia zdjęć smartfonem deklarują większą szacunkową liczbę zdjęć gromadzoną w pamięci urządzenia. Osoby z grup 18-24 lata oraz 25-34 lata, przechowują więcej zdjęć w telefonie od starszych grup. Ci, o których wspomnieliśmy jako pierwszych, najczęściej przechowują powyżej 5 000 zdjęć (21 proc.). Co ciekawe, 18 proc. wszystkich użytkowników smartfonów wskazało, że mają w telefonie mniej niż 100 zdjęć – przewagę mają tutaj osoby w wieku 45-55 lat.
31 proc. Polaków ma w swoim smartfonie od około 100 do 499 zdjęć

31 proc. Polaków ma w swoim smartfonie od około 100 do 499 zdjęć


Nieco ponad ⅓ Polaków przegrywa fotografie na kartę pamięci lub dysk laptopa/komputera. Warte zauważenia jest, że zdjęcia są częściej wysyłane innym osobom (38 proc.) niż publikowane w mediach społecznościowych (26 proc.). Najpopularniejszą aplikacją, poprzez którą wysyłane są fotografie jest Messenger – tę platformę wskazało aż 70 proc. badanych. Dalej znalazły się tradycyjne wiadomości (47 proc.), Whatsapp (40 proc.) czy Instagram (34 proc.).

Inspirujemy się pomysłami zaczerpniętymi z mediów społecznościowych podczas fotografowania
Jak pokazują wyniki badania, to media społecznościowe są najczęstszym źródłem inspiracji dla osób, które szukają nowych pomysłów na zdjęcia (59 proc.). Wysoko uplasowała się również przyroda i otoczenie (52 proc). Dalej znalazły się platformy dla kreatywnych, takie jak: Behance czy Pinterest (32 proc.) oraz blogi i strony internetowe poświęcone fotografii (27 proc.). Co ciekawe, 16 proc. przebadanych osób inspiruje się wizytami w muzeach i galeriach sztuki.
Tylko ¼ z nas jest przekonana, że w aparatach smartfonów wykorzystywana jest sztuczna inteligencja

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, ponad połowa badanych jestprzekonanych o stosowaniu sztucznej inteligencji w aparatach smartfonów. Spośród osób, które tak twierdzą, 24 proc. korzysta z funkcji opartych na tej technologii. 30 proc. przebadanych Polaków nie jest tego pewna, natomiast aż 14 proc. twierdzi, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze wykorzystywana. Poprawa jakości zdjęć jest największą korzyścią, która wynika ze stosowania sztucznej inteligencji. Badani doceniają także to, że ułatwia ona proces robienia zdjęcia poprzez automatyzację ustawień aparatu.


Ponad połowa badanych jest przekonanych o stosowaniu sztucznej inteligencji w aparatach smartfonów

Ponad połowa badanych jest przekonanych o stosowaniu sztucznej inteligencji w aparatach smartfonów


Na smartfon z dobrym aparatem wydamy najchętniej nieco ponad 2 700 zł

Średnia kwota, jaką użytkownicy smartfonów byliby skłonni wydać na smartfon z dobrym aparatem, wynosi 2 742 zł. Więcej zapłaciłyby osoby w wieku 25-34 lata (średnio 3 047 zł) oraz osoby, które wysoko oceniają swój poziom umiejętności robienia zdjęć smartfonem (średnio 3 105 zł). Od 3 600 zł do 4 200 zł na telefon wydałoby tylko 7 proc. badanych, natomiast od 4 300 zł do 4 900 zł – 4 proc.
OPPO interesuje się polskim rynkiem kolejny rok z rzędu badając preferencje Polaków
OPPO kolejny rok z rzędu zleciło ARC Rynek i Opinia przeprowadzenie badania, w którym zbadało preferencje Polaków. W poprzednim roku przyjrzało się temu, jakie czynniki mają wpływ na ich decyzje zakupowe odnośnie do telefonów i jak według nich powinien wyglądać idealny smartfon (link do komunikatu prasowego). Tym razem firmie zależało na poznaniu zwyczajów użytkowników smartfonów związanych z korzystaniem z aparatu fotograficznego.
Marka ostatnio wprowadziła na polski rynek najnowszą generację smartfonów z serii OPPO Reno – OPPO Reno10 5G. Wyróżnia ją prostota w użytkowaniu, możliwości fotograficzne, design oraz szybkie ładowanie. To narzędzia, które ułatwią ludziom uchwycenie momentów wartych zachowania (dla każdego indywidualnych), dzięki swojej intuicyjności oraz wbudowanym funkcjom. Bierzesz smartfon z serii OPPO Reno do ręki, znajdujesz obiekt i robisz zdjęcie – easy to use! Ponadto urządzenia te mają świetny stosunek jakości do ceny. Zresztą jakość to cecha, która wyróżnia serię OPPO Reno od pierwszego modelu. Więcej o najnowszych urządzeniach: OPPO Reno10 Pro 5G oraz OPPO Reno10 5G możesz przeczytać tutaj.
smartfona

OPPO ostatnio wprowadziło na polski rynek najnowszą generację smartfonów z serii OPPO Reno – OPPO Reno10 5G

Metodologia

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO w czerwcu 2023 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-55 lat, podsiadające smartfon na własny użytek i regularnie z niego korzystające. Osoby zakwalifikowane do badania musiały chociaż raz dokonać zakupu smartfona na własny użytek, być decyzyjne w zakresie wyboru smartfona na własny użytek oraz używać aparatu fotograficznego w swoim smartfonie. Liczebność próby wynosiła 1 000 osób.


Źródło i zdjęcia: komunikat prasowy OPPO

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?