REKLAMA

Technika VSR – sposób na zapewnienie najwyższej jakości

Wyświetlacze w rozdzielczości 4K to już praktycznie standard, lecz sam sprzęt to nie wszystko. Do pełnego komfortu niezbędne są jeszcze materiały wysokiej jakości. A co jeżeli treści brakuje lub trzeba za nie sporo zapłacić? Z pomocą przychodzi technika RTX VSR, która potrafi usprawnić praktycznie każdy film.

Zgodnie ze statystykami aż 80% materiałów w Internecie to treści wideo. Natomiast większość z nich, bo aż 90% powstała w rozdzielczości wynoszącej 1920 x 1080 pikseli.  Czy to filmy na YouTube, czy podstawowa subskrypcja na Netflixie to właśnie Full HD. Jak ma się to do faktu, że co raz więcej użytkowników przenosi się już na monitory i telewizory o rozdzielczości 2K, czy 4K wynoszącej 2560 x 1440 pikseli lub więcej? Efektem tego jest rozmyty obraz oraz dodatkowe artefakty, które powstają przy skalowaniu obrazu do wyższej rozdzielczości za pomocą standardowych metod. Rozwój sztucznej inteligencji przynosi nam rozwiązanie tego problemu w postaci techniki VSR.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja prawdziwa jakość

Podstawową funkcją VSR jest wykrywanie krawędzi i wyostrzanie detali. Ogromnym problemem są również tak zwane blokowe artefakty kompresji, z którymi VSR radzi sobie doskonale. Nieodczytane klatki lub te z błędami są zastępowane prawidłowymi, które są tworzone przez sztuczną inteligencje. Jakość wygenerowanej klatki w żadnym stopniu nie odstaje od tej natywnej. W efekcie dostajemy spójny obraz o wyższej rozdzielczości, na dodatek pozbawiony wad.

REKLAMA

Blokowy artefakt kompresji, widok znany z Internetu, to już nie problem.  Żródło: Wikipedia

Skąd SI wie jaką klatkę wygenerować? To efekt głębokiego uczenia. Model otrzymał ogrom danych wejściowych. Treści, które otrzymywał obejmowały pełen zakres, były to nie tylko filmy i seriale, ale również gry komputerowe, czy animacje. Praktycznie wszystko co może znaleźć się na ekranie naszego komputera lub telewizora. SI zna zatem praktycznie każdy błąd, który może wystąpić oraz jak go naprawić. Sama technika udoskonalana jest od 2019 roku, kiedy to debiutowała na urządzeniach NVIDIA Shield. Aktualnie VSR jest dostępny nawet w przeglądarkach internetowych takich jak Google Chrome, czy zyskująca popularność Microsoft Edge. Efekty działania VSR doskonale widać na przykładzie tekstów i napisów, które bez użycia tej techniki byłyby trudne do odczytania na monitorach o wyższej rozdzielczości. Co ciekawe sprawdza się to również w trakcie oglądania transmisji na żywo.

 Materiały gorszej jakości zdecydowanie zyskują na wyraźności i przejrzystości. Źródło: reddit.com/r/nvidia

Od drugiej strony

VSR dba o jakość filmów po stronie odbiorcy, natomiast o poziom treści można również troszczyć się już w trakcie tworzenia materiałów. Prowadzenie własnego kanału na YouTube, czy Twitch to dla wielu użytkowników nie tylko pasja, czy dodatek, ale również praca i zawód. Konkurencja na tym polu jest coraz większa. Jak zatem zyskać przewagę?  Taką może nam dać zestaw narzędzi, w które wchodzi sprzętowy koder NVENC AV1 oraz oprogramowanie takie jak OBS czy NVIDIA Broadcast. Tworząc treści wyższej jakości mamy większa szansę na to, że odbiorcy zostaną na naszym kanale, a oglądanie filmów będzie po prostu przyjemniejsze. W przypadku osób, które pracują z domu to rozwiązanie również może okazać się przydatne. Nawet na spotkaniach biznesowych online trzeba dobrze się zaprezentować, a w tym wysoka jakość z naszej kamerki znacząco pomoże. Piksele i rozmyty obraz jest po prostu nieprofesjonalny.

Sprzętowy kodek NVENC AV1 zadba również o czas i komfort pracy osób, które zajmują się montażem wideo. Tutaj przewaga ujawnia się nie tylko w przypadku jakości filmów, ale również czasów eksportu, które są krótsze nawet o 40% w porównaniu do poprzedniej generacji kart graficznych.

Jak skorzystać z VSR?

Technika VSR dostępna jest dla posiadaczy kart graficznych NVIDIA GeForce RTX serii 40 oraz 30. Oznacza to, że uzbroić się w VSR możemy już w cenie zaczynającej się od około 1060 zł. Tyle właśnie kosztuje jeden z najtańszych dostępnych na rynku wariant serii 30, czyli Palit GeForce RTX 3050.*

Osoby, które już posiadają karty z tych serii powinny włączyć panel kontrolny, a następnie w zakładce ustawień obrazu zaznaczyć opcję ulepszenia obrazu RTX. Do wyboru mamy 4 poziomy ulepszenia, które różnią się jakością oraz poborem energii. Warto sprawdzić, który będzie najbardziej dopasowany do potrzeb. Z zaznaczeniem, że poziom 4 jest najbardziej kosztowny, ponieważ używa najbardziej skomplikowanego algorytmu, aby dostarczyć jak najwyższą jakość.

Technikę w łatwy sposób można włączyć na każdym sprzęcie z kartą GeForce RTX serii 30 lub wyższej.

Natomiast sprzętowy kodek AVI1, którego potencjał najbardziej wykorzystają osoby, które prowadzą transmisje na żywo oraz montują swoje filmy (np. za pomocą programów takich jak Adobe Premiere, czy DaVinci Resolve od BlackMagic) dostępny jest tylko w najnowszej generacji kart graficznych GeForce NVIDIA z serii 40. W tym przypadku doskonałą opcją będzie karta graficzna Palit GeForce RTX 4060 Dual, którą będzie można nabyć od 29 czerwca w cenie zaczynającej się już od 1549 zł.

Niech żyje jakość

Techniki wspomagane sztuczną inteligencją to już standard, który na stałe zagości w naszych komputerach. Klasyczne renderowanie to teraz tylko początek procesu, który dzięki SI na samym końcu daje nam nieskazitelny obraz wysokiej jakości bez obciążania karty graficznej. Przed nami czasy, w których generowanie obrazów i grafiki w dużej mierze pozostawimy sztucznej inteligencji i to jej wydajność i możliwości stają się coraz bardziej kluczowym wskaźnikiem, a techniki rozwijane na jej bazie otwierają przed nami drzwi do zupełnie nowych funkcji i standardów.

REKLAMA
Author avatar

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo