AOC 24G2ZU – recenzja monitora. Wnieś rozgrywkę na najwyższy level!

AOC 24G2ZU – wielki monitor, za niewielkie pieniądze?

Idą święta, a okres przedświąteczny to dobry czas, aby zacząć powoli myśleć o prezentach pod choinkę. Na pewno popularnymi przedmiotami na liście życzeń będzie sprzęt komputerowy. Dzisiejsze czasy pokazują, że niezależnie od wieku, większość z nas ma na co dzień do czynienia właśnie ze sprzętem umożliwiającym surfowanie po Internecie. Jeśli jesteście posiadaczami PC lub też planujecie złożyć swój pierwszy komputer, to na pewno nie możecie zapomnieć o monitorze. W zależności od preferencji możemy wyróżnić te bardziej przystosowane do pracy, jak i również te mające na celu uprzyjemnić granie w gry.
Dzisiaj pod lupę weźmiemy monitor tajwańskiego producenta AOC 24G2ZU. Urządzenia tej marki cieszą się sporym zainteresowaniem w dużej mierze dzięki atrakcyjnemu stosunkowi ceny do parametrów oferowanych sprzętów. Recenzowany dziś monitor to przedstawiciel linii AOC Gaming, co sprawia, że ma on być czołowym wyborem pod kątem sprzętu w szczególności dla graczy? Jak na tle innych monitorów na rynku wypadnie AOC 24G2ZU? Sprawdźmy!



Specyfikacja

  • Przeznaczenie produktu: Dla graczy
  • Przekątna ekranu: 23,8″
  • Powłoka matrycy: Matowa
  • Rodzaj matrycy: LED, IPS
  • Typ ekranu: Płaski
  • Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
  • Format obrazu: 16:9
  • Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
  • Odwzorowanie przestrzeni barw: Adobe RGB: 74%, sRGB: 105%
  • Liczba wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
  • Czas reakcji: 0,5 ms (MPRT)
  • Wbudowany kalibrator: Nie
  • Technologia synchronizacji: FreeSync™ Premium
  • Technologia ochrony oczu: Redukcja migotania (Flicker free), Filtr światła niebieskiego
  • Wielkość plamki: 0,275 x 0,275 mm, Jasność: 350 cd/m²
  • Kontrast statyczny: 1 000:1, Kontrast dynamiczny: 80 000 000:1

Design i budowa

Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie miałem łatwiejszego zadania, jeśli chodzi o złożenie monitora po wyjęciu z opakowania. AOC 24G2ZU przyszedł do mnie w estetycznie wyglądającym pudełku, które po otwarciu zawierało nadrukowaną banalną instrukcję. Tak samo, jak to by zrobiła pewnie większość czytająca ten tekst nie zwróciłem na nią uwagi, tylko od razu zacząłem wyjmować części składowe monitora. Na nie składała się nóżka, podstawka, ekran, dłuższa instrukcja, a także trzy kable (zasilający, Display Port i HDMI). Od razu przeszedłem do szukania śrubek i połączenia wszystkich  elementów. No właśnie, już tutaj po raz pierwszy doczekałem się pozytywnego zaskoczenia – w pudełku nie znajdziemy żadnych dodatkowych wkrętów. Nóżkę mocujemy do ekranu poprzez specjalny klips, po czym dołączamy ją do podstawki przekręcając kilka razy umiejscowioną już na swoim miejscu śrubkę. I to w zasadzie tyle. Nie ma tu nic skomplikowanego, co mogło by sprawić komukolwiek trudność.



Przechodząc bardziej do aspektu wizualnego i wykonania sprzętu, producent postawił na naprawdę solidnej jakości materiały. Zarówno nóżka, jak i podstawa bardzo stabilnie trzymają wyświetlacz nawet podczas próby mocniejszego przesunięcia. Design podstawki przypadł mi do gustu – lekko błyszcząca powierzchnia, z czerwonym dodatkiem bardzo ładnie ze sobą współgrają. Jednak to wszystko tak naprawdę kwestia preferencji. Czerwony motyw możemy także dostrzec na dolnej części ekranu, jak i również za ekranem, co jeszcze bardziej podkreśla gamingowy charakter tego produktu. W prawej dolnej części monitora zostały umieszczone przyciski m.in służące do włączenia sprzętu, z tyłu zaś, znajdziemy bardzo dużą ilość dostępnych portów:

  • HDMI – 2 szt.
  • DisplayPort – 1 szt.
  • Wyjście audio – 1 szt.
  • Wejście audio – 1 szt.
  • USB 3.2 Gen. 1 – 4 szt.
  • AC-in (wejście zasilania) – 1 szt.

Wyświetlacz ma konstrukcję bez ramkową z trzech stron – obramowanie panelu jest tak minimalne, że aż praktycznie niewidoczne. Taka cecha najlepiej się sprawdzi w przypadku, gdy zależy nam na kilkumonitorowym stanowisku. Nie będzie wtedy widać jakiejkolwiek granicy między jednym monitorem, a drugim, co również wpływa na lepszy odbiór widocznych informacji na ekranie.



Podstawa z regulacją wysokości

Mimo, że mogłem o tym napisać akapit wyżej, to uważam, że funkcja ta zasługuje na specjalnie wyróżnienie w tej recenzji. Regulacja wysokości jest nie tak często spotykana w tym przedziale cenowym, tak też miło się zaskoczyłem, kiedy okazało się, że model AOC 24G2ZU faktycznie ją posiada. W zależności od preferencji jesteśmy w stanie ustawić kąt nachylenia ekranu, dostosowując go do własnych potrzeb. Jakby tego było mało, ekran możemy również w prosty sposób przesuwać w płaszczyźnie pionowej. Zakres kąta nachylenia wynosi: -4 – 21,5°, obrót na boki: 30 – 30°, natomiast możliwa regulacja wysokości pozwala zniżyć lub podwyższyć ekran na długości 13 cm. Ma to bardzo praktyczne zastosowanie, jeśli zależy nam na wkomponowaniu monitora w stanowisko pracy, lub także podczas długich sesji przy komputerze, w których często spojrzenie z innego kąta pozwoli nam na bardziej efektywne wyniki. O budowie monitora chyba powiedziałem już wszystko, tak też pora przyjrzeć się reszcie parametrów.



Specyfikacja i ekran

AOC 24G2ZU może pochwalić się 24-calowym panelem IPS o rozdzielczości 1920 x 1080, maksymalnej częstotliwości odświeżania 240 Hz i minimalnym czasie reakcji 0,5 ms. Przekłada się to na bardzo ładny i barwny wyświetlany na monitorze „obrazek”. Dzięki tak niskiemu czasowi reakcji nie mają miejsca rozmycia ekranu, z kolei tak duża maksymalna częstotliwość odtwarzania pozwoliła mi uwolnić większy potencjał mojej karty graficznej – do tej pory korzystałem z 74Hz monitora, co sprawiło, że odczułem dosyć sporą różnicę działając na tym marki AOC. Recenzowany monitor renderuje ponad 105% sRGB, przy Adobe RGB na poziomie 74% co powoduje, że zakres wyświetlanych barw jest bardzo uniwersalny, będąc przy tym bardzo szczegółowym, jeśli mamy do czynienia z edycją zdjęć przeznaczonych do wydruku. Liczba wyświetlanych kolorów to 16.7 miliona. Matryca IPS zapewnia natomiast doskonałe kąty widzenia (178°) i intensywne kolory, które jeszcze bardziej wpływają pozytywnie na wrażenia podczas użytkowania komputera.



Sprzęt typowo dla graczy

Wspominałem już, że AOC Gaming to linia produktów skierowana stricte pod zapotrzebowania graczy. Nic więc dziwnego, że monitor dysponuje dodatkowymi funkcjami, które jeszcze bardziej pozwolą lepiej oddziaływać na rozgrywkę. Mowa tutaj przede wszystkim o AOC G-MENU – dedykowanemu oprogramowaniu, które pomaga zoptymalizować wszystkie posiadane urządzenia marki AOC: oprócz dostosowywania parametrów monitora znajdziemy w nim również miejsce do edycji funkcji urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatury czy myszki.



Dodatkowo monitor został wyposażony aż w 6 trybów gier, domyślnie ustawionych pod inny rodzaj rozgrywki. W zależności od tego, czy grasz w ścigankę, czy FPS, za pomocą jednego kliknięcia monitor wybierze najlepsze parametry pod kątem wybranego tytułu. Można też oczywiście samemu pobawić się w konfigurację i dostosować wszystko pod własne wymagania. Ważnym aspektem są również głośniki. Jeśli jeszcze zapomniałeś o słuchawkach, bądź te dopiero do Ciebie jadą kurierem, nie oznacza to, że nie możesz bez nich wskoczyć do wirtualnego świata. Mimo, że nie oddadzą one wrażeń audio tak dobrze jak wspomniane słuchawki, tak dają one sobie radę i plus producentowi również za to, że zadbał o wbudowane głośniki.

Wrażenia z użytkowania

Podczas użytkowania monitora sprawdziłem, jak sprawuje się on zarówno w grach, jak i również w zadaniach biurowych. Zaczynając od tego, do czego AOC 24G2ZU został stworzony – sprzęt ten znacząco podniósł poziom wrażeń i odczuć z jakiejkolwiek rozgrywki. Osobiście preferuję gry typu FPS, w których bardzo ważny jest czas reakcji i płynność rozgrywki. W porównaniu do mojego poprzedniego monitora, jak już wspomniałem wyżej, różnica była naprawdę duża. No i oczywiście szeroka gama dostępnych barw,  przełożyła się na jeszcze lepsze doświadczenia podczas grania w gry przygodowe, w której to każdy szczegół został wyświetlony jeszcze barwniej i widoczniej niż dotychczas.

Jednak komputer nie sprowadza się tylko do grania w gry. Korzystałem również z tego monitora podczas pisania chociażby tego tekstu. Aspekt na który chcę zwrócić największą uwagę to brak uczucia bolących oczu po kilku godzinach siedzenia przed ekranem, non stop. Monitor dysponuje filtrem światła niebieskiego, co sprawia, że długotrwałe sesje nie męczą naszego narządu wzroku w tak dużym stopniu. To, co również wyróżnia nasz model, to całkiem spora jasność, bo mowa tutaj o 350 cd/m², co w połączeniu z matową matrycą całkiem nieźle sprawowało się wieczornymi godzinami po zachodzie słońca. Szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę przystępną cenę produktu, nie spodziewałem się przed przeprowadzeniem testów tak obiecujących wyników. Cieszę się, że tak miło mogłem się zaskoczyć.



Podsumowanie

AOC 24G2ZU oferuje znakomitą wydajność i design do gier na PC, ale sprawdzi się również bardzo dobrze do zwykłej pracy i surfowania po Internecie. Panel IPS zapewnia bardzo bogatą gamę barw i kolorów, dzięki czemu gry, filmy czy seriale nie tylko będą wyglądać realistycznie, ale też wyświetlany obrazek jest nad wyraz płynny. Chcę pochwalić producenta za dowiezienie tak atrakcyjnego monitora pod względem nie tylko designu, lecz także parametrów, za stosunkowo nie tak duże pieniądze, w porównaniu do innych przedstawicieli dostępnych na rynku w tym zakresie cenowym. Bowiem recenzowany dziś model w sklepach znajdziemy już za 1000zł. Myślę, że nie rozczarujecie się wybierając monitor z serii AOC Gaming kompletując swoje stanowisko komputerowe.


Zobacz również: AlcoSense Excel – recenzja alkomatu. Sprawdź się, zanim wyjedziesz na drogę!

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?