Acer Nitro 16

Recenzja Acer Nitro 16 – mobilny potwór dla graczy

Laptopy Acer z serii Nitro zawsze oferowały bardzo dobre wrażenia z użytkowania i, co najważniejsze, rozgrywki w ulubione tytuły. Najnowszy Nitro 16 na papierze prezentuje się naprawdę fenomenalnie, zarówno pod względem specyfikacji, jak i designu. Jak sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i czy utrzyma wysoki poziom? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Specyfikacja Acer Nitro 16 (AN16-41-R0FY):

  • matowy wyświetlacz IPS o przekątnej 16”, rozdzielczości 2560×1600 pikseli i częstotliwości odświeżania 165 Hz,
  • procesor AMD Ryzen 7 7735HS (8 rdzeni, taktowanie 3,2-4,75 GHz, 75 W),
  • NVIDIA GeForce RTX 4070 z 8 GB,
  • 16 GB RAM DDR5 (maksymalnie 32 GB, dwa gniazda),
  • 1 TB dysk SSD,
  • Windows 11 Home,
  • Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
  • Bluetooth 5.1,
  • USB 2.0,
  • 2x USB 3.1,
  • 2x USB 3.1 typu C,
  • wyjście HDMI,
  • slot kart microSD,
  • kamerka HD,
  • wymiary: 36,01 x 27,99 x 2,79 cm,
  • waga: 2,7 kg.

Cena Acer Nitro 16 w momencie publikacji recenzji: 9899 złotych i możecie go zakupić w sieci sklepów Media Expert.

Acer Nitro 16

Design i jakość wykonania – na medal 

Od razu widać, że Nitro 16 nie jest laptopem biznesowym w przebraniu, ale surową maszyną do gier zbudowaną od podstaw, aby grać w ulubione tytuły przez wiele godzin. Charakterystyczne otwory wentylacyjne z tyłu i bardzo ciekawe niebiesko-różowe malowanie na górnej pokrywie tego laptopa tylko podkreślają, że mamy styczność z prawdziwym gamingowym sprzętem i taka forma zdecydowanie może się podobać.  Konstrukcja jest solidna i nic nie ugina się ani nie skrzypi pod naciskiem. Zastosowane materiały z którymi na co dzień mamy największy kontakt są bardzo przyjemne w dotyku z jednym małym zastrzeżeniem – lubią zbierać odciski palców. 

Na plus muszę zaliczyć to, że wejście do ładowania i pełnowymiarowy port HDMI znajdują się z tyłu konstrukcji, co ułatwia utrzymanie porządku w kablach na biurku. Z tyłu również znajdują się dwa złącza USB typu C. Po lewej stronie Nitro 16 znajduje się złącze Ethernet, pełnowymiarowy port USB A, gniazdo kart microSD i gniazdo jack 3,5 mm. Po prawej zaś stronie znajdziemy dwa porty USB A i blokadę Kensington. Ciężko więc tutaj narzekać na jakiekolwiek braki w złączach, jest tutaj wszystko to czego potrzebujemy do codziennego użytku. 

Specyfikacja i ekran 

Acer Nitro 16 jest napędzany przez procesor AMD Ryzen 7 7735HS oraz karcie graficznej NVIDIA RTX 4070 Mobile, 16 GB pamięci RAM i systemowi Windows 11 Home. Do dyspozycji mamy również 1 TB dysk SSD. 

Nitro 16 posiada 16-calowy matowy wyświetlacz o rozdzielczości WQXGA 2560 x 1600 z proporcjami 16:10 i większą przestrzenią wyświetlania w pionie. Panel oparty jest na matrycy IPS o jasności 500 nitów, częstotliwości odświeżania 165 Hz, czasie reakcji 3 ms. Ekran podczas rozgrywek sprawuje się znakomicie, szybkie odświeżanie i czas reakcji zdecydowanie tutaj gra pierwsze skrzypce i daje radość z użytkowania. Nawet zwykła codzienna praca, pisanie artykułów czy przeglądanie stron internetowych z tak szybkim wyświetlaczem staje się przyjemniejsza i bardziej responsywna. 

Nitro 16 ma czterostrefową podświetlaną klawiaturę RGB z klawiaturą numeryczną; białe symbole klawiszy w znanej dla Acera czcionce świetnie kontrastują z czarnymi klawiszami. 

Podświetlenie jest wyraźnie widoczne w świetle dziennym i ciekawie zostały podkreślone klawisze WASD grubymi ramkami. 

Przycisk zasilania znajduje się w prawym górnym rogu klawiatury numerycznej, jest też przycisk do uruchamiania aplikacji Nitro Sense. Tymczasem touchpad Nitro 16 jest w pełni funkcjonalny, oferując dużo miejsca i ciche kliknięcie. Można go wyłączyć (lub ponownie włączyć) za pomocą skrótu klawiaturowego Fn + F10.

Bateria bez zaskoczenia

Czas pracy na baterii w laptopach gamingowych nigdy nie imponował swoimi wynikami. W Nitro 16 podczas zwykłego użytkowania możemy wyciągnąć nawet do 6 godzin bez ładowania. Zdecydowanie czas ten ulega skróceniu jeżeli odpalimy nasze ulubione tytuły gier – wtedy będzie to nieco ponad 2 godziny. Czy taka wartość zaskakuje? No nie. Musimy się liczyć z tym, że mocne podzespoły mocno drenują nasze ogniwo baterii i jeszcze przez jakiś czas laptopy gamingowe będą miały takie czasy pracy bez źródła zasilania. 

Wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność 

Raczej nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w praktyce Nitro 16 bez trudu radzi sobie ze zwykłymi aplikacjami, których na co dzień używamy. Programy do obróbki graficznej czy montowania wideo również nie stanowią dla niego problemu. Praca jest szybka i bardzo responsywna. Nie można mówić tutaj o żadnych przycinkach czy zadyszkach – bo po prostu ich nie ma. Jako, że jest to laptop gamingowy i do takich celów został stworzony, musieliśmy go przetestować i kilku grach i wyniki prezentują się bardzo zadowalająco.  Wszystkie gry były testowane w rozdzielczości 2560×1600 na maksymalnych ustawieniach graficznych dla danego tytułu z wyłączoną synchronizacją pionową. 

Werdykt 

Acer Nitro 16 jest jednym z ciekawszym wyborów w swojej klasie cenowej jakie są dostępne na rynku laptopów gamingowych w 2023 roku. Wygląd i jakość wykonania jest wzorcowa, świetnie sprawuje się w grach na najwyższych ustawieniach, a dzięki procesorowi  AMD Ryzen 7 7735HS również codzienna praca staje się przyjemna i szybka. Oczywiście można się doczepić do czasu pracy na baterii czy głośników ale w Nitro 16 nie ma to znaczenia – liczą się wyniki a te są bardzo dobre.

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo