Covid-19 – czy uodporni się na szczepionki?

Covid-19 nie zwalnia. Mimo co raz większej liczby zaszczepionych, codziennie pojawiają się nowe przypadki zachorowań. Najnowsze badania pokazują, że wirus może zmutować aby uniknąć szczepionek.

Covid-19 gości już w naszych życiach ponad rok. Choć szczepionki miały przynieść ukojenie i nadzieję, może okazać się, że nie będzie tak łatwo. Columbia University Irving Medical Center opublikował badania na temat dwóch nowych wariantów SARS-CoV-2, wariantu B.1.1.7 (Wielka Brytania) i B.1.351 (Południowa Afryka).

Zobacz również: Trudny rok 2020: jak zmienił się świat – wnioski z badania na zlecenie Epson

Wynika z nich, że istniejące szczepionki mają niską skuteczność, zwłaszcza w przypadku tej drugiej mutacji. Jeden z badaczy, profesor David Ho stwierdził:

Nasze badania i nowe dane z testów klinicznych pokazują, że wirus zmierza w kierunku, który powoduje jego ucieczkę przed obecnymi szczepionkami i terapiami skierowanymi przeciwko wzrostowi zakażeń

Podczas gdy skuteczność szczepionek przeciwko brytyjskiemu wariantowi spada do jedynie ok. 80%, co nadal powinno być wystarczające, to dla południowoafrykańskiej odmiany spada aż ok. ośmiokrotnie. Badania nie wzięły pod uwagę najnowszej mutacji odkrytej w Brazylii.

Pełne badania opublikowało Nature: Antibody Resistance of SARS-CoV-2 Variants B.1.351 and B.1.1.7


Źródło: eurekaalert.org, nature.com

Redaktor

Pasjonatka motoryzacji. W tech-room.pl redaktor działu moto oraz nauka.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?