REKLAMA

Już niedługo drony będą transportować próbki koronawirusa!

Drony będą używane do transportowania próbek Covid-19 i testów na tą chorobę w niektórych hrabstwach Szkocji.

REKLAMA

Kontynuując prace nad projektem z zeszłego roku, transport medyczny za pomocą dronów udało się rozwinąć do zasięgu już około 64 kilometrów. Autoryzowane zostały loty z Mull, Clachan-Seil i Lochgilphead do Lorn & Islands Hospital w Oban. Ogłoszono, iż operator dronów firma Skyport otrzymała pozwolenie od Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Wielkie Brytanii na loty. Pracownicy NHS, czyli trzech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, będą mogli już niedługo zamówić transport dronem.

Maszyny mogą unieść ładunek o wadze do 3 kilogramów i pokonać dystans szybciej niż transport samochodowy. Niektóre z tras wymagają przeprawy promowej, co dodatkowo spowalnia transport drogowy.

Przedsiębiorstwo Skyport potwierdziło, iż transporty przeprowadzone dla Argyll & Bute Health & Social Care Partnership były pierwszymi lotami tego typu w Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie drony kursować będą pomiędzy większą ilością ośrodków medycznych w dwóch hrabstwach Szkocji, są to następujące placówki: Lorn & Islands Hospital w Oban, Mid-Argyll Community Hospital w Lochgilphead, Easdale Medical Practice w Clachan Seil i Mull & Iona Community Hospital w Craignure.

Zobacz również: Na Denver spadły części samolotu, niczym w Breaking Bad

REKLAMA

materiały prasowe, Skyport

Oba sposoby transportu, to znaczy zaplanowany i na życzenie, niedługo zostaną uruchomione i będą mogły być zamawiane przez pracowników służby zdrowia w Wielkiej Brytanii poprzez system stworzony przez firmę Deloitte (zajmującą się cyfrowymi konsultacjami). Kontrola dronów odbywać się będzie z centrum operacyjnego w Oban, ale maszyny przemieszczać się mają automatycznie, zaprogramowanymi trasami. Firma Skyport zdradziła, iż komunikacja pomiędzy maszynami i kontrolą naziemną możliwa będzie dzięki sieci 4G firmy Vodafone i komunikacji satelitarnej. Umożliwi to nieprzerwane sprawdzanie stanu drona i jego trasy. Projekt został ufundowany ze wspólnej inicjatywy narodowej agencji kosmicznej Wielkiej Brytanii i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Stephen Whiston, szef ds. planowania strategicznego w Argyll & Bute Health and Social Care Partnership, powiedział iż celem projektu było rozwinięcie usług dla pacjentów i lekarzy w niektórych z naszych  najbardziej oddalonych i wyspiarskich społeczności.

Ten trzymiesięczny projekt tworzony we współpracy z Skyports zapewni decydujący dowodów na temat rzeczywistych korzyści które ta technologia może dać służbie zdrowia nie tylko w Argyll i Bute, ale i całej Szkocji. -dodał mężczyzna

 

Zastosowanie regularnego transportu dronami może przynieść znaczne oszczędności czasu i kosztów. Ta inicjatywa jest naturalnym procesem rozwoju. Coraz mocniej rozwijamy nasze usługi w służbie zdrowia w Szkocji, wspierając szerszą sieć szpitali i gabinetów lekarskich, które bez przerwy odpowiadają na pandemię Covid-19. – powiedział dyrektor generalny Skyports, Duncan Walker.

Mężczyzna wyraził również nadzieję, iż ta inicjatywa będzie jednym z kroków naprzód w stronę permanentnego medycznego transportu dronami.


Źródło: bbc.com / Ilustracja wprowadzenia: fot. Wassim Chouak on Unsplash

REKLAMA

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

REKLAMA

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo