F1 23 – recenzja gry – w końcu ktoś zwrócił koronę królowej motorsportu!

F1 23, czyli najlepsza edycja gry o Formule 1 od lat.

Z wszystkimi grami sportowymi co roku zawsze pojawia się jeden i ten sam problem – co nowego można jeszcze wprowadzić, by przyciągnąć uwagę graczy i zachęcić do zakupu nowej edycji? Nie jeden producent zadaje sobie to pytanie, a mimo to, EA Sports potrafiło znaleźć na nie odpowiedź, wydając najnowszą grę ze świata królowej motorsportu. F1 23 – czy w tym roku, ścigałka o Formule 1 w końcu ma wszystko, czego było nam potrzeba?

Zeszłoroczne F1 22 zapowiadało się naprawdę obiecująco i rzeczywiście mało jej zabrakło, by spełnić wszystkie oczekiwania graczy. Jednak głównym negatywnym zaskoczeniem okazały się być problemy podczas rozgrywki, jak  również brak trybu fabularnego, który jakby nie patrzeć był powiewem świeżości wśród serii i bardzo interesującą odskocznią od zwykłych wyścigów. Tym razem EA znacząco naprawiło swoje błędy i oprócz sporych zmian w gameplay’u, „Braking Point” powraca na ekrany naszych monitorów O tym w dalszej części artykułu.Zmiany, których nie mogło zabraknąć

Kalendarz Formuły 1 z roku na rok ulega zmianom, co wpływa również na lokalizacje odbywających się w danym sezonie wyścigów. Jak też było do przewidzenia, że w F1 23 ujrzymy nowe tory. Po raz pierwszy w historii w tym roku kierowcy będą mogli się ścigać na już kultowym i długo wyczekiwanym torze w Las Vegas, a my, gracze, będziemy mogli tego doświadczyć na długie miesiące przed, ponieważ zarówno ten tor jak i tor w Katarze, są dwoma nowymi miejscami, na których możemy odbywać nasze zawody. Jednak to nie koniec. Twórcy chcieli, by gra była jeszcze bardziej autentyczna, co skutkowało również dodaniem czerwonych flag, znanych ze świata Formuły 1, które są jednak bardzo ciężkie do wywołania  w przeciwieństwie do wyścigów w realu. Kolejną bardzo dobrą zmianą na „+” jest wprowadzenie wyścigów o długości 35% dystansu – równoważnia znanych w poprzedniej edycji wyścigów na 25% lub 50% długości, co w mojej opinii jest bardzo dobrą opcją, ponieważ w moim przypadku obie wcześniejsze możliwości były zbyt krótkie lub zbyt długie. Chyba nie muszę wspominać, że kierowcy po raz kolejny doczekali się aktualizacji twarzy, niektórzy z nich zawitali w nowych zespołach, a bolidy zostały uaktualnione do tych, które możemy teraz oglądać w telewizji. To są jednak zmiany, które po prostu oczekiwało się wobec producenta i których najzwyczajniej nie mogło w F1 23 zabraknąć.


F1 23 -https://www.xbox.com/pl-PL/games/store/f1-23/9MTK0S8CQ0QV/0010

F1 23


Rozgrywka i prowadzenie bolidu

Głównym problemem, na jaki natrafiłem grając w poprzednią edycję, było dosyć częste obracanie się bolidu – i nie chodzi tu o moje błędy, a bardziej o niezwyczajne, występujące ślizganie się na torze. W tym roku znacząco poprawiono ten fakt, jak i również inne aspekty sterowania bolidem. Podczas mojego pierwszego okrążenia w grze, przy wychodzeniu z bardziej ostrych zakrętów często rzucało mój bolid na boki, co było nie lada zaskoczeniem, ponieważ ten sam tor jeszcze kilka dni wcześniej, w grze F1 22 pokonywałem bez większych trudności. Zajęło mi trochę czasu, zanim przyzwyczaiłem się do nowego modelu mechaniki pojazdu i jego prowadzenia. I moim zdaniem sterowanie jest w tej odsłonie bardziej dokładne, a czucie bolidu jest jeszcze głębsze. Po kilku wyścigach zmieniłem kierownicę na kontroler, żeby zobaczyć jak poczucie rozgrywki wygląda w tym przypadku. Nowo wprowadzono technologia Precision Drive ma w dużej mierze ułatwić rozgrywkę graczom z kontrolerem i śmiało mogę rzec, że gałki na padzie działają o wiele precyzyjniej i bardziej oddają kierunek jazdy niż dotychczas, a dodatkowo występujące wibracje pozwalają jeszcze bardziej wczuć się w wyścig. Jest naprawdę bardzo dobrze i pod tym względem ta edycja przyćmiewa resztę.


https://www.xbox.com/pl-PL/games/store/f1-23/9MTK0S8CQ0QV/0010

F1 23


Braking Point – powrót w wielkim stylu

Tryb fabularny to coś, czego mi zabrakło w poprzedniej edycji. W tym roku na całe szczęście powraca i to z jakim rozmachem! Powracają znane nam już z pierwszej części twarze, jednak fabuła tym razem jest o wiele ciekawsza. W rzeczywistym świecie Formuły 1 cały czas możemy usłyszeć pogłoski, że nadchodzi nowy zespół, który może nieco namieszać w teraźniejszej stawce. I na tym właśnie skupia się główny wątek gry – raczkującym w F1 zespole Konnersport Racing Team. I fabuła jest o tyle dobrze zrobiona, że możemy też zobaczyć i doświadczyć tego, co działo się w sezonie 2022, kiedy to KonnerSport Racing Team debiutował w świecie królowej motorsportu, co nieco ma nam rekompensować ten brak trybu fabularnego w F1 22.

Oczywiście nasz główny bohater, Aiden Jackson powraca, kiedy to po wyśmienitym sezonie 2021 zmienił zespół i przeszedł do KonnerSportu, by razem z największym dotąd rywalem Devonem Butlerem, w tych samych barwach walczyć o dobro zespołu i punkty w klasyfikacjach. Nic więc dziwnego, że sezon 2022 nie należał do udanych, a konflikt między tymi kierowcami nadal trwa w najlepsze.


https://www.xbox.com/pl-PL/games/store/f1-23/9MTK0S8CQ0QV/0010

F1 23


Sporą nowością jest także wcielanie się, oprócz w wyżej wymienioną dwójkę bohaterów, w kierownika zespołu, Andreso Konnera. Ponieważ wyścigi na torze to jedno, a to co dzieje się poza nim, również musi być kontrolowane i w tej części musimy także ingerować w ważne dla dobra zespołu aspekty . Jednak to nadal nie koniec – w grze pojawia się nowa bohaterka, Callie Mayer, którą poznajemy jako główną pretendentkę do zdobycia mistrzostwa Formuły 2 i musimy pomóc ten cel osiągnąć, wcielając się w jej postać podczas końcówki sezonu. Nie będę zdradzać Wam więcej, żebyście sami mieli frajdę z gry.

Zobacz również: TECHNICS EAH-AZ80 – test najlepszych bezprzewodowych słuchawek na rynku?

W tym roku producenci mocno inspirowali się serialem dokumentalnym „Formuła 1: Jazda o życie”, który możemy zobaczyć na Netflix. I to wcale nie jest złe! Dzięki temu jest jeszcze prościej jest wciągnąć się w ten tryb. Łącznie dostępne jest 17 rozdziałów, a przejście każdego z nich zajmuje średnio 30 minut, co daje około 8-9h zabawy. I moim zdaniem to zdecydowanie za mało! Po rocznej przerwie, aż prosi się, by jeszcze bardziej rozbudować ten tryb, a moje narzekanie spowodowane jest, tym że po prostu Braking Point jest rewelacyjny.


https://www.xbox.com/pl-PL/games/store/f1-23/9MTK0S8CQ0QV/0010

F1 23


F1 World

Oprócz trybu fabularnego i kariery (która swoją drogą nie doczekała się znaczących zmian), w odświeżonym menu dominuje jeszcze jedna zakładka. Mowa tu o F1 World, czyli zgromadzeniu całej pozostałej części trybów rozgrywki dostępnej w grze. Począwszy od trybu dla jednego gracza, po rankingowe mecze multiplayer w sieci – różnorodność jest naprawdę ogromna, a sam panel wyboru jest naprawdę estetycznie i przejrzyście zrobiony. Za wykonywanie odpowiednich celi w nagrodę otrzymujemy ulepszenia do naszego bolidu, bądź punkty doświadczenia, które pozwalają nam na odblokowywanie kolejnych poziomów przepustki. Nie mogło również zabraknąć narzędzia do personalizacji – bolidu, naszego kierowcy, czy też samego lobby. Jednak to znamy już z poprzednich edycji. Ja osobiście bardzo doceniam również tryb podzielonego ekranu, który nie jest w tych czasach tak popularny, a dzięki niemu mogę na jednej konsoli ścigać się razem z bratem na ulubionych torach Formuły 1. Jedno jest pewne – gra oferuje tak dużo rozmaitych wyzwań, że jestem przekonany, że nie F1 23 nie znudzi się nawet po kilku tygodniach lub miesiącach.

 

Odczucia z rozgrywki i podsumowanie

Jako wieloletni fan Formuły 1 jestem najzwyczajniej w świecie zadowolony z najnowszej produkcji EA Sports. W przerwie między wyścigami w realnym świecie mogę nadal cieszyć się z tego świata w postaci wirtualnej. Co więcej, moim zdaniem F1 23 jest także dobrym starterem dla osób, które nie miały jeszcze z tą serią do czynienia. Bowiem ciężko jest rzeczywiście znaleźć znaczące minusy i wady tegorocznej edycji – poprawiono to, na co narzekano w poprzednich, dodając nowe możliwości i funkcje, o które gracze nawet nie prosili, a jak się okazuje potrzebowali. Myślę, że fani F1, lecz także zwykli gracze odnajdą swoje miejsce w tej grze i spędzą wiele godzin w wirtualnym bolidzie.

 

Gra F1 23 miała swoją premierę 16 czerwca 2023 roku. Dostępna jest dla posiadaczy PlayStation 4 i PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S i komputerów z systemem Windows. Dostępna jest w edycji standardowej oraz edycji specjalnej (edycja mistrzowska).


Zobacz również: Fresh 'n Rebel Twins 3 Tip – test jakościowych słuchawek dla każdego

Źródło: opracowanie własne / Źródło zdjęć: ilustracje producenta

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?