Formuła 1: Potwierdzono nowy format kwalifikacji!

Formuła 1 ciągle szuka sposobów na uatrakcyjnienie weekendów wyścigowych. Najnowszym rozwiązaniem ma być nowy sposób kwalifikacji – wyścig kwalifikacyjny.

Formuła 1 nie przestaje się rozwijać i starać o co raz większą popularność. Ostatnim pomysłem stał się wyścig kwalifikacyjny (100 km). Przyjęcie takiego formatu zmieni całkiem rozkład weekendów wyścigowych. Podobnie jak klasyczne kwalifikacje miałyby odbywać się w soboty, jednak o miejscach startowych decydować będą kolejne kwalifikacje, które będą odbywać się w piątek.

Formuła 1

fot. formula1.com

Kolejną nowością są także punkty, które będzie można zdobyć podczas kwalifikacji dla pierwszych trzech samochodów – kolejno 3, 2 i 1. Pierwsze wyścig przeprowadzone w ten sposób zobaczymy już w tym sezonie. Formuła 1 wraz z FIA i wszystkim 10 zespołami biorącymi udział w serii osiągnęli bowiem porozumienie w tej sprawie. Sprint qualifying pojawi się na 2 europejskich torach i jednym nie-europejskim. Choć nie wiemy jeszcze, które to będą tory, przewiduje się, że mogą to być Silverstone, Monza i Interlagos.

Zobacz również: F1: Max Verstappen zwycięzcą Emilia Romagna GP!

W trakcie nowego strukturalnie weekendu opony zostaną ograniczone:

Piątek 

  • 60 minut treningu, do wyboru dowolne 2 zestawy opon
  • standardowe kwalifikacje z dostępnymi 5 zestawami tylko miękkich opon

Sobota

  • 60 minut treningu z jednym dowolnym zestawem opon
  • 100 kim wyścig kwalifikacyjny (Sprint Qualifying) z dwoma dowolnymi zestawami opon

Niedziela

  • Pełne Grand Prix z pozostałymi dwoma zestawami opon

CEO Formuły 1, Stefano Domenicali stwierdził:

Jesteśmy pode0skcytowani tymi nowymi możliwościami, które sprawią, że fani będą mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie wyścigów. Oglądanie kierowców walczących przez 3 dni będzie niesamowitym doświadczeniem.

Czy format okaże się skuteczny i zostanie na dłużej okaże się dopiero pod koniec sezonu. Niewątpliwie jednak emocje tuż przed nami w Portugalii już 30.04-02.05. W Portimao czeka nas kontynuacja walki o tytuł mistrza i zapowiada się na prawdę gorąco.


Źródło/Ilustracja wprowadzenia: formula1.com/twitter @MercedesAMGF1

Redaktor

Pasjonatka motoryzacji. W tech-room.pl redaktor działu moto oraz nauka.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo