Jaki laptop dla ucznia lub studenta? Czym kierować się przy wyborze?

Nauka w szkołach i na uczelniach od ponad roku w większym okresie odbywa się zdalnie i możemy uznać, że stało się to pewnym standardem. Nauki z domu nie ma bez wyposażenia uczniów w odpowiedni sprzęt i rodzice co raz częściej stają przed dylematem zakupu dla swoich pociech laptopów, które będą oferować pełną mobilność i odpowiednią specyfikacje. Dobrze dobrana konfiguracja sprzętu ułatwia odrabianie pracy domowej czy tworzenie projektów na studia. W związku z tym powstaje pytanie: Czym kierować się przy wyborze takiego laptopa? W poniższym materiale sprawdzamy najważniejsze cechy!

Decydując się na zakup komputera, warto zastanowić się, czego potrzebujemy do codziennej nauki oraz kto będzie z niego korzystać. W wielu przypadkach oprócz roli edukacyjnej, takie urządzenie powinno również spełniać funkcje rozrywkowe np. przy oglądaniu seriali czy też okazyjnego grania w popularne aktualne tytuły. Sprzęt zatem powinien posiadać ekran o wysokiej rozdzielczości i dedykowany system audio.

Waga i rozmiar urządzenia

Nie zawsze więcej, znaczy lepiej. Rozmiar ekranu ma bardzo duży wpływ na jego wagę, a ta jest dość istotnym aspektem. Studenci docenią ekrany o przekątnej 13.3 cala i wagę nieco kilogram (1,26 kg), który reprezentuje model od Lenovo ThinkBook 13s 2. generacji. Kompaktowy rozmiar idealnie sprawdzi się, szczególnie kiedy będzie można już wrócić na uczelnie. Tymczasem, jeśli decydujemy się na bardziej domowe wykorzystanie komputera, rozmiar 15.6 cala w Lenovo V15 będzie idealnym wyborem dla uczniów.

Dysk

Pewnym standardem stał się już dysk SSD, jednak zdarzają się przypadki szczególnie w tych „tańszych” laptopach, że znajdziemy w nich jedynie poczciwy HDD, który jako jedyny i główny dysk w naszym sprzęcie będzie, niestety nie tak szybki jak tego oczekujemy. Warto zatem zdecydować się na sprzęt wyposażony w dysk o większej pojemności minimum 512 GB, który umożliwi nam przechowywać wszystkie potrzebne nam pliki. Osoby, które będą np. pracować na plikach wideo lub przy projektach związanych z obróbką zdjęć, mogą zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – SSD + HDD. Połączenie to doskonale sprawdza się, kiedy szukamy szybkiego komputera i potrzebujemy dużej przestrzeni na pliki. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie Lenovo V15.

Procesor i pamięć RAM

Oprócz dysku twardego, wielkość pamięci RAM i parametry procesora stanowią niezwykle ważne elementy, mające wpływ na szybkie działanie komputera. Dla przykładu Intel oferuje trzy klasy procesorów i3, i5 oraz i7, z czego i7 każdej generacji posiada największą moc obliczeniową. Lenovo V15 oraz ThinkBooka 13s Gen 2 producent wyposażył dokładnie w tę wersję procesora – V15 otrzymał i7 8. generacji, a ThinkBook i7 11. generacji, zatem producent udowadnia, że nie korzysta z półśrodków. Liczba gigabajtów pamięci RAM stanowi obecnie minimum płynnej pracy z komputerem. Dla osób bardziej wymagających polecamy wybierać wersje z 16 GB.

 

Rodzaj matrycy

Zarówno dla uczniów, jak i studentów polecamy laptopy wyposażone w matryce IPS. Oferują one lepszą jakość obrazu oraz większe kąty widzenia, a także charakteryzują się dokładniejszym odwzorowaniem barw czy też szybszym czasem reakcji. Jeśli chodzi natomiast o rozdzielczość, doskonałym wyborem przy 13 jak i 15 calowych laptopach będzie Full HD (1920×1080) – zmniejszymy tym samym zmęczenie naszego wzroku przy dłuższych sesjach.

Wygodna i ergonomiczna klawiatura

W czasach pracy i nauki zdalnej, gdy przy laptopie spędzamy bardzo dużo czasu docenimy w szczególności wygodną klawiaturę. Zwróćcie uwagę na podświetlenie – to bardzo przydaje się podczas wieczorów, gdy oświetlenie nie jest już wystarczające.

Złącza

Element, który jest całkiem nieoczywisty, a jednak dopiero po zakupie okazuje się, że jakiegoś nam złącza brakuje lub po prostu konkretny model go nie posiada. Rekomendujemy wybór sprzętu z minimum 2x USB, 1x HDMI, złączem USB–C.

Podsumowując:

Lenovo V15

To bardzo dobra propozycja dla osób ceniących sobie dobre parametry w eleganckim i nowoczesnym designie. Wyświetlacz IPS Full HD o przekątnej 15,6 cala to doskonałe rozwiązanie dla uczniów. Procesor Intel® Core™ i7 8. Generacji w połączeniu z opcjonalnym 16 GB pamięci RAM zapewni bardzo dobrą wydajność przez następne kilka lat. Wbudowany mikrofon oraz kamerka sprawdzą się znakomicie podczas e-lekcji czy wideokonferencji. Bateria natomiast pozwala na pracę do 6 godzin bez ładowania.

Lenovo  ThinkBook 13s gen.2

Laptop Lenovo ThinkBook 13s 2 generacji to sprzęt dla osób bardziej wymagających. Może on mieć na pokładzie procesor Intel® Core™ 11. generacji, z którym działa płynnie nawet najbardziej wymagające oprogramowanie. Jest też wyposażony w pojemną pamięć operacyjną i masową, dzięki której zapomnisz o długim ładowaniu złożonych plików. Względem poprzednika jest smuklejszy i lżejszy – waży zaledwie 1,26 kg – docenią to osoby, które są w ciągłym ruchu, ale również te, które w domowym zaciszu nie mają stałego miejsca pracy. Dodatkowo w pełni funkcjonalny port Thunderbolt™ 4 umożliwia przesyłanie danych z najnowszymi urządzeniami peryferyjnymi z szybkością aż 40 Gb/s.

Oba laptopy występują w kilku konfiguracjach.

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?