Recenzja klawiatury Logitech G413 TKL SE – brak RBG to nie problem!

Firmę Logitech cechuje przede wszystkim wysoka jakość produktów. Ten aspekt jest bardzo ważny, gdy wybieramy peryferia do swojego komputera. Dziś sprawdzimy, co do zaoferowania ma Logitech G413 TKL SE, która jest stosunkowo tania w szerokiej ofercie klawiatur mechanicznych firmy.

Budowa

Zaczynając od budowy omawianego dziś sprzętu, ciężko jest przyczepić się do czegokolwiek. Konstrukcja wykonana jest ze stopu aluminium, co gwarantować ma wytrzymałość urządzenia. Natomiast klawisze posiadają nakładki wykonane z PBT – jednego z najlepszych materiałów, jeśli chodzi o trwałość. Materiał ten nie tylko jest odporny na zużycie, lecz także i na ciepło. Podczas korzystania z klawiatury w ciągu upalnych dni, pot wydzielający się na rękach nie stanowił żadnego problemu. Klawisze również łatwo daje się wyczyścić. Testowałem klawiaturę, która pozbawiona jest bocznych klawiszy numerycznych. Jednak jeśli ktoś preferuje większy wariant, w ofercie Logitech znajduje się  również wersja, która posiada te przyciski.

logitech g413 tkl se

Przełączniki

Sprężynujące przełączniki mechaniczne sprawdzają się w różnego rodzaju grach komputerowych. Czas reakcji jest taki jaki być powinien – „zabójczo” szybki. Klawiatura posiada funkcję anti-ghostingu. Dzięki niej możemy wcisnąć do 6 klawiszy jednocześnie. Sprawdzając to, rzeczywiście nie miałem z tym żadnych problemów. W przypadku przełącznika sprężynującego Romer-G odległość aktywacji wynosi 1,5 milimetra, łączny zakres ruchu – 3,2 milimetra. Średnia siła wymagana do aktywacji około 50g. Co ważne jednak, żywotność przełączników według zapewnień producenta starcza na 70 milionów naciśnięć.

Podświetlenie

Podświetlenie na pewno zadowoli graczy, którzy niekoniecznie upodobali sobie RGB.  G413 TKL SE posiada białe podświetlenie LED, które jest bardzo przyjemne dla oka, a praca na niej nie jest męcząca. Po ciemku oprócz tego, że klawisze są dobrze widzialne, klawiatura również prezentuje się bardzo elegancko.

logitech g413 tkl se

Wrażenia z użytkowania

Z klawiatury korzystałem zarówno grając, jak i pracując. W przypadku rozrywki w strzelankach typu Valorant, nie mogłem narzekać na jakikolwiek aspekt klawiatury. Jednak pisało się mi na niej trochę gorzej niż na innych testowanych klawiaturach. Lecz w końcu jest to klawiatura gamingowa, przede wszystkim przeznaczona dla graczy. Zaplusowała u mnie bardzo podświetleniem LED. Większość klawiatur gamingowych cechuje RBG, które oferuje mnóstwo kolorów. Jednak prawda jest taka, że zazwyczaj mamy swój jeden ulubiony. Tak też i w tym przypadku zwykłe, białe podświetlenie w zupełności wystarcza, a nawet zadowala mnie jako użytkownika klawiatury. To do czego jedynie mogę się przyczepić to brak miejsca pod klawiaturą na kabel, który jest dosyć długi.

Podsumowanie

Logitech G413 TKL SE to bardzo solidna i wytrzymała klawiatura mechaniczna. Swoją budową nie wyróżnia się na tle innych, jednak podświetlenie LED na pewno przekona przeciwników RGB. Stosunek ceny do jakości jest jak najbardziej zachowany.

Logitech G413 TKL SE w tym momencie znajdziecie za mniej niż 300zł w dostępnych sklepach.

Zobacz również: Recenzja myszki Logitech MX Master 3S – znakomita mysz do pracy

Ilustracja wprowadzenia: Logitech

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?