Samsung umacnia pozycję lidera w zakresie patentów 5G

Firma Samsung zajęła pierwszą lokatę w zakresie udziału w patentach 5G niezbędnych do spełnienia normy (Standard Essential Patent, SEP).

Dowodzi tego badanie niezbędności patentów przeprowadzone przez IPlytics[2] – berlińską firmę zajmującą się analizą rynku, która zatrudnia ekonomistów, naukowców i inżynierów. Wyniki badania zostały przedstawione w opublikowanym niedawno raporcie IPlytics pt. „Kto wygrywa wyścig o patenty 5G? Analiza sytuacji w zakresie zadeklarowanych SEP i wkładu w standardy.”

Samsung zajął ponadto drugie miejsce w pozostałych dwóch kategoriach: udział w przyznanych[3] i aktywnych[4] rodzinach patentów[5] 5G oraz udział w przyznanych i aktywnych rodzinach patentów 5G, z których co najmniej jeden przyznany został przez Europejski Urząd Patentowy (European Patent Office, EPO) lub Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (United States Patent and Trademark Office, USPTO).

Firma Samsung była liderem w zakresie patentów 5G również w zeszłym roku, a to dzięki prowadzonym przez siebie pracom badawczo-rozwojowym dotyczącym standardów i technologii 5G.

fot. Samsung

Samsung jest pionierem w efektywnym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, odbiorników i nadajników radiowych oraz technologii sieci szkieletowej. Za sprawą nieustających działań w zakresie badań i rozwoju firma udoskonala branżowe sieci 5G, oferując wiodące na rynku urządzenia – od w pełni zwirtualizowanych RAN i sieci szkieletowych po rozwiązania dla sieci prywatnych i napędzane sztuczną inteligencją narzędzia do automatyki. Samsung zapewnia dziś łączność setkom milionów użytkowników na całym świecie.

[1] „Patent, który chroni technologię o podstawowym znaczeniu dla spełnienia normy”, raport Komisji Europejskiej „Określenie unijnego podejścia do patentów niezbędnych do spełnienia normy”, s. 1, listopad 2017 r.
[2] „IPlytics określił «poziom niezbędności», tworząc losowy zestaw danych obejmujący 1000 zadeklarowanych dla 5G rodzin patentów (przyznanych przez EPO/USPTO) i mapując go dla specyfikacji 5G.” [Online]. Dostęp: https://www.iam-media.com/who-leading-the-5g-patent-race-patent-landscape-analysis-declared-seps-and-standards-contributions
[3] „patent przyznany przez co najmniej jeden urząd patentowy”, raport IPlytics „Kto wygrywa wyścig o patenty 5G?”, s. 5, listopad 2019 r.
[4] „mające status aktywny, a zatem takie, które zostały odnowione, nie zostały cofnięte lub nie wygasły”,
raport IPlytics „Kto wygrywa wyścig o patenty 5G?”, s. 3, listopad 2019 r.
[5] „zbiór podań patentowych dotyczących tej samej lub podobnej treści technicznej”, [Online], Dostęp: https://www.epo.org/searching-for-patents/helpful-resources/first-time-here/patent-families.html

 

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?