Co jeśli Wam powiem, że Acer oferuje laptopa o wadze książki? Nie przesłyszeliście się. Otrzymując paczkę z głównym bohaterem dzisiejszego artykułu zastanawiałem się, czy w opakowaniu rzeczywiście znajduje się komputer. Nie mogłem uwierzyć, że laptop o tak przyzwoitej specyfikacji może ważyć tak niewiele. A jednak. Przed państwem ultralekki Acer Swift Edge.
Skoro wspomniałem już z zachwytem o wadze produktu, to zacznę właśnie od niej. Bowiem mowa tu o tylko 1.1 kg! Laptop waży tak niewiele, że podczas transportowania go czy to w plecaku, czy w torbie, nie odczujecie dodatkowego ciężaru. Ta niesamowita ultralekka waga to jednak nie koniec pozytywnych cech Acer Swift Edge. 16′ wyświetlacz OLED (16:10 4K) gwarantuje ostry i przejrzysty obraz na monitorze zarówno podczas pracy, jak i oglądaniu filmów. Oprócz tego laptop wyposażony został w takie parametry jak:
Laptop został wykonany z solidnej jakości materiałów, lecz przez małą wagę urządzenia radziłbym uważać na wstrząsy. Swift Edge posiada podświetlaną na biało klawiaturę, która niestety jest małą wadą recenzowanego dziś sprzętu. Podczas pisania chociażby tego artykułu klawisze wydawały się płytkie, a sam ich układ nie przypadł mi do gustu. Z drugiej strony jednak laptop został wyposażony w czytnik linii papilarnych, który pomoże lepiej zabezpieczyć przechowywane dane na komputerze. Znajdziemy również 2 złącza USB-C (służące również do ładowania urządzenia), 2 złącza USB 3.0, wyjście HDMI i wyjście audio.
Na wygląd laptopa Acer Swift Edge nie można narzekać. Uniwersalna kolorystyka Olivine Black powinna zadowolić każdego użytkownika. Jedynym elementem do którego można się przyczepić to palcująca się obudowa, jednak odpowiednia pielęgnacja urządzenia niweluje ten problem.
Do sprawdzenia jak radzi sobie umieszczony w naszym laptopie procesor AMD Ryzen 5 6660 U posłużyłem się programem Cinebench R20, testującym wydajność procesorów. Aplikacja ta pozwala przeprowadzić pomiary dla pojedynczego rdzenia, jak również sprawdzić wydajność wielowątkową. Tak prezentowały się wyniki na tle innych procesorów dostępnych na rynku:
Z kolei do odczytu wydajności dysku twardego pomógł mi program CrystalDiskMark, mierzący prędkość odczytu i zapisu danych w różnych trybach testowych. Wyniki prezentowały się następująco:
Podczas przeprowadzania testów laptopa Acer Swift Edge korzystałem z wielu programów i aplikacji, by sprawdzić, na co tak naprawdę stać to urządzenie. Skupię się jednak na tych najbardziej wymagających. Przede wszystkim wszelkie serwisy streamingowe i oglądanie filmów seriali to żaden problem – ba, toż to przyjemność! Wyświetlacz OLED spełnia wszystkie oczekiwania, jakie można mieć co do grafiki urządzenia. Troszkę gorzej, lecz nie aż tak źle laptop sobie radzi z grami – mimo, że grafika nadal nie jest kłopotem, tak laptop nagrzewa się, przez co wymagania gier muszą zostać zredukowane do niższych. Jednak nawet przy niskich ustawieniach laptop daje radę. Zaznaczam, że nie jest to laptop typowo do gier! Jeśli szukacie sprzętu gamingowego polecam sprawdzić inny model Acer – Helios 300 – który został stworzony typowo pod gry komputerowe. Wracając do Swift Edge – laptop na pewno pokochają miłośnicy podróży. Leciutki, lecz praktyczny, czyli dwie cechy, które są kluczowe podczas wycieczek. A skoro nie zabiera dużo miejsca i mało waży, może być zawsze pod ręką w razie potrzeby. Surfowanie po Internecie jest płynne, nawet bardziej swobodne niż podczas korzystania z smartfonu. Bateria przy normalnym użytkowaniu również starcza na dosyć długi okres czasu – 3-4h, po czym zmuszeni jesteśmy do podłączenia zasilacza o mocy 65 W, zakończonego wtyczką USB-C.
Według mnie laptop Acer Swift Edge to jeden z lepszych laptopów do codziennego użytkowania. Jest on typowo stworzony z myślą dla ludzi, którzy non-stop są w ruchu, a stale potrzebują mieć komputer pod ręką. Sprawdzi się również podczas podróży, dzięki ultralekkiej wadze. Ciężko jest wyłapać większe wady, które sprawiłyby, że byłby on nieatrakcyjny do kupienia. Dlatego po przeprowadzeniu testów śmiało mogę polecić model Acer Swift Edge SFA-16-41-R7N9, który można zakupić w sklepie klikając tutaj.
Zobacz również: Acer Predator GD711 – testujemy gamingowy projektor
Ilustracja wprowadzenia: acer.com