Thorium Space tworzy polskie 5G!

Thorium Space, innowacyjny startup, tworzący nowatorskie rozwiązania dla przemysłu kosmicznego, rozpoczął realizację projektu budowy bazowej sieci najnowszej generacji 5G. Spółka pracuje nad autorską technologią dla piątej generacji sieci komórkowych. Wartość projektu wynosi ponad 13,6 mln zł, z czego blisko 10 mln zł pochodzi z dofinansowania przyznanego spółce przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  • Thorium Space opracuje nowatorski w skali świata moduł nadawczo-odbiorczy stacji bazowej pracujący w zakresie fal milimetrowych dla sieci 5G, który będzie zintegrowany z modułem anteny macierzowej o elektronicznie sterowanej wiązce.
  • Sieć 5G ma zapewnić większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. W przypadku 5G mówimy o czasie reakcji rzędu 1 milisekundy. Dla 3G wskaźnik opóźnienia wynosi 100 milisekund, dla 4G – 50.
  • Sieć 5G pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.
  • W czerwcu 2021 roku Thorium Space znalazło się na liście na liście najbardziej innowacyjnych startupów kosmicznych, wyłonionych spośród ponad 2 tys. firm z całego świata.

– Świat nie stoi w miejscu, żeby za nim nadążyć musimy na bieżąco analizować rynek, na którym działamy i błyskawicznie opowiadać na jego potrzeby. Jednym z takich obszarów jest rozwój sieci 5G. Chcemy uczestniczyć w rozwoju tej technologii i być jej beneficjentem. Obecnie to najnowszy standard w telekomunikacji mobilnej, który zapewnia prędkość ściągania danych na poziomie kilkuset megabitów na sekundę. 5G pozwoli podłączyć do sieci miliony inteligentnych urządzeń, które mogą usprawnić wiele obszarów naszego codziennego życia, technologia ta jest kluczowa m.in. dla rynku Internetu Rzeczy, czy autonomicznych pojazdów – mówi Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.

Spółka rozpoczęła właśnie prace nad projektem budowy bazowej sieci najnowszej generacji 5G. W kwietniu br. projekt otrzymał prawie 10 mln zł dofinansowanie z NCBiR.

Efektem projektu będzie powstanie urządzenia nadawczo-odbiorczego (BTS) dla sieci 5G (Micro Cell) pracującego w paśmie milimetrowym (26; 28 GHz) o unikalnych funkcjonalnościach, które mają wprowadzić przełomowe rozwiązania w skali świata. Nasze urządzenie będzie wyposażone w aktywnie sterowane macierze antenowe, co dodatkowo pozwoli na inteligentne wykorzystanie zasobów sieci. Część radiową urządzenia pracuje w otwartym standardzie OpenRAN dzięki czemu można ją integrować z dowolnymi operatorami czy urządzeniami innych producentów (np. NOKIA Networks, czy IS Wireless) – dodaje Paweł Rymaszewski.

Projekt w całości powstaje w Polsce. Jego zakończenie planowane jest w Q3 2023 roku.

Thorium Space koncentruje się na projektowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, które zastosowanie znajdą w branży kosmicznej oraz sektorze obronności.

Według badania StartUs insights, uwzględniającego ponad 2 tys. firm z całego świata, Thorium Space zalicza się do 20-stu najbardziej innowacyjnych start-upów kosmicznych 2021 roku. To jedyna firma w zestawieniu, która zajmuje się łącznością  (Advance Space Communication).

Źródło: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?