Google odchodzi od APK w Sklepie Play – duże zmiany dla programistów

Firma Google ogłosiła dużą zmianę dla programistów, którzy chcą umieszczać swoje aplikacje w Google Play, co może mieć wpływ na ekosystem aplikacji na Androida. Obecnie standardowym formatem publikowania aplikacji jest plik APK, ale od sierpnia Google będzie wymagać publikowania nowych aplikacji Play przy użyciu pakietu Android App Bundle.

Na stronie Google poświęconej pakietowi aplikacji na Androida firma zachwala wiele potencjalnych ulepszeń nowego formatu, takich jak mniejsze pobieranie aplikacji dla użytkowników. Ale ten format ma pewien haczyk: pakiety aplikacji na Androida to format, którego używa tylko Google Play, co może skomplikować redystrybucję aplikacji.

Zobacz również: Firma Elona Muska wystrzeliła w tym roku w kosmos prawie 900 satelitów

Przejście Google na pakiety aplikacji może oznaczać, że będzie mniej aplikacji do uruchomienia w nowym systemie operacyjnym Microsoftu, ale będziesz także mógł pobrać aplikacje na Androida na Windows 11 z Amazon Appstore. Według Google wymóg korzystania z pakietów aplikacji na Androida dotyczy tylko nowych aplikacji. „Istniejące aplikacje są obecnie zwolnione, podobnie jak prywatne aplikacje publikowane dla zarządzanych użytkowników Google Play” – mówi firma.

A jeśli jesteś programistą planującym wydanie nowej aplikacji, masz niewiele czasu na upewnienie się, że korzystasz z nowego formatu.

Źródło: theverge

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?