Samsung wprowadza zaawansowane technologie ultramałych pikseli do nowych mobilnych matryc światłoczułych

 Firma Samsung Electronics Co., Ltd., światowy lider w dziedzinie zaawansowanej technologii półprzewodnikowej, przedstawiła dzisiaj ISOCELL HP1, pierwszą w branży matrycę światłoczułą 200 MP z pikselami o wielkości 0,64 μm, oraz ISOCELL GN5, pierwszą matrycę światłoczułą, w której zastosowano technologię ogniskowania we wszystkich kierunkach Dual Pixel Pro z dwiema fotodiodami w pojedynczym pikselu o wielkości 1,0 μm.

 Samsung jest pionierem w zakresie technologii ekstremalnie małych pikseli, które wynoszą matryce światłoczułe o dużej rozdzielczości na wyższy poziom – mówi Duckhyun Chang, executive vice president of sensor business w Samsung Electronics. – Dzięki przekraczającej dotychczasowe bariery matrycy ISOCELL HP1, a także zapewniającej ultraszybki autofokus ISOCELL GN5 Samsung umacnia się na pozycji lidera w dziedzinie mobilnych technologii obrazowania nowej generacji.

ISOCELL HP1: Uchwyć świat w zapierającej dech rozdzielczości 200 MP i perfekcyjnie wyrazistym wideo 8K

ISOCELL HP1 to pierwsza w branży mobilna matryca światłoczuła 200 MP. Opiera się na niezwykle zaawansowanym rozwiązaniu Samsung zapewniającym piksele w rozmiarze 0,64 μm, dzięki czemu zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość, zachowując przy tym rozmiar tak mały, że bez trudu mieści się w urządzeniach przenośnych. Dzięki ISOCELL HP1 zdjęcia zawierają zadziwiającą liczbę szczegółów, co umożliwia zachowanie ostrości obrazu nawet po jego przycięciu lub zmianie rozmiar

Aby zapewnić najwyższą jakość zdjęć przy słabym oświetleniu, ISOCELL HP1 wyposażono w ChameleonCell. Ta zupełnie nowa technologia łączenia pikseli w zależności od środowiska wykorzystuje układ pikseli 2 x 2, 4 x 4 lub pełny. Przy słabym świetle HP1 łączy 16 sąsiadujących ze sobą pikseli, dzięki czemu przekształca się w matrycę światłoczułą 12,5 MP o dużych pikselach. Nowo powstałe piksele o wielkości 2,56 μm mają poprawioną zdolność absorpcji światła i wyższą czułość, zapewniają więc większą jasność i wyrazistość zdjęć robionych w pomieszczeniach lub wieczorem. Z kolei w jasnym oświetleniu na zewnątrz 200 milionów pikseli matrycy pozwala rejestrować urządzeniem mobilnym zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości.

ISOCELL HP1 może także nagrywać filmy 8K przy 30 klatkach na sekundę (fps) i minimalnej utracie pola widzenia. Matryca może taż łączyć cztery sąsiednie piksele, aby obniżyć rozdzielczość do 50 MP lub 8192 x 6144, co pozwala rejestrować filmy 8K (7680 x 4320) bez konieczności przycinania obrazu czy zmniejszania jego pełnej rozdzielczości.

ISOCELL GN5: możliwość natychmiastowego blokowania i robienia superostrych zdjęć w wysokiej rozdzielczości z autofokusem we wszystkich kierunkach

ISOCELL GN5 to pierwsza w branży matryca światłoczuła 1,0 μm, w której zintegrowano technologię wielokierunkowego autofokus Dual Pixel Pro, co znacznie zwiększa jej możliwości. W rozwiązaniu tym dwie fotodiody – najmniejsze w branży – umieszczono w każdym pikselu o wielkości 1,0 μm poziomo lub pionowo, co umożliwia rozpoznanie zmian wzoru we wszystkich kierunkach. Milion wielokierunkowych fotodiod zapewnia detekcję fazy pokrywającą wszystkie obszary matrycy, umożliwiając natychmiastowe automatyczne ustawianie ostrości, dzięki czemu zdjęcia są ostrzejsze zarówno w intensywnym, jak i słabym oświetleniu.

 

W matrycy światłoczułej zastosowano również zastrzeżoną przez firmę Samsung technologię pikseli, w której po raz pierwszy w branży w urządzeniu z technologią Dual Pixel wykorzystano Front Deep Trench Isolation (FDTI). Pomimo mikroskopijnych rozmiarów fotodiod FDTI umożliwia każdej z nich pochłanianie i przechowywanie większej ilości informacji o świetle, poprawiając ich pojemność studni potencjału (FWC) i zmniejszając przesłuchy w pikselu.

Obecnie dostępne są próbki matryc Samsung ISOCELL HP1 i GN5.

* W 2013 r. firma Samsung po raz pierwszy poinformowała o technologii ISOCELL, która redukuje zjawisko przesłuchu kolorów, umieszczając pomiędzy pikselami fizyczną barierę, wskutek czego piksele o małych rozmiarach zapewniają większą wierność barw. Bazując na tym rozwiązaniu, w 2015 r. firma wprowadziła pierwszą w branży matrycę z pikselami wielkości 1,0 μm, a w 2017 r. – z pikselami w rozmiarze 0,9 μm. Samsung wciąż udoskonala swoje metody izolacji pikseli, czego dowodem są technologie ISOCELL Plus i ISOCELL 2.0.

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?