Recenzja nowego projektora Sony VPL-XW5000ES

Projektory od firmy Sony stały się synonimem wysokiej jakości. Za każdym razem kiedy na rynek zostaje wypuszczony ich nowy model można spodziewać się, że będzie on produktem, który wprowadza wiele nowinek i systemy, które przekładają się na bardzo wysoką jakość obrazu. Nowy model Sony VPL-XW5000ES, wyposażony w cieszące się uznaniem laserowe źródło światła i przenosi standard swojej klasy na zupełnie nowy level.

Wygląd

Przy wymiarach 460x200x472mm i wadze 13kg, model VPL-XW5000ES jest podobny do poprzednich projektorów Sony 4K z lampami, takim jak 290ES. Model VPL-XW7000 ma tę samą szerokość, ale jest nieco wyższy przy 210mm, aby pomieścić nowy obiektyw. Oba modele dostępne są w kolorze białym lub czarnym. Projektor wygląda inaczej niż poprzednie modele, jednak pilot pozostaje bardzo podobny: długa, smukła konstrukcja ze średnio podświetlonymi przyciskami i bezpośrednim dostępem do skalibrowanych ustawień wstępnych, a także klawiszy ostrości, jasności i kontrastu. Jeśli chodzi o łączność, zarówno VPL-XW5000ES , jak i XW7000 mają parę portów HDMI obsługujących HDMI 2.0b (szkoda), obsługując sygnały od 4k do 60p w 10 bitach. Jest też wejście USB, 9-pinowy pilot DSUB oraz port LAN.

 Sony VPL-XW5000ES

Zobacz również: Recenzja Sony VPL-VW290ES – projektor dla wymagających

Technologia SXRD

Sony opracowało nowe panele SXRD o przekątnej 0,61 cala i rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, które zapewniają obraz UHD w formacie 16:9, w porównaniu z nieco szerszym panelem 4096 × 2160 DCi z poprzednich modeli. Dzięki zaawansowanej technologii paneli SXRD obraz zwraca uwagę gładkością, bogactwem odcieni czerni i dobrze widocznymi obiektami w ruchu. Duża odporność na temperaturę i światło przekłada się natomiast na imponująco wysoką i stabilną jasność. Nowy panel SXRD jest najmniejszym chipsetem 4K na świecie i ma natywną rozdzielczość 3840x 2160. Jako natywny chipset 4K nie musi uciekać się do przesuwania pikseli ani innych cyfrowych sztuczek, aby osiągnąć rozdzielczość 4K.

Sony VPL-XW5000ES

X1™ Ultimate for projector

Technologia X1™ Ultimate for projector jest oparta na naszej technologii przetwarzania obrazu stosowanej w telewizorach BRAVIA, którą zoptymalizowano do projekcji. Procesor łączy innowacyjne technologie do precyzyjnej analizy klatek z funkcjami Dynamic HDR Enhancer i Super Resolution zapewniającymi wysoką jakość obrazu.

Projektor VPL-XW5000ES  ma dziesięć trybów obrazu do wyboru: Film 1, Film 2, Referencyjny, TV, Zdjęcie, Gra, Jasne kino, Jasny telewizor, Użytkownik i Imax Enhanced. Kontrolki kalibracji składają się zarówno z podstawowych elementów sterujących, jak i dwupunktowych elementów sterujących skali szarości, dziewięciu ustawień wstępnych gamma i sześciopunktowego systemu zarządzania kolorami lub CMS.

Nowości

Sony VPL-XW5000ES zawiera najnowszą wersję oprogramowania Reality Creation Engine firmy Sony, która wykorzystuje inteligentne wyostrzanie, redukcję szumów i rozdzielczość dla poszczególnych obiektów, przy czym obiekty są porównywane z bazą danych obrazów firmy Sony. Chociaż zmiany, które wprowadza, nie są zależne od źródła, najbardziej znaczące korzyści, o których mowa, dotyczą treści przesyłanych strumieniowo z ostrzejszymi i bardziej szczegółowymi obrazami.
Dodatkowo posiadania certyfikatu IMAX Enhanced i obsługi HDR, projektor VPL-XW5000ES obsługuje technologię Hybrid Log-Gamma (HLG). Nowy jest również system optyczny o szerokim zakresie dynamiki i technologia TRILUMINOUS PRO™ umożliwiają uzyskanie obrazu 4K HDR na dużym ekranie.

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?