Recenzja Sony VPL-VW290ES – projektor dla wymagających

Od zeszłego roku przez sytuację panującą na świecie, termin kina domowego nabrał trochę innego znaczenia. Użytkownicy i entuzjaści domowej rozrywki już nie tylko poprzestali na zakupie nowego telewizora, lecz w dużej mierze zaczęli decydować się na wybór projektów, które zyskały nowe życie. Osoby chcące stworzyć w swoim domowym zaciszu kino z prawdziwego zdarzenia nie mogą przejść obojętnie obok nowego modelu Sony VPL-VW290ES.

Wygląd

Mimo, iż Sony nie zmieniło za wiele względem poprzednika to nadal cała konstrukcja urządzenia jest bardzo elegancka i swoim kształtem zupełnie nie przypomina projektorów, jakie możemy pamiętać z czasów szkolnych. Tutaj na pierwszy rzut oka można zauważyć, że sprzęt z jakim mamy do czynienia to zupełnie inna liga, a biorąc go do ręki (a raczej w obie ręce) doskonale poczujemy 14 kilogramów wagi.

Bardzo duży plus dla Sony, że nie dał użytkownikom do wyboru tylko jednego koloru przy zakupie i oferuje wersję czarną i białą – dzięki temu bez problemu dopasujemy swój projektor do naszego wnętrza.

Parametry

VPL-VW290ES to projektor o natywnej rozdzielczości 4K HDR 4096×2160, kontraście 350000 :1 oraz bardzo dobrej jasności – 1500 lumenów.  Do dyspozycji otrzymujemy wszystkie niezbędne złącza – 2x HDMI , 1x USB typ A , 1x Trigger 12V , 1x RS232 , 1x IR Mini jack , 1x RJ45 , HDMI (HDCP 2.2). Poniżej możecie przeczytać wyszczególnione, najważniejsze technologie, które znajdziecie w modelu Sony:

X1™ for projector

Technologia X1™ for projector jest oparta na naszej technologii przetwarzania obrazu stosowanej w telewizorach BRAVIA, którą zoptymalizowano do projekcji. Procesor łączy innowacyjne technologie do precyzyjnej analizy klatek z funkcjami Dynamic HDR Enhancer i Super Resolution zapewniającymi wysoką jakość obrazu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ten sam procesor jest zaimplementowany w wyższych modelach projektorów Sony, mianowicie – 590 oraz 790.

Dynamic HDR Enhancer

Funkcja Dynamic HDR Enhancer zwiększa kontrast, przetwarzając kolejne klatki materiału HDR. Aby zapewnić najpełniejsze wrażenie HDR, zmniejsza jasność ciemnych scen i rozświetla jasne. Warto zaznaczyć, że względem poprzednika można oddzielnie zmieniać ustawienia dla SDR i HDR, przez co obraz z naszego projektora jest jeszcze bardziej dopasowany do kontentu, który wyświetlamy.

Nieskazitelny obraz z paneli SXRD™

Dzięki zaawansowanej technologii paneli SXRD obraz zwraca uwagę gładkością, bogactwem odcieni czerni i dobrze widocznymi obiektami w ruchu. Duża odporność na temperaturę i światło przekłada się natomiast na imponująco wysoką i stabilną jasność.

4K Motionflow

Technologia Motionflow generuje dodatkowe klatki, by zapobiegać zamazywaniu się obrazu bez obniżania jasności. Zapewnia płynne, wyraźne ukazanie ruchu nawet w obrazach 4K i idealnie sprawdza się przy oglądaniu sportu czy też dynamicznych scen w filmach akcji. Do dyspozycji producent oferuje 3 tryby – płynne wysokie, płynne niskie oraz True Cinema – każdy, z nich widocznie zmienia odczucia płynące z obrazu i dzięki temu bez problemu można dostosować ten parametr pod swoje preferencje.

Kultura pracy

Bardzo istotnym aspektem podczas użytkowania projektora jest jego głośność. Model VPL-VW290ES może pochwalić się bardzo wysoką kulturą pracy a poziom szumów to jedyne 26 decybeli – taka wartość pozwala zapomnieć, że urządzenie w ogóle jest uruchomione i możemy cieszyć się naszym seansem lub rozgrywką w grach.

A jak to wygląda w praktyce?

Zjawiskowo! Oglądanie najnowszych produkcji na Blu-Ray czy też za pośrednictwem platform streamingowych typu Netflix, czy HBO GO to przyjemność sama w sobie. Obraz jest ostry i bardzo szczegółowy. Doskonale widać różnice między projektorami, które nie są wyposażone w HDR – tutaj robi to niesamowitą robotę. Jeżeli jesteście fanami gier to zdecydowanie nie będziecie rozczarowani. Model  VPL-VW290ES ma bardzo małe opóźnienie wejścia (input lag) dzięki czemu stworzy świetny duet z Waszą konsolą, a rozgrywka na tak wielkiej przestrzeni to inny wymiar. Dzięki technologii 4K Motionflow dynamiczne sceny sportowych rozgrywek, również wyglądają świetnie i sprawuje się to nienagannie.

Gwarancja

Model Sony VPL-VW290ES jest objęty 3 letnią gwarancją PrimeSupport na samo urządzenie oraz roczną gwarancją na lampę z limitem do 1000 godzin w zależności od tego, które minie pierwsze. Więcej na temat ochrony gwarancyjnej Sony znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że projektor Sony VPL-VW290ES to sprzęt stworzony dla bardzo wymagających odbiorców. Sam producent nieprzerwanie z modelu na model udoskonala swoje produkty, dzięki czemu użytkownicy otrzymują urządzenia, które są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Jeżeli więc planujecie stworzyć własne kino domowe z prawdziwego zdarzenia, to propozycja od Sony jest właśnie dla Was.

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?