Samsung 980 SSD NVMe – zapowiedziano nowy dysk

Samsung, lider na rynku rozwiązań do przechowywania danych, zapowiedział dziś nowy dysk SSD NVMe o oznaczeniu 980[1]. To pierwszy nośnik tej firmy pozbawiony pamięci DRAM. Brak DRAM sprawia, że wysoka wydajność, z której słyną dyski NVMe, będzie teraz bardziej przystępna dla większej liczby użytkowników. Samsung 980 SSD może pochwalić się najwyższą wydajność wśród dysków SSD bez pamięci DRAM[2].

Pierwszy dysk SSD firmy Samsung bez pamięci DRAM to krok w kierunku zapewnienia prędkości NVMe większej liczbie użytkowników

 

Dotychczasowe konstrukcje pozbawione pamięci DRAM nie były wolne od wad. Brak pamięci ulotnej uniemożliwiał szybki dostęp do danych, co miało wpływ na działania nośnika. Samsung 980 wykorzystuje technologię Host Memory Buffer (HMB), która łączy dysk bezpośrednio z pamięcią DRAM procesora zainstalowanego w komputerze. Technologia ta, w połączeniu z najnowszą, szóstą generacją pamięci V-NAND oraz zoptymalizowanym kontrolerem i oprogramowaniem, umożliwia dyskowi 980 zapewnienie sześciokrotnie większej prędkości niż w przypadku dysków SSD SATA. Sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu sięgają 3500 i 3000 MB/s, natomiast losowe odczyty i zapisy są szacowne odpowiednio na 500 tys. IOPS i 480 tys[3].

Usprawniona technologia Intelligent TurboWrite 2.0, dzięki przydzieleniu znacznie większego obszaru buforowego, oferuje również wyższą ciągłą wydajność w porównaniu z poprzednią wersją[4]. Użytkownikom pracującym z bardzo dużymi plikami lub uruchamiającym bardzo zaawansowane graficznie gry, do gustu przypadnie także nowy tryb “Full Power Mode” dodany do oprogramowania Samsung Magician 6.3. Umożliwia on ciągłą pracę dysku z maksymalną wydajnością, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się nieprzerwaną pracą i zabawą na najwyższych obrotach.

Samsung szczególną uwagę zwrócił także na kwestie związane z odprowadzeniem ciepła. Dzięki technologii Dynamic Thermal Guard, niklowanemu kontrolerowi i rozwiązaniom w postaci etykiet rozpraszających ciepło, użytkownicy mogą cieszyć się stabilną i niezawodną pracą nawet podczas długotrwałego użytkowania.

Ponadto, w porównaniu z poprzednim modelem 970 EVO[5], model 980 charakteryzuje się zwiększoną wydajnością energetyczną (nawet o 56%), dzięki czemu użytkownicy laptopów mogą lepiej zarządzać zużyciem energii.

Kluczowe specyfikacje

Kategoria Samsung 980 NVMe SSD
Interfejs PCIe Gen.3.0 x4, NVMe 1.4
Typ M.2 (2280)
Pojemność 1TB, 500GB, 250GB
Sekwencyjna prędkość odczytu / zapisu Do  3,500 / 3,000 MB/s
Losowa prędkość odczytu/zapisu (QD32) Do 500K IOPS / 480K IOPS
Oprogramowanie do zarządzania Samsung Magician
Szyfrowanie danych AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)
TBW 600TBW (1TB) 

300TBW (500GB)

150TBW (250GB)

Gwarancja[6] Pięcioletnia ograniczona gwarancja[7]

[1]  Znak NVM Express® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy NVM Express, Inc.

[2] PCIe 3.0 NVMe DRAMless SSDs, na marzec 2021

[3] Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz konfiguracji sprzętu i systemu. Pomiary wydajności oparte są na IOmeter 1.1.0. Wydajność zapisu sekwencyjnego i losowego zmierzono przy włączonej technologii Intelligent TurboWrite. Technologia Intelligent TurboWrite działa tylko w ramach określonego rozmiaru transferu danych. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z lokalnym centrum serwisowym. *Konfiguracja platformy testowej: Intel(R) Core(TM) i7-6700K CPU @ 4.00GHz, DDR4 2133MHz 8GBx2 OS-Windows 10 Pro 64bit Asrock Z-170Extreme7+.

[4] Obszar TurboWrite został znacznie zwiększony – z maksymalnie 42 GB w modelu 970 EVO do maksymalnie 160 GB w dysku NVMe SSD 980.

[5] Wydajność energetyczna (mierzona jako IOPs/wat) poprawiona w porównaniu do 970 EVO 1TB. Pobór mocy zmierzony przy użyciu IOmeter1.1.0 w wersji z AMD Ryzen 7 3700X 8 Core @3.6GHz, DDR4 8GBx2, OS-Windows 10 Pro 64bit Chipset-GIGABYTE-X570-AORUS MASTER

[6] Firma Samsung Electronics nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody nieobjęte ograniczoną gwarancją, w tym między innymi za utratę danych lub innych informacji przechowywanych przy wykorzystaniu produktu firmy Samsung Electronics, a także za utratę zysków lub przychodów, które użytkownik może ponieść w związku z utratą danych. Więcej informacji na temat ograniczonej gwarancji można znaleźć na stronie samsung.com/ssd.

[7]   Produkt objęty gwarancją pięcioletnią gwarancją lub do momentu osiągnięcia wartości znamionowej TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Więcej informacji na temat gwarancji można znaleźć w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do opakowania.

Zastępca redaktora naczelnego
Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?