Epson EcoTank L8050 – test idealnej drukarki dla fotografów!

Tani wydruk zdjęć we własnym domu? Dzięki Epson EcoTank L8050 to możliwe!

Pewnie niejednokrotnie po powrocie z malowniczego wakacyjnego miejsca chcieliście wywołać zdjęcia by móc powiesić je w ramce nad łóżkiem. Bowiem takie fotki to najlepszy sposób na zapisywanie wspomnień na dłużej. A co jeśli Wam powiem, że nie będziecie już musieli chodzić po sklepach fotograficznych lub zamawiać taki wydruk przez Internet? Nowiutka drukarka Epson EcoTank L8050 pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze dzięki niskim kosztom wydruku jednego zdjęcia. Sen każdego fotografa o drukowaniu w domu niezliczonej liczby zdjęć w końcu może się spełnić. Brzmi zachęcająco? Ta właśnie drukarka trafiła ostatnio na nasz warsztat, więc sprawdźmy, co tak naprawdę ma jeszcze do zaoferowania. Zapraszam do recenzji.

Budowa i wygląd drukarki

Zacznijmy od tego, że drukarka Epson EcoTank L8050 po wyjęciu z pudełka okazuje się być zaskakująco… mała. Spodziewałem się bardziej gabarytowego urządzenia niż to, które mam okazje dla Was dziś zaprezentować. Wymiary produktu to 403‎ x 369 x 149 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość), dzięki czemu sprzęt ten nie zajmuje dużo miejsca przy stanowisku komputerowym (a wcale nie musi stać blisko komputera – o tym w dalszej części artykułu). Waga natomiast to 6 kg, która nie powinna więc stanowić większego problemu podczas przenoszenia drukarki. Nad wyglądem drukarki nie ma tak naprawdę co się długo rozwodzić. Prezentuje się ona naprawdę schludnie i przede wszystkim uniwersalnie. Na przedniej części mamy wgląd na wszystko, co potrzebujemy wiedzieć podczas korzystania z urządzenia – panel sterowania, w który wchodzi m.in. przycisk zasilania i łączenia, a także przezroczysty wskaźnik zawartości tuszu w pojedynczych podajnikach. Z tyłu natomiast mamy miejsce na podłączenie dwóch kabli – jednego zasilającego drukarkę, drugiego służącego do przewodowego połączenia z urządzeniem docelowym. To tak naprawdę wszystko, co powinniśmy wiedzieć na początek.



Instalacja i łączenie

Przed pierwszym użyciem drukarki najpierw należy ją odpowiednio przygotować do tego zadania. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie taśmy i elementy zabezpieczające znajdujące się także pod pokrywą górną. Tam też należy spojrzeć, czy blokada transportująca jest odblokowana. Wszystko jasno jest wyjaśnione w instrukcji dołączonej w opakowaniu – tam też odsyłam, by zapoznać się dokładnie krok po kroku co należy zrobić na początku korzystania z urządzenia. Kolejnym etapem jest uzupełnienie tuszy, które są dołączone w zestawie z urządzeniem. Składa się na to 6 oddzielnych butelek (70 ml) z atramentem (czarny, błękitny, żółty, purpurowy, jasny błękitny, jasny purpurowy), które wlewamy do odpowiadających kolorem zbiorników. Gdy wykonamy wszystkie etapy instalacji, należy wykonać pierwszy wydruk testowy. Prawidłowy wydruk będzie znaczyć, że wszystko zostało wykonane zgodnie z instrukcją.



Co dalej? Do gry wkracza specjalne oprogramowanie, które moim zdaniem jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym na sparowanie drukarki z urządzeniem. Można je zainstalować na komputerze lub nawet na telefonie. Epson Smart Panel pozwala zdalnie łączyć się z drukarką, dzięki czemu jeśli chcemy wydrukować zdjęcia prosto z telefonu nie musimy martwić się o przerzucanie ich na PC za pomocą kabli, pendrivów czy dysków. Oprócz tego można również połączyć się poprzez Wi-Fi lub Wi-Fi Direct. Podczas korzystania z drukarki nie zaznałem problemów z łącznością. Jedynie pierwsze parowanie zajęło moim zdaniem troszkę dłużej niż powinno, jednakże dokładne sparowanie urządzeń umożliwiło mi bezproblemowe użytkowanie drukarki w późniejszym czasie.


Zrzuty ekranu z aplikacji Epson Smart Panel


Zobacz również: Czy hulajnogi elektryczne znikną z większych miast?


Kilka dodatkowych informacji zaczerpniętych ze specyfikacji:

  • Metoda drukowania: Głowica drukująca Micro Piezo™ firmy Epson
  • Konfiguracja dysz: 180 dysz czarnych, 180 dysz na kolor
  • Minimalna wielkość kropel : 1,5 pl, Z technologią kropli o zmiennej wielkości
  • Technologia tuszów: Atrament wodny
  • Rozdzielczość drukowania: 5.760 x 1.440 DPI
  • Zużycie energii: 0,6 W (tryb uśpienia), 19 W (drukowanie), 4,4 W Gotowy, 0,2 W (wyłączyć), TEC 0,11 kWh/week
  • Napięcie zasilania: AC 100 V – 240 V
  • Emisja hałasu: Praca: 5,1 B (A)
  • Ciśnienie akustyczne: Praca: 37 dB (A)

 

Format papieru i prędkość drukowania

Drukarka Epson EcoTank L8050 pozwala na różne formatu drukowanego papieru, jednak nie większe niż A4. Wśród nich są również A5 (14,8×21,0 cm), A6 (10,5×14,8 cm), B5, C6 (koperta), DL (koperta), Nr 10 (koperta). Umożliwia to specjalny zacisk papieru, który znajduje się w miejscu do wkładania kartek. Warto jednak zaznaczyć, że drukarka nie obsługuje dwustronnego drukowania. Możliwe to jest jedynie poprzez ręczne przewracanie karki po każdym wydruku.

Przechodząc do prędkości druku – to chyba najsilniejsza zaleta testowanej dziś drukarki. Zdjęcia w formacie 10 x 15 cm bez marginesów są drukowanie w około 13 sekund, a według informacji producenta jesteśmy w stanie drukować 22 Str./min. zarówno w kolorze, jak i w odcieniach czerni. Dodatkowo  zintegrowany system stałego zasilania w atrament umożliwia ekonomiczne drukowanie zdjęć. Zbiorniki z atramentem o dużej pojemności i butelki z atramentem o pojemności 70 ml umożliwiają wydrukowanie do 2100 wysokiej jakości kolorowych zdjęć w formacie 10 x 15 cm. Liczby te na pewno robią wrażenie nawet na konkurencji.

Warto podkreślić, że jest to sprzęt długowieczny – zastosowana nowoczesna technologia druku bez nagrzewania Heat Free, poza tym że oszczędza prąd i jest przyjazna dla środowiska gwarantuje dłuższe życie głowicy. Pośrednio potwierdza to sam producent umożliwiając bezpłatne wydłużenie gwarancji obejmującej cały produkt do 36 mies. wystarczy zarejestrować jej zakup na stronie Epsona.



Wrażenia z korzystania i werdykt

Oczywiście, chociaż drukarka służy głównie do drukowania zdjęć, nadal można ją używać w warunkach biurowych. Uciążliwe może być ręczne drukowanie dwustronne, jednak uniwersalność pod względem wykonywanych zadań naprawdę robi robotę. Jeśli chodzi o jakość druku, tworzy bardzo ostre dokumenty czarno-białe i kolorowe. Ma dobrą gamę kolorów i wyjątkowo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem drobnych szczegółów na zdjęciach, a zdjęcia nie wyglądają na ziarniste. Zbiorniki z atramentem mieszczą dużo atramentu i umożliwiają wydrukowanie wielu stron, zanim będzie trzeba je ponownie napełnić. Ponadto wymiana atramentu jest stosunkowo tania, więc konserwacja nie kosztuje dużo. Jestem najbardziej zadowolony jeśli chodzi o zdjęcia – te są drukowane w naprawdę rewelacyjnej jakości, jeśli dysponujemy dobrym papierem fotograficznym. Ciekawostką (co prawda ja tego nie próbowałem) jest także druk na kartach identyfikacyjnych z PCV oraz płytach CD i DVD.

Moim zdaniem drukarka Epson EcoTank L8050 to naprawdę bardzo dobry produkt. Posiada mało wad, które i tak są przyciemniane przez jego zalety. Cena katalogowa co prawda jest dosyć wysoka, ale niski koszt utrzymania, w skład której wchodzą niskie ceny tuszy, nieco ją rekompensują.  Śmiało mogę polecić Epson EcoTank L8050 przede wszystkim fotografom, lecz także zwykłym użytkownikom, którzy lubią oprawić swoje wspomnienia w ramce.


Zobacz również: HyperX Pulsefire Haste 2 Wireless – recenzja ultralekkiej bezprzewodowej myszki dla graczy

Redaktor

Fan technologii, gier i F1. Znajdziecie mnie głównie w działach Moto, Gaming i Testy Sprzętu
Kontakt: b.ostrowski@tech-room.pl

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?